Свіжий номер

4(504)2024

Час ставати сильнішими

Стати автором

Церква у світі

Угорщина – 26 – 30 червня при українській греко-католицькій парафії Покрови Богородиці в Будапешті відбувся дитячий християнський табір «Веселі канікули з Богом». Головною катехитичною темою табору стала Божественна літургія. Щодня українські діти вивчали її частини, одяг священика. Дитячі катехизації супроводжувалися цікавими бансами, танцями, спортивними та інтелектуальними іграми, різними естафетами і молитвою. У рамках табору учасники побували в кінотеатрі та один день табору провели в аквапарку на території острова. Табір завершився в неділю, 2 липня, подячною літургією, після якої священик вручив учасникам табору та аніматорам презенти. У таборі взяли участь діти, які впродовж року активно відвідували катехизації та недільну школу.

Австрія – У гірській місцевості Земмерінг 30 червня – 1 липня тривала робоча зустріч новообраної церковно-пасторальної та фінансової рад греко-католицької парафії святої Варвари у Відні. Перший день зустрічі був присвячений аналізу матеріалів, які розробила робоча група для впровадження Стратегії розвитку УГКЦ – 2020 «Жива парафія – місце зустрічі з живим Христом». Отець Юрій Коласа, генеральний вікарій для католиків візантійського обряду в Австрії, представив «Посібник з пасторального планування» та практичний порадник для парафіян «Управління Божими дарами», після чого відбулося жваве обговорення та дискусія. Наступного дня засідання розпочалося з вранішньої літургії. Розмірковуючи над Євангелієм дня від Матея 8, 14-23 про зцілення недужих і вигнання бісів, отець Тарас Шагала, парох храму святої Варвари, звернув у своїй проповіді увагу на те, що це було звичним щоденним обов’язком Христа – брати на себе недуги людей і нести їх на собі. Священик ще раз наголосив на важливості сумлінної та послідовної праці, до якої зобов’язалися нові члени церковної ради на наступні п’ять років для розбудови парафіяльного життя при храмі святої Варвари. Під час обговорення численних цікавих пропозицій та визначення пріоритетів пасторального планування церковна рада відштовхувалася від резолюцій Собору всіх громад УГКЦ у Австрії 2014 року, рішень Патріаршого собору УГКЦ 2015 року та рішень післясоборових конференцій.

Аргентина – 9 – 21 липня на запрошення владики Даниїла Козлінського в єпархії Покрови Пресвятої Богородиці у Аргентині перебував владика Гліб Лончина, єпарх Лондонської єпархії Пресвятої Родини. Він провів курс літургійного богослов’я, що ґрунтується на вченні Катехизму «Христос – наша Пасха» для світських і богопосвячених осіб та священиків у провінції Буенос-Айреса. Відтак 13 – 16 липня архиєрей провів ідентичний курс про літургію для світських і богопосвячених осіб та священиків у провінції Місіонес. Під час цього курсу владика розповідав про молитву в житті Церкви, зокрема про Божественну літургію, Святі Тайни, чини освячень і благословень тощо. На закінчення перебування в єпархії Покрови Пресвятої Богородиці у Аргентині 17 – 21 липня в місті Посадас (Місіонес) владика Гліб провів реколекції для єпархіальних священиків і сестер Чину Святого Василія Великого. У духовних науках архиєрей ґрунтувався на книзі Раньєро Канталамеса La vita nella Signoria di Cristo («Життя у Христі»).

Польща – у 70-ту річницю акції «Вісла» глава УГКЦ взяв участь у традиційній «Лемківській ватрі». «З ласки Божої цього року я зміг прибути до цієї Богом благословенної землі як паломник і прочанин, аби тут схилити голову в молитві до Господа Бога і пом’янути ці сумні роковини – 70-ту річницю акції «Вісла». Ця сумна подія розпорошила рідних нашому серцю лемків по всьому світі. У нашій молитві ми хочемо торкнутися ран цього Божого народу та цієї землі», – сказав Блаженніший Святослав під час відкриття «Лемківської ватри» в Ждині. Захід відбувся у межах Всецерковної прощі на гору Явір 21 – 23 липня. З його слів, Лемківщина сьогодні є учителькою нової Європи, яка втрачає коріння, втрачає свою національну і релігійну пам’ять, втрачає свою віру в Бога і тому не має надії. А лемки цього всього можуть навчити сучасного європейця. «Велике вам за це спасибі! Мені особливо сьогодні приємно бути учасником цієї ювілейної 35-ої «Лемківської ватри». Чому? Тому що я зустрів тут так багато знайомих. Сюди приїхали люди не тільки з Польщі, Словаччини, України, а й з усього світу (Канади, США, Австралії). На «Лемківській ватрі» ми відзначаємо свято нашої єдності. Однак сьогодні відбулася ще одна подія, яку, можливо, не всі бачили, але яка є невід’ємною частиною цього свята. Я сьогодні вперше зустрів і подав руку владиці Паїсієві. Це надзвичайно важливий момент в історії наших Церков, які живуть на одній землі. Подаючи один одному руки, ми визнали себе братами у Христі. Цього нам так сьогодні бракує», – зазначив глава УГКЦ.

