Свіжий номер

5(505)2024

Час ставати сильнішими

Стати автором

Церква у світі

Ватикан – Папа відслужив заупокійне євхаристійне богослужіння за єпископів та кардиналів, померлих протягом останнього року. У поминальному списку було згадано двох українських владик – Корнилія Пасічного, вислуженого єпископа Торонтської єпархії в Канаді, та Софрона Мудрого, вислуженого єпарха Івано-Франківського. «У нас перед очима багато їхніх облич, – сказав Папа, – а на всіх їх, на кожного з них споглядає своєю милосердною любов’ю Небесний Отець. Поряд із поглядом Отця присутній і погляд Матері, яка заступається за цих своїх улюблених синів. Нехай же вони разом із вірними, яким служили тут, на землі, зможуть втішатися радістю нового Єрусалима».

Лінц, Австрія – Поляки й українці помолилися в меморіальному центрі «Концентраційний табір Маутгаузен». Саме тут, у цьому моторошному місці, де свої невинні життя віддали тисячі людей в роки Другої світової війни, вірні української громади УКГЦ в Австрії та польські вірні Римо-Католицької Церкви вже вдруге зібралися на молитву прощення та вшанування загиблих. Цьогорічна акція примирення була організована за ініціативи польської громади у провінції Верхня Австрія на чолі з отцем Гебертом Сойкою, CR. Співорганізатором зустрічі виступила громада УГКЦ Лінца, яку очолює генеральний вікарій для вірних візантійського обряду в Австрії отець Юрій Коласа.

Рим, Італія – УГКЦ активно займається біженцями зі сходу України та Криму. Про це повідомив учасників Міжнародного конгресу душпастирства мігрантів владика Йосиф Мілян, голова Пасторально-міграційного відділу УГКЦ. «Метою Конгресу було перевірити стан служіння мігрантам, дізнатися про духовну, а також правову і соціальну опіку, яку надають їм душпастирі», – сказав єпископ. Представляючи Україну, владика Йосиф поділився з присутніми викликами, що постали перед УГКЦ, та досвідом служіння мігрантам із зони АТО.

Рим, Італія – Урочисто вшанували Великого Кобзаря. Захід відбувся за ініціативи отця Луїса Касьяна, ректора Української папської колегії Святої Покрови та за підтримки товариства “Свята Софія” в Римі. Молоді українці, котрі навчаються в різних університетах Відня та працюють у Австрії, презентували виставу за мотивами поеми Тараса Шевченка “Великий льох”. Театральна містерія відбулася в рамках ушанування 200-ліття від дня народження Великого Кобзаря. “Великий льох” – це твір Шевченка, який, на переконання організаторів, тематично підходить до подій сьогодення в Україні. Саме тому театральне дійство перепліталося з кадрами із Майдану та нещодавніми трагічними подіями в історії сучасної України.

Найробі, Кенія – Президентом-делегатом Асоціації католицьких богословських інституцій (АКБІ) від Європи став українець. У Католицькому університеті Східної Африки відбулася ХІІІ АКБІ. Ця Асоціація є структурним підрозділом Міжнародної федерації католицьких університетів і об’єднує деканів богословських факультетів та директорів католицьких богословських навчальних закладів з усього світу. Попри те що Україна представлена на цій Асамблеї вперше, декана філософсько-богословського факультету Українського католицького університету диякона Романа Завійського обрали президентом-делегатом від Європи.

Німеччина – Відбувся освітній семінар для єпархіальних екореферентів УГКЦ. Захід організували в Баварії. Там українські церковні екологи переймають довголітній досвід місцевої Церкви, яка півстоліття на інституційному рівні піклується про захист та збереження навколишнього середовища. Учасники семінару ознайомились із основними принципами екологічного сертифікування, темою екологічного будівництва та проектами з енергоефективності. Разом із цим було обговорене питання управління Божими дарами та бережливого ставлення церковних установ до довкілля.

Берлін, Німеччина – У 59-ій конференції католицьких військових капеланів взяли участь українські душпастирі. Українську делегацію очолив єпископ Михайло Колтун, керівник Департаменту Патріаршої курії УГКЦ у справах душпастирства силових структур України. «Чужого горя не буває – ці слова підтверджуються тут під час конференції, на якій ми обговорюємо різні соціальні аспекти допомоги в руслі енцикліки Папи Франциска Evangelii Gaudium. Ідеться про допомогу як капеланській службі, так і тим, на кого вона безпосередньо спрямована. В Україні це військовослужбовці, котрі служать і служили у зоні АТО, а також їхні родини», – сказав владика Михайло.

Люблін, Польща – Відбулися урочистості з нагоди 300-ліття заснування Митрополичої семінарії та 50-ліття присутності в ній греко-католиків. Перед святочною літургією відбулася зустріч усіх випускників – священиків, викладачів, ректорів з єрархами Люблінської митрополії, Перемишльсько-Варшавської архиєпархії та Вроцлавсько-Гданської єпархії. На цій зустрічі від імені владик та духовенства Перемишльсько-Варшавської та Вроцлавсько-Гданської єпархії архиєпископ Іван Мартиняк вручив золоті хрести з прикрасами заслуженим особам, яким Церква в Польщі завдячує існування семінарії в Любліні.

Парма, США – Глава УГКЦ очолив Чин архиєрейського найменування. У катедральному соборі святого священномученика Йосафата в Пармі (штат Огайо) Блаженніший Святослав, глава УГКЦ, у співслужінні з владикою Павлом Хомницьким, єпархом Стемфордським, владикою Іваном Бурою, апостольським адміністратором єпархії святого Йосафата в Пармі, та багатьма іншими архиєреями здійснив Чин архиєрейського найменування отця Богдана Данила. Опісля глава УГКЦ очолив вечірню, на якій, окрім архиєреїв, котрі прибули до Парми з різних кутків США та Канади, були численні священики, диякони, богопосвячені особи та миряни.

