Свіжий номер

5(505)2024

Час ставати сильнішими

Стати автором

Прийшли і поклонились їх Святості Патріярхові Йосифові у день його народин, 17 лютого 1982 р. в Римі

У вечірніх годинах, 12 лютого 1982 р. група прочан з США у числі понад 50 осіб з летунського майдану Кеннеді відлетіла до Вічного Міста — Риму, щоб бути безпосередніми свідками, як також особисто скласти доземний поклін Патріярхові Києво-Галицькому і всієї Руси-України, їх Святості Кардиналові Йосифові Сліпому з нагоди його 90-річчя. Панство Шумейки, Віра і Антон, що є власниками компанії «Ковбаснюк», доложили всіх старань, щоб їхня група була належно обслужена. Дальше керівництво групою перейняла Варка Бачинська, а духовним провідником був о. крилош. Ярослав Шуст. До речі, в групі паломників до Риму були не тільки миряни, але також священики: генеральний вікарій о. д-р Іван Біланич, о. мітр. Володимир Андрушків, о. крилош. Любомир Мудрий, о. Петро Огірко, о. Антін Кучма і вже згаданий о. Я. Шуст.

Перед відлетом на летунському майдані в Нью-Йорку духовний керівник прочан о. Я. Шуст сказав кілька слів до прочан, і всі разом заспівали «Молитву за Патріярха». Тут зроблено спільну світлину. Всі ми летіли з почуттям радости, що матимемо виняткову й неповторну нагоду бути учасниками історичних святкувань Патріярха Йосифа у Римі. Нью-Йоркський летунський майдан ми покидали у зоряний вечір, а до Риму прилетіли в суботу вранці, 13 лютого ц.р. Небо було захмарене, і був пронизливий холод. Тут наша група розділилась на дві частини: одні поїхали до призначеного готелю, а другі до Патріяршого двору при Мадонні деї Монті, і Домус Маріє, де нас щиро привітав о. д-р Степан Гарванко.

В тому часі, за ініціативою Апостольської Столиці, а зокрема Папи Івана Павла II, відбувались «Кирилометодіївські дні в Римі», присвячені слов’янським апостолам, святим Кирилові й Методієві. З приводу цих «Кирилометодіївських днів» відправлялись в одній з найстарших базилік Риму ім. св. Климента, в якій похований св. Кирило, Служби Божі. Субота, 13 лютого була призначена для українців. Наш товариш Юрій Гарастей сказав, що в п’ятій годині після полудня буде відправлятись архиєрейська Служба Божа. І ми, в товаристві (д-р Володимир Пушкар, Оксана Бережницька, Ю. Гарастей і автор цих рядків) пішли до церкви св. Климента. Архиєрейську Службу Божу у пам’ять свв. Кирила і Методія відправив коадьютор Мирослав Любачівський в сослуженні митрополитів: Владики Максима Германюка і Владики Стефана Сулика, владик: Мирослава Марусина і Василя Лостена та при співучасті протоархимандрита Ізидора Патрила, ЧСВВ, о. ректора Софрона Мудрого, ЧСВВ, й інших священиків. Владика Мирослав Марусин виголосив (в італійській мові) дбайливо опрацьовану і змістовну проповідь, присвячену слов’янським апостолам Кирилові й Методієві.

Шкода, що в цьому відношенні не було ближчої комунікації з українськими осередками в Римі, які напевно були б прийшли, і напевно взяли б участь українські паломники, яких частина прибула до Риму. Через цей брак відповідної комунікації Українське Патріярхальне Світове Об’єднання заплянувало, незалежно від загальної програми, відправити свій Молебень у неділю 14 лютого в тій же самій базиліці св. Климента. Молебень був відправлений у підземеллі, на гробі св. Кирила. Молебень відправив коадьютор Мирослав при співслуженні владик: Саварина Ніля, Івана Прашка, Ізидора Борецького, багатьох священиків і при численній участі українських паломників з різних країн західнього вільного світу. Це був справді глибоко зворушливий момент, який надовго, а може і назавжди залишиться в пам’яті численних паломників. Глибоке підземелля — катакомби також творили специфічну атмосферу.

В суботу ввечері у рамках Четвертого Конгресу УПСО була відкрита виставка картин маляра Омеляна Мазурика і Володимира Макаренка. Під час відкриття коротко про обидвох мистців і їх творчість сказав д-р Василь Маркусь. О.Мазурик мав на виставці 23 картини, а В. Макаренко — 10. Серед виставлених образів переважала релігійна тематика. В загальному виставка робила приємне враження і була добрим вкладом і доповненням до ювілейних святкувань.

Також у ювілейних рамках в Домус Маріє відбулась унікальна виставка експонатів релігійних вишивок, пристосованих до церковного вжитку. Ця надзвичайна виставка відбулась завдяки наполегливим заходам великого любителя української вишивки і її популяризатора, а рівночасно її творця о. д-ра Дмитра Блажейовського. До речі, о. Д. Блажейовський є не тільки видавцем двох альбомів з взорами вишивок релігійної тематики, але він також компонує і сам вишиває. На виставці були виставлені не тільки взори вишивок у приписаних кольорах, але також виконані вишиті ікони Божої Матері, хоругви й інші речі церковного застосування. Це були справді майстерно виконані вишивки, в яких підібрано й застосовано відповідні кольори, які в загальному гармонізували та яскраво увиразнювали цілість твору. Глядач мав нагоду побачити, як це виглядає у практичному застосуванні, що вийшло прекрасно. Треба признати, що о. Д. Блажейовський зробив вагому працю.

До речі, не буду довше зупинятись над другим альбомом вишивок, бо ж на нього з’явилась цікава рецензія в лютневому числі «Патріярхату» о. Івана Музички. На жаль, в попередньому числі була зроблена помилка в адресі, де було написано замість Мадонна — «Бадонна». Отже, правильна адреса, де можна замовляти альбоми з взорами вишивок: Rev. D. Blazejowsky, Piazza Madonna Dei Monti, 00184, Roma, Italy Ціна першого альбому — 10 дол., а другого — 12 дол. Обидва альбоми разом — 20 дол.

Поділитися:

Популярні статті