Свіжий номер

5(505)2024

Час ставати сильнішими

Стати автором

Церква у світі

Росія – Патріарх Кирил: сучасної Росії не було б без Сталіна. Патріарх Російської Православної Церкви Кирил закликає не піддавати сумнівам успіхи державного керівника, навіть якщо його дії виглядають як злодіяння. З такою заявою він виступив 4 листопада в московському «Манежі» на відкритті «Православна Русь. Моя історія. ХХ століття. 1914-1945. Від великих потрясінь до Великої Перемоги». Зі слів Кирила, сучасної Росії не було б, «якби не подвиг попередніх поколінь, які у 20-30-ті роки її створювали». (У цей період на чолі СРСР був Йосиф Сталін). «Там, де виявлялася воля, сила, інтелект, політична рішучість, ми говоримо: так, безсумнівні успіхи, як і у випадку з перемогою у Великій Вітчизняній війні, а там, де були кров, несправедливість і страждання, ми говоримо, що це неприйнятно для нас, людей ХХІ століття», – сказав Патріарх. «Успіхи того чи іншого державного керівника, який стояв біля джерел такого роду відродження та модернізації країни, не можна піддавати сумніву, навіть якщо цей керівник відзначений лиходіяннями!» – наголосив глава Церкви.

Туреччина – Делегація Ватикану відвідала Константинополь з нагоди престольного празника святого Андрія. Делегація Апостольської Столиці 30 листопада взяла участь у святкуваннях престольного празника Константинопольського Патріархату, покровителем якого є святий апостол Андрій, брат Симона-Петра. До її складу ввійшов кардинал Курт Кох, президент Папської ради сприяння єдності християн, якого супроводжували секретар і заступник секретаря цього ватиканського відомства. Представники Папи Франциска взяли участь в урочистій Божественній літургії, яку Патріарх Варфоломій очолив у храмі святого Юрія при патріаршій резиденції в Стамбулі. Кардинал Кох зачитав та вручив главі Константинопольської Православної Церкви послання Єпископа Риму, який у той час перебував з візитом у Африці.

Австрія – Ординаріат для католиків візантійського обряду в Австрії відсвяткував 70-річний ювілей. 4 грудня 2015 року, на свято святої великомучениці Варвари, у Відні в архиєпископських палатах відбулися урочистості з нагоди 70-ліття з часу заснування Ординаріату для католиків візантійського обряду в Австрії. На урочистостях були присутні: кардинал Крістоф Шенборн, ординарій для католиків візантійського обряду в Австрії, архиєпископ Петер Стефан Цубріеен, Апостольський нунцій в Австрії, греко- і римо-католицькі священики, викладачі та студенти факультету католицького богослов’я Віденського університету, представники фундації наукових досліджень екуменічних відносин Pro Oriente, працівники римо-католицького Ординаріату Віденської архиєпархії, представники Православної Церкви Константинопольського Патріархату та представники Православної Церкви Московського Патріархату.

Ватикан – На прохання Папи Франциска українська ікона «Милосердя двері» відкрила Рік Божого милосердя у Ватикані. Стародавня українська ікона Богородиці «Милосердя двері» з польського міста Ярослав 8 грудня відкрила у Ватикані ювілейний Рік Божого милосердя у всій Католицькій Церкві. Цей образ вважається чудотворним і коронований святим Папою Іваном Павлом II 1996 року. Після того як комуністи закрили храм УГКЦ у Ярославі, ікона «Милосердя двері» багато років перебувала в музейних фондах. Тепер юридично вона є власністю Польської держави, але УГКЦ вдалося зробити так, аби її повернули до храму. Крім того, «Милосердя двері» буде офіційною іконою Року Божого милосердя в УГКЦ – її виставлятимуть в усіх катедрах.

Ватикан – Оприлюднили новий документ, що визначає відносини між католиками та юдеями. 10 грудня 2015 року у Ватикані відбулася презентація нового документа Папської комісії з релігійних зв’язків із юдаїзмом. Його назва «Бо дари й покликання Божі невідмінні». У ньому йдеться про особливий статус діалогу між католиками та юдеями: його не можна прирівнювати до діалогу з іншими світовими релігіями через єврейське коріння самого християнства. Ісуса Христа можна зрозуміти тільки у єврейському контексті Його епохи, хоча Він, як Месія Ізраїлю і Син Божий, виходить за рамки цього історичного горизонту.

Польща – в Перемишлі відбувся чин введення на митрополичий престол архиєпископа Євгена Мирослава Поповича. 19 грудня 2015 року в катедральному соборі святого Івана Хрестителя у Перемишлі глава Української Греко-Католицької Церкви Блаженніший Святослав звершив Архиєрейську літургію та здійснив чин введення на митрополичий престол архиєпископа Євгена Поповича. В урочистостях взяли участь майже сорок владик, які прибули з Польщі, України та Словаччини. Серед них були присутні, зокрема, Апостольський нунцій у Польщі архиєпископ Целестіно Мігльоре та секретар Конгрегації для Східних Церков архиєпископ Циріл Василь.

Німеччина – Папу Франциска нагородили премією. Понтифік став цьогорічним лауреатом престижної Міжнародної премії імені Карла Великого за внесок у об’єднання Європи. Цією премією вшановуються «заохочення та послання понтифікату Папи Франциска, сповнені надії на мирта мирне співжиття у сильній Європі», адже він звіщає послання «спільноти цінностей, почуття людяності, охорони ресурсів та діалогу між культурами і релігіями на європейському рівні».

