Глава Української Греко-католицької Церкви Блаженніший Патріярх Мирослав-Іван Кардинал Любачівський відвідав Київ на запрошення Президента України Леоніда Кравчука. Напередодні цієї події в столиці у церкві Миколи Набережного було відправлено Літургію за участю 300 віруючих з греко-католицької громади.
З досьє «ВзУ»: на сьогодні УГКЦ має в Україні три єпархії (Львівську, Івано-Франківську і Мукачівську). Усього в лоні Церкви близько 5-ти мільйонів віруючих. З них багато за межами України, зокрема у Польщі 400 тисяч.
Це вже четверта зустріч Президента України з Кардиналом Любачівським за останні півтора роки — з моменту повернення Блаженнішого на Батьківщину. Відмінність останньої зустрічі в тому, що Леонід Кравчук особисто запросив Главу УГКЦ до Києва — під час урочистого перенесення тлінних останків покійного Кардинала Йосифа Сліпого до Львова на кінці літа цього року.
Як завжди, на зустрічах «на державному рівні» обговорювався широкий спектр проблем — від питань церковної власности до можливости екуменічного діялогу між найбільшими Церквами в Україні.
На противагу існуючій у влади думці про те, що державі потрібна державна Церква, УГКЦ наголошує на обов’язковому відокремленні від влади. Водночас греко-католики розуміють скрутне фінансове становище молодої незалежної України. Як вияв доброї волі, УГКЦ пропонувало використовувати її приміщення для дипломатичних представництв, зокрема у Вашінгтоні, Лондоні і Ватикані.
Неодноразово під час зустрічей з Президентом Кравчуком піднімалась проблема регабілітації Української Греко-католицької Церкви. Однак, як стверджує Кравчук, регабілітація відбулась хоча б тому, що Президент був присутнім на Богослуженні під час перепоховання Кардинала Сліпого.
Ця урочиста подія, безумовно, зблизила православних і католиків. УГКЦ закликає віруючих повернутись до християнства, коли Церква була єдина і неділима і, як зазначив Папа Римський Іван-Павло ІІ, була православною у вірі і водночас католицькою у любові.
Під час зустрічі з Президентом вирішувалось питання про створення офісу УГКЦ у Києві і греко-католицького храму для столичної громади. Кардинал Любачівський наголосив на тому, що українських католиків з православними «єднає більше, ніж роз’єднує».
Слушно нагадати слова Пантелеймона Куліша, що «кривавими манівцями до правди не дійти, а треба на культурну путь Владимирську вертатись».
Олена Барбарова
* Цю статтю передруковуємо з газети «Вісті з України»
№ 43, 15-21 жовтня 1992 р.