Свіжий номер

6(506)2024

Час ставати сильнішими

Стати автором

Церква у світі

Ватикан – Глава УГКЦ: «Шукання єдності Церков – це частина ідентичності східного католика!» – на цьому наголосив Блаженніший Святослав під час семінару, присвяченого 25-річчю проголошення Кодексу канонів Східних Церков, і представив учасникам випадок в УГКЦ, пов’язаний із пропозицією пошуку єдності, яка надійшла від Харківсько-Полтавської єпархії УАПЦ. В Кодексі не передбачені чіткі вказівки щодо цього, отож питання залишається відкритим. А ще Блаженніший Святослав уточнив, що шукання єдності між Церквами не є чимось факультативним для католика східного обряду, а становить частину його життя.

Ізраїль – Глава УГКЦ взяв участь у зустрічі президентів Конференцій католицьких єпископів Європи, яка відбулася на Святій Землі. Звертаючись до присутніх, він поінформував глав локальних Католицьких Церков про пастирські обставини служіння Церкви в Україні, назвавши їх «найбільшою гуманітарною катастрофою у Європі після закінчення Другої світової війни», подякував за молитву та підтримку українського народу і закликав до подальшої солідарності з Україною.

Бозе, Італія – УГКЦ долучилася до роботи XXIII Міжнародної екуменічної конференції східної духовності. На заході за участі католицьких, православних та протестантських богословів розглядали принципи східного догматичного вчення. Згадана конференція була присвячена темі «Милосердя і прощення». З благословення Блаженнішого Святослава УГКЦ представляв отець Ігор Шабан, голова Комісії сприяння єдності християн. До речі, цей захід вважають одним із найбільш ефективних комунікативних майданчиків для просування діалогу між східною і західною гілками християнської традиції.

Рим, Італія – На території собору святої Софії відкрили пам’ятник Володимирові Великому, Хрестителю Руси-України. Чин освячення здійснив Блаженніший Святослав, глава УГКЦ. Захід відбувся після Архиєрейської божественної літургії у часі з’їзду української молоді в Італії. Треба сказати, що пам’ятник цей виготовили з нагоди тисячоліття Хрещення РусиУкраїни як дар Святішому Отцеві Івану Павлу ІІ. Його встановлення на українській землі у Вічному місті поруч із собором святої Софії знаменує ювілей тисячоліття з дня відходу у вічність великого Київського князя Володимира.

Італія – Владика Діонісій Ляхович привітав найстарішого отця-василіянина Доротея Шимчія. Під час спільного богослужіння, а відтак у теплій, сердечній атмосфері апостольський візитатор для греко-католиків у Італії та Іспанії владика Діонісій поздоровив довгожителя отця Доротея, з котрим його поєднує давня душпастирська, викладацька й адміністративна діяльність у Бразилії та Італії для української діаспори. Зокрема, до Бразилії отець Доротей разом із іншими отцями-василіянами прибув у 1946 році. П’ятнадцять років свого монашого служіння присвятив Провінції святого Йосифа, виконуючи обов’язки пароха, духівника, викладача, директора Малої семінарії, провінційного консультора і магістра новиків.

Караганда, Казахстан – Громада УГКЦ відзначила 10-ту річницю освячення храму. Святкову літургію очолив митрофорний протоєрей отець-доктор Мирон Бендик, ректор Дрогобицької духовної семінарії, який прибув на запрошення апостольського делегата для греко-католиків у Казахстані та Середній Азії отця Василя Говери. Після богослужіння відбувся урочистий концерт і презентація російськомовної версії Катехизму УГКЦ «Христос – наша Пасха».

Німеччина – «Ми не сміємо забувати, що війна на сході України триває», – з такими словами підтримки президент Німецької єпископської конференції Райнгард кардинал Маркс надіслав привітального листа на ім’я глави УГКЦ з нагоди Синоду єпископів УГКЦ, який відбувся у Івано-Франківську. «В атмосфері загрози життю, болю за загиблими рідними і в атмосфері війни Церквам слід протистояти спокусам поляризації через пошуки і зміцнення того, що нас, закорінених у вірі в Ісуса Христа, єднає. Саме тому, окрім душпастирського та соціального служіння, дуже важливою для майбутнього є участь Церков у освітній сфері», – написав він.

Філадельфія, США – Голова Комісії УГКЦ у справах родин взяв участь у VII Всесвітній зустрічі сімей. Зі слів організаторів, це найбільша за кількістю учасників зустріч з усіх попередніх, на якій були представники з-понад ста країн світу. Делегатом УГКЦ від України став отець-доктор Богдан Тимчишин. Конгрес сімей складався із серії лекцій та панельних дискусій, присвячених завданням і викликам, які постали перед сучасною сім’єю, а на завершення відбулася зустріч із Папою Франциском та спільна молитва з понтифіком за всі сім’ї у світі, які несуть світло Христа для всіх людей.

Стамбул, Туреччина – Владика Йосиф Мілян відвідав з робочим візитом першу засновану громаду УГКЦ. Голова Пасторально-міграційного відділу УГКЦ мав зустріч із вірянами, розповів про працю свого відділу над організацією церковних громад у Анкарі та Ізмірі. Крім того, відбулося обговорення актуальних питань та духовних потреб пастви.