Ватикан – Папа Римський закликав до миру в новому році. У перший день 2016 року понтифік закликав до ненасильницького і наполегливого досягнення миру на планеті. Під час традиційної меси у Ватикані він заявив, що час покласти край «зарозумілості сильних», яка витісняє слабких на задвірки суспільства, а також покінчити з «помилковим безчестям» щодо конфліктів, голоду та переслідувань, які сприяють зростанню кількості біженців. “Не тільки війна є ворогом світу, але й байдужість”, сказав Папа Франциск. З його слів, людина повинна прагнути до життя у світі, який хотів посіяти Господь, однак у сучасному інформаційному потоці часто не вдається розгледіти потреби братів і сестер. Нагадаємо, що під час нічної різдвяної Святої меси в базиліці святого Петра у Ватикані Папа Римський закликав усіх людей до поміркованої поведінки, бо суспільство сповнене розкоші, показовості й нарцисизму.

Італія – Спільна просфора у соборі святої Софії. 13 січня у соборі святої Софії в Римі відбу- лася спільна просфора для пред- ставників церковних та державних українських інституцій, присутніх у Римі. З цієї нагоди відбулася Божественна літургія, яку очолив владика Гліб Лончина, очільник єпархії Пресвятої родини у Лондоні. З ним співслужили єромонахи монаших чинів та згромаджень, української папської колегії святого Йосафата, священики-капелани і студенти. Другою частиною спільної зустрічі представників Української Церкви та громади в Італії була спільна трапеза та розділення різдвяної просфори. На завершення отець Марко Семеген, президент товариства “Свята Софія”, подякував усім за момент спільної молитви і радість зустрічі “різних церковних і державних інституцій, які на теренах Італії трудяться для добра Української Церкви і народу. Це патріарший двір, який, згідно із задумом нашого славного фундатора Патріарха Йосифа, продовжує збирати всіх у розсіянні сущих”.

Ватикан – Папа звернувся до учасників Давоського форуму: «Не забувайте про бідних». Звертаючись до лідерів світу біз- несу, глава Католицької Церкви підкреслив, що споживацтво веде до «щастя повноцінного життя», а тому слід запобігти те, щоби «культура добробуту зробила нас нечутливими», спонукаючи думати лише про привілеї та вчиняючи нездатними відчувати співчуття перед обличчям страждань інших людей та усвідомлювати, що й наші вчинки можуть ставати «причиною несправедливості й нерівності». Папа вказав на необхідність дати життя «новим моделям підприємництва, які, підтримуючи розвиток високих технологій, будуть також здатними використовувати їх для створення гідної праці для всіх, підтримувати та консолідувати соціальні права і захищати довкілля». Бо людина «повинна керувати технологічним розвитком, не дозволивши, щоб він запанував над нею».

ОАЕ – Українці в Об’єднаних Арабських Еміратах відсвяткували Різдво Христове. Молода українська громада в ОАЕ вже удруге разом відсвяткувала Різдво Христове. За рік громада УГКЦ в Об’єднаних Арабських Еміратах зміцніла та зросла. У Навечір’я Різдва Христового було звершене святкове богослужіння в грецькій церкві Успіння Пресвятої Богородиці, що в Джебель-Алі (Дубай). Наступного дня, 7 січня, різдвяну Божественну літургію відправили у катедральному соборі святого Йосифа Обручника в столиці ОАЕ Абу-Дабі, Богослужіння прикрасив святковий вертеп, який створили дорослі та малі члени української громади.

Португалія – Відбулася міжнародна конференція щодо співпраці Церкви та суспільних організацій. 16 січня 2016 року в Лісабоні з ініціативи Капеланії УГКЦ у Португалії та Спілки українців у Португалії відбулася Міжнародна конференція «Співпраця Церкви та суспільних організацій у контексті збереження української ідентичності у новій діаспорі». Своїми завданнями учасники конференції визначили: 1. Спільну розробку статуту для українських суботніх та недільних шкіл. 2. Продовження циклу конференцій щодо збереження національної ідентичності. 3. Проведення спільних культурних заходів. 4. Співпрацю в соціальному та правовому захисті українців, які проживають у Португалії. 5. Допомогу в підготовці та участі у зустрічі східних католицьких єпископів Європи, що повинна відбутися в жовтні цього року у Фатімі.

Швейцарія – Всеправославний Собор переноситься на Крит. Синаксис предстоятелів Православних Церков, який проходив у Швейцарії з 21 по 28 січня, ухвалив рішення перенести проведення Всеправославного Собору зі Стамбула (Константинополя), як це планувалося раніше, на грецький острів Крит із 16 по 27 червня. Причиною перенесення місця засідань є «надзвичайні об’єктивні обставини» (йдеться про загострення російсько-турецьких відносин). Ці обставини зачіпають тільки Російську Православну Церкву, тому саме Патріарх Кирил вніс таку пропозицію. Предстоятелі, які брали участь у Синаксисі, вже виробили спільну позицію з більшості питань порядку денного майбутнього Собору. Крім того, було досягнуто взаєморозуміння в узгодженні регламенту та процедури ухвалення рішень на Соборі. Інші три питання порядку денного, а саме порядок надання автокефалії, диптих і календар, запропоновано відклас- ти до наступних Всеправославних Соборів. Їх скликання пропонується проводити регулярно, кожні п’ять, сім або десять років. На Синаксисі у Шамбезі були відсутні предстоятелі трьох Помісних Православних Церков: Антіохійської, Елладської та Польської.

Поділитися:

Популярні статті