Свіжий номер

5(505)2024

Час ставати сильнішими

Стати автором

Про Фундацію «Свята Софія» доповідав у Вінніпезі о. д-р Іван Дацько

Патріярша Капітула в Римі з благословення Блаженнішого Патріярха Йосифа виделеґувала о. д-ра Івана Дацька, патріяршого секретаря, у відрядження на американський континент, щоб тут поінформувати від імени Блаженнішого Патріярха про стан Української Католицької Церкви в цей час, а зокрема обговорити потреби патріярших інституцій в Римі, їх розбудову та дальші плянування в розвитку Церкви.

На терені Канади до завдань о. д-ра І. Дацька долучились ще інші завдання, що їх доручила йому фундація Товариства «Свята Софія», якої осідок в Торонті.

До Вінніпегу загостив о. д-р І. Дацько 19 листопада 1982 р. та провів тут неповних чотири дні. За той час парафіяльний секретар відвідав наших ієрархів, Митрополита Максима, Єпископа Мирона, деяких духовних отців, мирянських діячів, мав зустріч з проводом Товариства підтримки Патріярхату, склав привіт на бенкеті Канадського Українського Інституту Просвіти з нагоди його 66 річниці, приймав участь у бенкеті з нагоди 25-ліття існування Дому Святої Родини.

21 листопада 1982 р. о. І. Дацько виступив з доповіддю на спеціяльно влаштованій зустрічі з численним українським громадянством у залі інституту «Просвіти». Майже триста приявних привітали гостя бурхливими оплесками та вислухали його доповідь з великою увагою. Отець Іван говорив про Українську Католицьку Церкву на рідних землях та в поселеннях, про провід Церкви під кермою Блаженнішого Патріярха і її потреби. Докладно з’ясував, чому виникли Товариства «Свята Софія» та переведення маєтку УКЦеркви на Товариство «Свята Софія», корпорацію цивільного права, підкреслюючи при тому, що все це переведено за повною згодою Апостольської Столиці.

«Потреби патріярших інституцій,— говорив доповідач,— великі, бо виносять біля двісті тисяч американських долярів річно. З того майже половина йде на втримання Українського Католицького Університету в Римі. У КУ розвивається навіть дуже успішно. Його вихованці працюють вже поза європейським тереном. Виявляється, що первісні будівлі УКУ на сьогодні вже затісні, й виникає конечна потреба їх поширити. Також виявилась потреба перенести видавничий фонд університету на терен Канади з уваги на кращі видавничі умови. В основному, вся фінансова база Патріярших інституцій спирається на добровільних пожертвах українського громадянства. В останньому часі велику допомогу подав незаперечний приятель УКЦеркви о. Ван Страатен з Голляндії. Вся ця допомога є на різних контах у різних країнах, включно з південно-американським континентом. Постійну допомогу можуть подати також фундації Товариства Свята Софія, які створилися поза Римом, як США, Канада, Велика Брітанія, Бельгія. Найсильнішою являється Свята Софія, яка має біля одного мільйона долярів. Канадська Свята Софія щойно в початковій розбудові. Однак, і ця установа розвинула в останньому році багату видавничу діяльність, видаючи Катехизм для Молоді, ілюстрований молитовник, деякі ікони, образки та святочні картки. Щоб скріпити видавничий фонд Святої Софії, треба повести акцію за збільшення основних фондів».

Після доповіді посипались питання, на які гість з Риму давав вичерпуючі відповіді, не уникаючи найбільше драстичних запитів. Доповідь та запити і відповіді тривали повних три години. Атмосфера була дуже ділова і стимулююча. Приявні з цієї нагоди зложили коло двох тисяч долярів на фонд Святої Софії в Канаді.

Зборами проводив д-р Михайло Марунчак, а гостя-доповідача представив д-р Ярослав Барвінський. Отець мітрат С. Їжик склав подяку за цікаву та інформативну доповідь. Одночасно передав під оплески приявних запевнення Блаженнішому Патріярхові в дальшій моральній і матеріяльній допомозі.

Досі о. д-р І. Дацько відвідав такі осередки в Канаді, як: Едмонтон, Ванкувер, Калґарі, Саскатун. З Вініпеґу гість виїхав до Тандер Бей і Монтреалю. У всіх відвіданих осередках Патріяршого Секретаря приймали з належними почестями. Своєю особливістю та своїм діловим словом додавав гість належної достойности своїм відвідинам.

М. Мар.

Поділитися:

Популярні статті