Сенткут, Угорщина – Зарваницю представили на конгресі Марійського європейського зв’язку. Зустріч відбулася за участі представників двадцяти Марійських духовних центрів Європи. Делегацію з України очолив отець Володимир Фірман, ректор Марійського духовного центру «Зарваниця». На прохання української сторони делегати запевнили, що в усіх Марійських відпустових місцях ревно молитимуться за мир і спокій в Україні. Разом із цим було вирішено, що наступного року Зарваниця стане місцем проведення XIХ Конгресу Марійського європейського зв’язку.

Чехія – «Не дай нам загинути!» – цією тисячолітньою молитвою до святого Вацлава, засновника християнської державності на чеських землях, глава УГКЦ помолився за мир і благословення для Європи та України. Під час спільної молитви з українцями і чехами з нагоди традиційного народного Святовацлавського паломництва Блаженніший Святослав подякував чеському народові за солідарність і підтримку, особливо в теперішній час.

Ватикан – Відбулася ХІ Рада кардиналів. Центральними темами зустрічі стали питання створення нових конгрегацій Римської курії, оновлення процедури призначення єпископів, діяльність новоствореного Секретаріату з питань комунікації та справи, пов’язані з відповідальністю за злочини зловживання щодо неповнолітніх. Крім того, учасники зустрічі працювали над написанням преамбули до майбутньої Апостольської Конституції про реформу Римської курії.

Ватикан – Єпископ Риму і глава Вірменської Католицької Церкви підтвердили євхаристійне сопричастя. Отець Вірменської Католицької Церкви разом із членами Синоду єпископів та деякими священиками взяв участь у євхаристійному богослужінні в каплиці резиденції Святішого Отця. У спільній молитві об’єдналися й провід та співробітники Конгрегації Східних Церков. Під час Святої меси відбулося прилюдне виявлення церковного сопричастя, яке Єпископ Риму надав нещодавно обраному Кілікійському Патріархові Крікору Бедросу ХХ Габрояну.

Ватикан – Папа Франциск здійснив реформу процесів визнання недійсності подружжя. Зокрема, були внесені відповідні зміни до Кодексу канонічного права та Кодексу канонів Східних Церков і оприлюднені правила відповідних процесів. За задумом, реформа покликана не спростити визнання недійсності шлюбу, а пришвидшити саме процесуальні процеси, які часто через свою довгу тривалість і видатки на них спричиняються до того, що багато пар живуть у так званих «неврегульованих зв’язках».

Куба – «Міцна сім’я – це відповідь на виклики завтрашнього дня!» – на цьому наголосив Папа Франциск на зустрічі з кубинськими родинами під час свого апостольського візиту. «Родини не є проблемою, вони насамперед – слушна можливість», – зауважив він і зазначив, що саме вдома, у колі сім’ї ми вчимося солідарності, братерства, вчимося цінувати життя та інших чеснот, прощати і бути самим собою. Понтифік нагадав, що християнська спільнота називає родину «домашньою церквою», адже саме в родинному теплі «віра пронизує кожен куток» дому та «будує спільноту».

Російська Федерація – РПЦ підтримала рішення Путіна щодо бомбардування Сирії. Про це заявив голова Синодального відділу із взаємин Церкви і суспільства Російської Православної Церкви протоєрей Всеволод Чаплін. «Це рішення відповідає міжнародному праву і менталітету нашого народу, тієї миротворчої, моральної, активної ролі, яку Росія завжди грала в різних регіонах світу, особливо на Близькому Сході… Боротьба з тероризмом, боротьба за справедливість і мир, за гідність людей, які відчувають виклик терору, це священна боротьба», – сказав він.

США – Відбувся апостольський візит Папи Франциска. Історичною подією став перший в історії виступ понтифіка перед Конгресом. Звертаючись до присутніх, Святіший Отець наголосив, що націю можна вважати великою, якщо вона захищає свободу, поширює культуру, яка дозволяє мріяти про повноцінні права всіх громадян, змагається за справедливість, захищаючи пригноблених та сіючи мир.

США – Екологічна криза ставить під загрозу існування людства. Про це також заявив Папа Франциск під час відвідин США. Центральною темою його короткої промови у Вашингтоні стала необхідність відповідальної співпраці заради збереження спільного дому – Землі. «Кліматичні зміни – проблема, яка не може бути залишена для майбутніх поколінь і перекладена на їхні плечі. Ми живемо у вирішальний історичний момент для того, аби могли доглядати наш «спільний дім», – певен він.

Франція – Єпископи країни гостро засудили урядову кампанію з пропаганди абортів і заявили про невідкладну необхідність змінити менталітет та перестати «вважати аборт інцидентом на життєвому шляху, а розглядати його як тяжке діяння, яке втягує і часто глибоко й надовго зачіпає людей, які беруть в ньому участь: не тільки жінок, але й чоловіків, цілі сім’ї». Тому Церква завжди приділяє особливу увагу жінкам, що пережили аборт, і підтримує організації, які займаються інформуванням та допомогою таким жінкам.

Швейцарія – Комюніке ССЕЕ з приводу впровадження Всесвітнього дня молитви за збереження створіння. Рада єпископських конференцій Європи (CCEE) разом із відділом «Збереження створіння» комісії Caritas in Veritate підтримали ініціативу Папи Франциска щодо спільного з православними братами святкування Всесвітнього дня збереження створіння. Прагнення це стало центральною темою екуменічних відносин, які ССЕЕ розвиває на континенті.

Поділитися:

Популярні статті