На численні запити зі сторони мирян УКЦ у справі структури Товариства Св. Софія подаємо наступне вияснення:
Кожне Товариство Св. Софія є окремою неприбутковою корпорацією і підлягає законам країн, на територіях яких воно сповняє свою діяльність. Корпорації Св. Софія діють у таких країнах: Італія, СІЛА, Англія, Бельгія, Канада.
І. Св. Софія — Італія
- Згідно з конкордатом з 1929 р. між Апостольським Престолом й Італією, всі релігійні (мирянські, нецерковні) корпорації в Італії мусять бути потверджені котримсь із римських центральних церковних урядів.
- На прохання бл.п. Блаженнішого Патріярха Йосифа, Генеральний Вікарій Папи на Рим, Кардинал А. Дель’Аква, за згодою Державного Секретаріяту Ватикану, створив декретом з З листопада 1970 р. «Релігійну Асоціяцію Свята Софія для Українців-Католиків».
- Як юридична особа (Енте Морале — корпорація), «Св. Софія» була правно оформлена нотаріяльним актом 28 грудня 1970 p., а 12 вересня 1972 р. визнана окремим декретом Президента Італійської Республіки.
- Св. Софія у Римі є правним власником:
а) Манастиря оо. Студитів — «Студіон» в Кастельґандольфо над Альбанським озером;
б) Українського Католицького Університету і Собору Св. Софії при Вія Боччеа, 478 у Римі;
в) Найстаршої української церкви поза межами українських земель, Храму свв. мучеників Сергія і Вакха і Жировицької Богоматері (дар Апостольського Престолу в 1640-х роках) і будинку при П’яцца Мадонна дей Монті 3, де був осідок прокураторів митрополитів Києво-Галицької Митрополії. Під цю пору в цьому будинку містяться парафіяльний уряд, музей і гостинниця для українців-паломників.
- Св. Софія у Римі діє згідно зі своїм статутом під охороною законів, що відносяться до того роду корпорацій. Її існування є запевнене цими законами.
- Бл.п. Блаженніший Патріярх Йосиф, як основник Товариства, був його головою як особа, а не з рамени свого уряду в Церкві.
- Коли б члени корпорації Св. Софія з власної волі або з наказу якоїсь світської влади суттєво змінили ціль корпорації, тоді всі добра корпорації переходять під адміністрацію дібр Апостольського Престолу, одначе ними завжди і виключно мають користуватися українці-католики.
- Після відходу у вічність їх Святости Патріярха Йосифа, голови корпорації Св. Софія, справи корпорації провадить о. д-р Іван Хома, якому найвищий трибунал Ватикану в присутності нотаря і Блаженнішого Патріярха Мирослава-Івана, передав усі права та уповноваження до часу скликання наступних Загальних Зборів Корпорації.
ІІ. Товариство Св. Софія в США
- Корпорація Св. Софія була основана на бажання бл.п. Патріярха Йосифа дня 16-го січня 1974 р. та правно оформлена на основі^законів про неприбуткові корпорації в стейті Нью-Йорк, дня 23 квітня 1974 p., потверджена 29-го квітня 1974 р. і реєстрована у стейті Пенсильванія 3-го червня 1974 p., а в Дистрикті Колюмбія9-го грудня 1974 р.
- Корпорація діє згідно з бажанням і вказівками свойого основника і першого голови бл.п. Патріярха Йосифа та продовжуватиме свою працю у світлі його Заповіту.
- На місце Патріярха Йосифа, головою Товариства Св. Софія у США вибрано на річних Загальних Зборах, 5-го травня 1985 року, о. д-ра Івана Хому.
У світлі вище поданих фактів заявляємо, що всякі інші твердження про стан та працю корпорацій Свята Софія, висловлених в деяких газетах, як і усно у формі поголосок, є фальшиві й безпідставні.
Існування і праця патріярших надбань й інституцій та їх дальший розвиток залежатиме у великій мірі від нас усіх, нашої жертвенности і співпраці.
Д-р Романа Навроцька,
заст. голови Тов. «Св. Софія», США
проф. Леонід Рудницький, секретар