Так можна назвати працю д-ра Михайла Марунчака під назвою: «Митрополит Андрей Шептицький на Заході 1920-1923», що видана заходами Крайової Ради Українських Організацій за Патріярхат Української Католицької Церкви, Вінніпег-Едмонтон, 1981 р. У зміст 47-сторінкової брошури входять: світлина Слуги Божого Андрея, вступне слово видавців і з’ясування діяльности Митрополита Андрея поза межами батьківщини пера М. Марунчака. У передмові представлено складну ситуацію того часу, зроблено натяк на причини, які примусили наш нарід шукати кращої долі у широкому світі, а зокрема у Північній і Південній Америках. При кінці вступного слова видавці заповідають, що заходами тієї ж самої Крайової Ради Українських Організацій за Патріярхат в Канаді підготовляється до друку монографія про Митрополита Слугу Божого Андрея, автором якої є ред. Михайло Хом’як. Задум добрий і вартий всесторонньої підтримки.
Слід підкреслити, що автор, д-р Михайло Марунчак, у своїй розвідці одного життєвого фрагменту життя великого Митрополита Андрея провів надзвичайно цікаву працю, зібравши з йому доступних джерел факти про незабутню місію князя нашої Церкви, Митрополита Слуги Божого Андрея. Автор зібрав порозкиданий і припорошений пилом матеріял в одну цілість, що з одного боку запізнає читача з важливого значення фактами в історії нашої Церкви, а з другого — буде цінним матеріялом і для майбутнього дослідника-історика для написання монументальної праці про Слугу Божого Андрея.
Час місії Митрополита Андрея поза межами батьківщини був дуже складний. Україна була роздерта окупантами, гоїла свої важкі рани після українських визвольних змагань. Окупанти України були жорстокі й безпощадні. Складна економічна ситуація українського народу приневолила деяку частину нашого народу шукати кращої долі поза межами своєї батьківщини. В такій дійсності чимало нашого народу опинилось по різних країнах західньої гемісфери. На нових місцях поселення не приходилось легко, треба було починати нове життя майже без нічого. Доводилось освоювати праліси, джунглі й пустирі. Але наш народ все мав велику віру в Христові правди і велику любов до своєї батьківщини, своїх сестер і братів, що остались на батьківщині. Ось ця сильна віра й любов допомагали їм бути самими собою. Для підкріплення цієї віри й любови до своєї батьківщини й Церкви Митрополит Андрей вибрався з візитою до них. Власне, в брошурі подані описи і зворушливі моменти зустрічі Великого Митрополита із своїми вірними, порозкиданими по різних місцевостях. Вірні на нових поселеннях вітали Слугу Божого Андрея з великим захопленням і радістю. Вони почувались дітьми одної і тої ж самої Української Церкви, українського народу.
Митрополит Андрей у своїй поїздці за кордон спершу завітав до Апостольської Столиці — Риму. Тут були вирішені важливі питання для нашої Греко-Католицької Церкви. Треба підкреслити, що місія Митрополита Андрея мала також і дипломатичний характер, про що відзначала тодішня преса. Після Риму Митрополит відвідав майже всі осередки, де жили українці в Західній Европі, а після цього виїхав до Канади. В Канаді Митрополита Андрея вітали, як подає М. Марунчак за газетою «Канадійського Українця», такими словами: «Ексцеленції Андреєві, графу Шептицькому, Митрополитові Львівському, Єпископові Кам’янця-Подільського сердечний привіт і доземний уклін від всіх українських поселенців в Канаді». Титулятура, що була вживана в той час, багатомовна й сьогодні. Те, що дещо відпорошено в наш час не є нічим новим, а радше приверненням призабутого… В праці подано зворушливі моменти відвідин українських поселенців в Канаді, Америці, Бразілії й інших місцевостях західньої гемісфери.
Драматичним моментом, як описує М. Марунчак, був поворот Митрополита Андрея (до речі хворого, якого везли на візочку) до Галичини. На кордоні польська влада затримала Митрополита Андрея, і замість Львова, його завезено до Познані. Хоч Митрополит мав всі свої пашпортові справи спорядковані, то все таки полякам не перешкоджало зробити того, що вони собі бажали. З приводу цього була широка реакція у закордонній пресі, як також у Польщі. Всі українці протестували проти цього акту. В кінці поляки булл примушені якось цю справу полагодити, проти чого також протестувала Апостольська Столиця. Правда, все це належить до минулого, але варто про це знати й не забувати. Під тим оглядом д-р Михайло Марунчак опрацював добрий матеріял для історії. Треба сподіватись, що цей фрагмент з життя Митрополита Андрея увійде до монографії ред. Михайла Хом’яка.
Працю можна замовляти в автора:
М. Marunchak 296 Knowles Ave.
WINNIPEG, Man. R2G 1E2, CANADA