Італія – 24 – 25 липня під час ХІІІ Загальної капітули Сестер Служебниць Непорочної Діви Марії, яка відбувалася в Римі, на наступні шість років (2017 – 2023) обрали нову генеральну настоятельку згромадження. Нею стала cестра Софія-Славомира Лебедович з Провінції Матері Божої Неустанної Помочі у Польщі. Заступницею та першою генеральною дорадницею обрано сестру Боніфатію-Марію Дяків (Україна), другою дорадницею – сестру Дженес Солюк (Канада), третьою – сестру Миколаю Степась (Сербія) і четвертою – сестру Луїзу Цюпу (Бразилія). В листі-привітанні глава УГКЦ до сестри Софії Лебедович, новообраної генеральної настоятельки ССНДМ, та сестер-дорадниць написав: «Хочу запевнити Вас, дорога сестро, що ми високо цінуємо жертовне служіння, яке так віддано звершували Ваші сестри в минулому і надалі невтомно продовжують це робити. Наша Церква й надалі потребує Ваших ревних молитов, Вашої праці в соціальній сфері, катехитичному служінні та ще в багатьох сферах суспільного життя, де сестри прикладом жертовного богопосвяченого життя свідчать про Воскреслого Христа всім, хто потребує».

Бразилія – 27 – 29 липня в місті Прудентополіс (штат Парана, Бразилія) відбулася катехитична конференція на тему «Катехизація – передання віри, скріплення єдності». У ній взяли участь катехити, священики, богопосвячені особи з усієї Бразилії, Аргентини, Парагваю, загалом понад 100 осіб. Конференція розпочалася з Божественної літургії. На відкритті слова привітання виголосили владика Володимир Ковбич, митрополит Куритибської архиєпархії святого Івана Хрестителя, владика Мирон Мазур (єпархія Непорочного зачаття Діви Марії у Прудентополісі), владика Даниїл Козлінський (єпархія Покрови Пресвятої Богородиці у Буенос-Айресі) та владика Петро Стасюк, голова Патріаршої катехитичної комісії УГКЦ (єпархія святих апостолів Петра і Павла в Мельбурні (Австралія)). Конференція мала на меті сформувати візію та пріоритети катехитичного служіння в наступному десятилітті на патріаршому, митрополичих та єпархіальних рівнях. Це перша конференція із серії. Наступні відбудуться в Україні (для Східної та Західної Європи), у США та Канаді.

США – 8 серпня стало відомо, що Святіший Отець благословив рішення Синоду єпископів УГКЦ про призначення отця Андрія Рабія, протосинкела Філадельфійської архиєпархії УГКЦ в США, єпископом-помічником цієї архиєпархії, надаючи йому титулярний осідок Германіціана (Germaniciana). Єпископ-номінат Андрій Рабій народився 1 жовтня 1975 року у Львові. Навчався в українській семінарії святого Йосафата у Вашингтоні. В 1999-ому здобув ступінь бакалавра з філософії в Католицькому університеті Америки, у 2002 році – ступінь магістра богослов’я в Домініканському богословському інституті у Вашингтоні, а в 2008-ому – ліцензіат з канонічного права у Католицькому університеті Америки. Дияконські свячення отримав 15 листопада 1998 року, а єрейські – 19 грудня 2001-го. Виконував різні душпастирські служіння у Філадельфійській архиєпархії УГКЦ. Тепер отець Андрій Рабій виконує служіння протосинкела архиєпархії, був віце-канцлером, членом Колегії радників архиєпархії, членом Адміністративної ради Католицької єпископської конференції Пенсильванії, членом Ради пресвітерів архиєпархії, директором Центру запобігання та захисту дітей і молоді. Архиєпископом-митрополитом Філадельфійським УГКЦ є Високопреосвященний владика Стефан Сорока, а до складу митрополії належать Філадельфійська, Чиказька, Стемфордська та Пармська єпархії.

Італія – 24 серпня Патріарший прокатедральний собор святої Софії в Римі вже традиційно зібрав багатьох «у розсіянні сущих» українських емігрантів у Італії на святкування 26-ої річниці Незалежності України. Урочисте богослужіння очолив настоятель собору отець Марко Семеген у співслужінні отця Ґенезія Віомара, протоархимандрита отців-василіян Теодозія Ґреня, віце-ректора Української папської колегії святого Йосафата отця Тимотея Коцура, директора української секції Радіо Ватикану, колегійного духовенства та гостей. Зокрема, під час Божественної літургії всі єдналися в подяці за дар незалежності Української держави, а по завершенні відслужили молебень до Пресвятої Богородиці у наміренні за припинення війни та настання миру в Україні. Богослужіння супроводжували співом студенти Колегії святого Йосафата. По завершенні молитви біля пам’ятника Тарасові Шевченку відбулася офіційна святкова програма. З привітальним словом до громади зверталися Тетяна Їжевська, Надзвичайний та Повноважний посол України при Святому Престолі, Євген Перелигін, Надзвичайний та Повноважний посол України в Італії. Ведучими урочистостей до Дня Незалежності стали Леся Романів і Максим Колодчак. На завершення святкувань до всіх присутніх парафіян, представників монаших чинів та гостей з вітальним словом звернувся отець Марко. Він подякував за спільну молитву та усвідомлене долучення до святкування цього дня.

США – 27 серпня відбулася проща до храму Успіння Пресвятої Богородиці, що в Сентралії (штат Пенсильванія), яку очолив владика Стефан Сорока, архиєпископ-митрополит Філадельфійський. Два роки тому, 10 листопада 2015-го, Блаженніший Святослав відвідав цю церкву в супроводі архиєпископа Стефана Сороки, митрополита Філадельфійського та пароха цього храму. Після душпастирського візиту глави УГКЦ і з благословення митрополита Стефана ця святиня проголошена місцем паломництва. Після літургії відбулася хресна хода прочан. А потім усі паломники молилися молебень до Божої Матері перед копією Почаївської ікони Божої Матері, який очолив владика Стефан.

Поділитися:

Популярні статті