Минає століття від дня народження Патріярха Йосифа. Українці по цілому світі торжественно відзначують цей великий ювілей. 10 травня відбулося святкове відзначення цього ювілею у Римі. На це святкування з України прибув хор професорів Львівського Державного Інституту Прикладного та Декоративного Мистецтва. На святкове відзначення було запрошено багато визначних достойників. Прем’єр Італії Джуліо Андреотті, близький приятель покійного Патріярха, був запрошений, але через обов’язки не міг прибути. 7 травня італійський щоденник «Авеніре» широко описав про Кардинала Сліпого з нагоди святкування 100-річчя.
В неділю, 10 травня, святочне відзначення почалося відправою Молебня до Матері Божої в Соборі Св. Софії. Церква була повна народу. Спереду стояв український амбасадор в Італії Анатолій Орел з дружиною та інші достойні гості. Під час Молебня Архиєпископ М. Марусин виголосив гарну проповідь про мученицький шлях Кардинала Сліпого.
Після Молебня всі присутні зійшли до залі на концерт. Хор професорів Інституту Прикладного та Декоративного Мистецтва розпочав концерт відспіванням молитви «Отче Наш». Архимандрит Студитів о. Л. Гузар відкрив концерт коротким словом по-українському та по-італійському. Привітав він всіх гостей, особливо професорів із Львова, які прибули до Вічного Міста, щоб відзначити ювілей Великого Ісповідника. Дальше хор відспівав пісню «Почаївська Божа Мати». Святкове слово виголосив довголітній секретар покійного Патріярха о. д-р І. Хома. Він з його енциклопедичним знанням Патріярха Йосифа вияснив велич особи Патріярха як ісповідника віри, науковця та великого патріота. Після святкового слова хор професорів відспівав пісню «Віє вітер». Пісню «Царице неба» та «Скільки дум тут переснилось» відспівала Татіяна Шуфлин милозвучним сопрановим голосом. З глибоким відчуттям скрипаль Тарас Гащук з Києва виконав Чайковського «Канцонетта» у фортепіяновому супроводі семінариста Колегії Св. Софії О. Демцюха. При кінці концерту о. д-р І. Хома сердечно подякував шановному амбасадорові та всім гостям, які прибули віддати поклін Патріярхові. На закінчення хор професорів відспівав пісню «Владико неба і землі» та молитву за Україну «Боже Великий, Єдиний».
Після концерту всі присутні перейшли до будинку Українського Католицького Університету на відкриття виставки українського прикладного та декоративного мистецтва. Всі експонати на виставці були власної роботи львівських професорів, які приїхали до Риму. Український амбасадор в Італії разом з ректором УКУ та проректором Інституту зі Львова перетяли синьо-жовту стрічку та офіційно відкрили виставку. Всі присутні відспівали український національний гимн. Виставка була професійно приготовлена і мистецькі твори були високої якости.
Після оглядин виставки український амбасадор Анатолій Орел виголосив глибоке патріотичне слово, під час якого звеличив особу Патріярха Йосифа та закликав усіх до співпраці для кращого майбутнього для України.
На святкову вечерю прибуло понад вісімдесят достойних гостей. Під час вечері проф. І. Самотос із Львова виступив з дуже зворушливим словом. Розповів він, яку велику роботу зробив Патріярх Йосиф для українського народу. Опісля хор відспівав Многая Літа на честь о. д-ра І. Музички, який найбільше причинився, щоб зорганізувати це святкове відзначення.
В середу, 13 травня, професори зі Львова були присутні на авдієнції у Святішого Отця Івана-Павла II. Під час авдієнції Папа привітав їх українською мовою. Опісля професори мали нагоду особисто поговорити з Святішим Отцем, та він подякував їм, що приїхали на відзначення століття Кардинала Сліпого. Хор заспівав Папі Многая Літа. На другий день ватиканська газета «Л’Оссерваторе Романо» описала про відзначення 100-річчя Кардинала Йосифа та помістила фото хору професорів разом з Папою. Професори від’їхали до Львова задоволені, що змогли бути присутні на такому великому святковому відзначенні.
Перед смертю Патріярх Йосиф у своїм Заповіті написав: «… Поховайте мене у нашому Патріяршому Соборі Св. Софії, а як воплотиться наше видіння і востане на волі наша Свята Церква і наш Український Нарід, занесіть мою домовину, в якій я спочину, на рідну Українську Землю і покладіть її біля гробниці Слуги Божого Андрея…». Якраз у 100-річчя його дня народження воля Патріярха буде сповнена. 27 серпня тлінні останки Великого Ісповідника будуть перевезені на незалежну Україну.
Андрій Гундер