Свіжий номер

5(505)2024

Час ставати сильнішими

Стати автором

Прослава Слуги Божого Митрополита Андрея у дзеркалі галицької інтелігенції

У Львові широке відзначення 50-ої річниці упокоєння Слуги Божого Митрополита Андрея розпочалося із помітних заходів у приміщеннях Музею історії релігії. Вони були заініційовані та зорганізовані Клюбом греко-католицької інтелігенції. Варто уваги, що не зважаючи на відсутність фінансового запліччя взагалі, ця мирянська організація від моменту свого заснування постійно і наполегливо привертає увагу громадськости до особи Князя нашої Церкви.

Вдало використовуючи шляхетні форми, тут стисло і доступно поширюють знання про замовчувані сторінки церковної історії, подають зразки високої культури спілкування та поваги до представників інших традиційних християнських течій та конфесій в Галичині. До речі, це є поодиноке місце в краю, де під склепінням старого храму можна часто побачити, як невимушено спілкуються не лишень свідомі миряни — науковці, мистці, інженери, студенти, а й католицькі та православні владики. Згадана вже значна дата у календарі стала приводом до наукової конференції, котра була продовженням попередніх конференцій та зібрань.

Після вступного слова голови Клюбу Івана Гречка присутні вислухали слово про беатифікацію Слуги Божого Митрополита Андрея, яке виголосив голова Синодальної комісії УГКЦ беатифікації і канонізації святих єп. Михайло Гринчишин. Професор Олег Гринів, який під сучасну пору в Україні є одним із найсерйозніших дослідників історичних та політичних перепетій навколо УГКЦ та її провідників, цього разу привернув увагу до ранньої доби Великого Митрополита в спогадах матері Софії Шептицької.

Доцент Михайло Гаєвський вперше оприлюднив ще донедавна секретні документи з кагебістських архівів, де йдеться про обставини смерти і похорону Митрополита Шептицького.

Далі письменник Ярослав Гнатів прочитав фрагмент своєї повісти «Церква при дорозі», яка грунтується на документальному матеріялі. До речі, автор, котрий був одним із засновників Клюбу, працював над цим твором ще в часи, коли УГКЦ перебувала у підпіллі. До організації наукової конференції прилучились також дослідники молодого покоління. Так, завідуюча відділом Музею історії релігії Олександра Киричук підготувала реферат «Митрополит А.Шептицький як «добрий пастир», а завідуючий відділом Інституту релігіє­знавства Музею історії релігії Микола Бандрівський торкнувся питання меценатства української археографії з боку великого Архипастиря.

Після перерви присутні тепло вітали Владику Василя Медвіта, котрий поблагословив розгорнуту в одній із заль музею документальну виставку про Митрополита Андрея Шептицького. В експозиції представлені як документальні матеріяли і світлини, так і зразки іконопису та маловідомі твори мистців. Зокрема, про історію оригінального деревориту присвяченого постаті Слуги Божого Андрея і ювілею першого з’їзду «Українська Молодь — Христові», розповів відомий мистець Микола Бідняк, котрий недавно перебрався з Канади в Україну. У кулуарах виставки, на презентацію якої прийшло чимало знаних в місті майстрів красного письменства, мистців, скульпторів, музикантів, йшла мова також про підготовку до відзначення 400-ліття Берестейського поєднання. Можна було помітити, як у гутірках з Владикою Василем Медвітом зароджувалися оригінальні творчі пляни.

Зворушливим був і урочистий вечір в ораторії, де отець маґістер Йосафат Воротняк з Крехівського манастиря, ЧСВВ, виголосив слово про Митрополита Андрея Шептицького та поділився власними роздумами. Завдяки проректору Вищого музичного інституту імени М. Лисенка Яремі Якуб’яку було вдало скомпоновано програму концерту, в якому взяли участь камерна оркестра під керівництвом Артура Микитки та народня хорова капеля «Антей» під керівництвом заслуженого працівника культури Зиновія Демцюха — колектив, котрий невтомно популяризує кращі зразки духовного співу на батьківщині та за рубежем. На завершення прозвучала спільна молитва за прославу Слуги Божого Митрополита Андрея.

* * *

Якнайбільше і вперше за всі післявоєнні десятиліття змогли нарешті висловитися привселюдно про Слугу Божого Митрополита Андрея Шептицького у Тернополі. Тут після архиєрейської Служби Божої у соборі Непорочного Зачаття Пресвятої Богородиці вірні попрямували до приміщення Тернопільського драматичного театру імени Т. Шевченка, де відбулася велична Академія. Ініціятором поважного заходу став новостворений в обласному центрі Клюб української греко-католицької інтелігенції. А до організації велелюдного зібрання прилучилися канцелярія Тернопільської єпархії УГКЦ та місцевий Інститут національного відродження України.

З вітальним словом до присутніх звернувся ординарій Тернопільської єпархії Владика Михаїл Сабрига. Член Постійного Синоду УГКЦ, Владика Михайло Гринчишин з Парижу розказав про стан беатифікаційного процесу, а професор Тернопільського медичного інституту, заступник голови Клюбу, виголосив доповідь про життя і діяльність великого Митрополита. Провідні вчені й знані у місті особи, такі як Ігор Герета, Олег Герман, Оксана Кузів, Ярослав Проць зробили грунтовний аналіз різноманітних сторінок багатого життєпису Слуги Божого Андрея. Зпосеред рефератів священиків цікавими були розвідки отця Романа Гриджука про зв’язки митрополита А. Шептицького з Тернопільщиною.

Отець Микола Шаварин поділився спогадами про навчання у Львівській Богословській Академії, студент Люблінського католицького університету Василь Гасинець запізнав з пастирськими листами митрополита А. Шептицького, а молодий священик Іван Ференц торкнувся зв’язків з молодими християнами.

Під час Академії демонструвалися уривки з телевізійного фільму «Світильник істини», актриса Віра Самчук читала присвяти українських поетів, звучали божественні співи у виконанні дитячих колективів, народньої самодіяльної капелі «Галичина» та хорів церков Непорочного Зачаття Пресвятої Богородиці, Успення Божої Матері, Матері Божої Неустанної Помочі, Святого Михаїла, семінарії імени Патріярха Й. Сліпого. У вестибюлі театру можна було оглянути невеличку документальну виставку про життя Слуги Божого Митрополита Андрея.

На згадану Академію було заздалегідь запрошено керівників влади Тернополя і области, інших достойників, в тому числі першого президента України Леоніда Кравчука, котрий як депутат парляменту приїхав на зустрічі з виборцями. Та з невідомих причин Кравчук цього дня до театру не завітав, відсутні були також місцеві перші особи. У залі можна було бачити відомого політичного діяча Богдана Гориня, котрий саме в цей час висувався від тернопільчан до парляменту. Треба сказати, що не зважаючи на активну підготовку організаторів відзначення 50-ліття з дня смерти Слуги Божого Митрополита Андрея, в Тернополі до цієї події поставилися далеко неоднозначно. При владі все ще лишаються структури, котрі, певно, не здатні так швидко позбутися пережитків минулої тоталітарної епохи. Навіть перед театром не було змоги виставити афіші, яка би привертала увагу. Проте ці дрібниці не завадили подолянам віддати належну шану славному Архиєрею. Академія зібрала гостей з усіх куточків Тернопілля. Серед присутніх була делегація Львівського Клюбу греко-католицької інтелігенції.

Кость Чавага

Поділитися:

Популярні статті