Балтимор, США – Єпископи УГКЦ країни взяли участь в черговому пленарному засіданні Американської єпископської конференції. Єпископ Джозеф Е. Курца, архиєпископ Луїсвіля (штат Кентуккі), звертаючись до своїх братів-єпископів, зазначив, що, «як пастирі, ми супроводжуємо багато родин, які зіштовхуються з власними страхами і побоюваннями і які прагнуть досвідчити любов Ісуса через Його люблячу родину – Церкву. Євангелізувати – означає свідчити нашу надію на Ісуса». На додаток до участі в загальній сесії східні єпископи мали зустрічі, на яких обговорити питання, пов’язані з життям і служінням східних Католицьких Церков у США. Всі присутні владики брали участь у щоденних божественних літургіях, включно з халдейською святою літургією.

Філадельфія, США – Відбулася виставка, присвячена Слузі Божому Митрополиту Андреєві Шептицькому. В рамках осіннього семестру лекцій Релігійного товариства «Свята Софія» США (ТСС А) та Осередку праці НТШ у Філадельфії відбулася презентація фотовиставки «Слуга Божий Андрей Шептицький (1865 – 1944)» на відзначення 70-річчя відходу у вічність великого Митрополита УГКЦ. Фотовиставка була виготовлена у Львові на базі унікальних документів та світлин з фондів Львівського державного архіву.

Флорида, США – В єпархії святого Йосафата відбулися духовні віднови для священиків. У центрі «Витанія» римо-католицької дієцезії Санкт-Петербурга в місті Лац відбулися щорічні реколекції для духовенства єпархії святого Йосафата (УГКЦ) у Пармі. Головним реколектантом цього року став отець Майкл Купер, ТІ, професор Університету святого Лева, що в місті Сент-Ліо. В своїх духовних науках отець Майкл наголошував на важливості для християн, за прикладом Христа, сприймати своїх ближніх такими, якими вони є, не осуджуючи нікого, а навпаки, стараючись бути оливою для ран тих людей, які потребують зцілення.

Франція – Українські іммігранти з Італії, Іспанії та Франції здійснили четверту прощу до Лурда. Вже четвертий рік поспіль віряни УГКЦ беруть участь в національній прощі. Цьогорічне паломництво проходило в рамках відзначення 25-річного ювілею виходу УГКЦ з підпілля та було присвячене молитві за мир і спокій в Україні. Очолив його апостольський візитатор, голова оргкомітету прощі владика Діонісій Ляхович. У своїй проповіді єпископ наголосив: «З народу, який не знав, ким він є, постає справжній народ – український народ, збуджується зі сну – нова Україна! Зроджуються герої, які віддають своє життя за братів, за народ! Сьогодні наша молитва – це наш крик за мир!»

Ватикан – «Служителями в Церкві стають не через особисті заслуги, а через Божий дар!» – на цьому наголосив Папа Франциск у своєму повчанні під час загальної аудієнції. «Служіння становить великий Господній дар для кожної християнської громади і для всієї Церкви, адже вони є знаком Божої присутності та любові… ми повинні завжди дякувати Господові за те, що в особі та служінні єпископів, священиків і дияконів Він і надалі нас провадить і формує свою Церкву, спричиняючись до її зростання на дорозі святості. Водночас ми не повинні переставати молитися за те, щоби пастирі наших громад змогли завжди бути живим образом спільності та Божої любові».

Замбія – Католицька церква допомагає лікувати 200 тисяч людей з ВІЛ/СНІДом та піклується про 100 тисяч сиріт. Про це заявив директор національного Папського місіонерського співтовариства отець Бернард Макадані Зулу. І зазначив, що Замбія посилає місіонерів у Європу, Південну Америку та США і що католицькі організації забезпечують 40 відсотків національної охорони здоров’я.

Іран – Теперішня ситуація християн на Близькому Сході нагадує ту, що була на початках ісламу. Таку думку висловив халдейський католицький прелат, який очолює дві єпархії Ірану, архиєпископ Томас Мерам. Він, зокрема, сказав: «Я б назвав це «арабською зимою» – весни там нема. Все у вогні, вбивства, бомбардування: від Лівії до Сирії, до Іраку, до Ємену, до Саудівської Аравії, Бахрейну… Це не весна. Це повернення на 1400 років назад (до початків ісламу)… Наша Халдейська Церква присутня в Мосулі впродовж двох тисяч років. Там наша історія. Однак тепер вона цілком зметена – історії вже немає. Усе зруйноване», – підсумував іранський прелат.

Мексика – Країна очолює рейтинг у всій Латинській Америці щодо ненависті громадян до Церкви. В жодній іншій державі цього регіону не скоєно так багато вбивств! За перші два роки, коли президентом Мексики став Енріке Пенья Ньєто з Інституційно-революційної партії (IРП), там убили шість священиків, ще три пропали безвісти, нагадує Католицький мультимедійний центр, що працює в столиці цієї країни. Загалом за останні 24 роки у Мексиці вбили 38 людей, які здійснювали душпастирську працю. Серед них один кардинал, 28 священиків та один диякон.

США – Апостольський Престол застерігає ООН щодо нових викликів. В рамках 69-ої сесії Генеральної Асамблеї ООН архиєпископ Бернардіто Аус нагадав, що майже три мільйони дітей були вбиті і шість мільйонів скалічені внаслідок збройних конфліктів. Під час дискусії на тему прав дітей представник Апостольського Престолу відзначив прогрес у боротьбі з дитячою смертністю, але зауважив, що ці зусилля підриваються черговими конфліктами.

Поділитися:

Популярні статті