Свіжий номер

5(505)2024

Час ставати сильнішими

Стати автором

Повернення Україні пам’яти Патріярха Йосифа Сліпого

По трирічному мандруванні по Західній Україні пересувна виставка філателістичних, пропам’ятних, популярних видань документальних кольорових фотографій із життя, діяльности та похоронів бл. п. Блаженнішого Патріярха Йосифа і Кардинала Сліпого, глави Української Католицької Церкви по його виході з дому неволі в лютому 1963 р. та перебуванні в римському екзилі, — прибула в золотоверхий Київ. Ту велику розмірами, багатством експонатів, монументальну збірку виставлено в репрезентативній Кобзарській залі Українського Дому на Хрещатику між 6-15 липня 1994 р. У тому велика заслуга організатора та спонзора, депутата Верховної Ради України та голови Просвіти Павла Мовчана та його просвітянського штабу. Саму збірку чверть століття комплектував при допомозі колекціонерів із діяспори, систематизував та музейно оформив д-р Роман Смик із Чікаго, США. Для збіркового матеріялу виставки були виготовлені довідники-путівники з поясненнями для відвідувачів. Заки виставка приїхала в Україну, її вже виставлювано в США, Канаді, Римі й Відні.

В серпні 1992 p., з нагоди перезахоронення тлінних останків Патріярха Йосифа до його собору св. Юра у Львові, д-р Смик подарував цілу збірку Україні з умовою її виставляти та пропагувати. Саме тоді діяспоральна збірка була доповнювана виданнями, що появилися з того часу в Україні. Тут велика заслуга голови Обласного Філателістичного Т-ва ім. академіка Агатангела Кримського у Львові — Романа Бишкевича. Від 1992 р. виставка мандрувала по різних містах України завдяки співпраці з філіялами краєзнавчих музеїв, що давали приміщення, охорону, опіку та чергування. Виставку показано з різних нагод тричі у Львові, двічі в Тернополі, теж в Івано-Франківську, Коломиї, Чернівцях, Бережанах, Стрию, Самборі, а в часі великолюдної прощі до Зарваниці (19-21 травня 1995 р.) в приміщеннях ієрархії. Великим тріюмфом, окрім Зарваниці, можна безсумнівно вважати виставку в Києві в липні 1994 р.

Вже є намічені дальші виставки — під кінець серпня 1995 р. в Дрогобичі, в єпархії Владики Юліяна Вороновського, де її організацією займається музей «Дрогобиччина». Преосв. Юліян Вороновський саме ремонтує приміщення в епархіяльному осередку в Трускавці, де менша розмірами подібна виставка буде приміщена на стало. До речі — вона вже чекає на викінчення свого нового сталого осідку. Вибрано на те Трускавець, щоб дати можливість лікувальникам та туристам познайомитися зі світлою особою Ісповідника Віри. — «Головна» своїми розмірами виставка ще далі мандрує як пересувна і чекає на більше просторе приміщення у Львові.

Це в дуже коротких штрихах історія цієї небувалої збірки, де радісні моменти переплітаються зі сумними і де трапляються теж і протести мирянства за кривди, заподіяні Церкві мучеників. Зрештою це історична збірка, а правди не можна викривлювати, а то й фальшувати. — Збірка зустрічається з великим зацікавленням та подивом відвідувачів. Доказом цього є пізніше наведені «голоси відвідувачів» з різних прошарків українського Божого люду. Згадати треба, що теж і міжнародні філателісти та колекціонери оцінили її вартість, чого доказом є золота та срібна медалі. Додатково зібрана, хоч не все виложена з браку місця, популярна публіцистика може бути поважним стимулом для будучих студій життєвого шляху Патріярха Йосифа, особливо вклад праці мирянських кругів, як доказ любови, віддання та подяки за стійкість у справах нашої Церкви в дуже турботних часах.

Із книги гостей я вибрав ряд відгуків та вражінь на відвідану виставку. Подаю їх у повному тексті відвідувачів виставки в Києві 6-15 липня 1994 p.:

«Дяка п. Романові Смику за велику справу, яку він зробив. Це не тільки данина пам’яті Блаженнішого Йосифа Сліпого, не тільки широке поповнення наших покищо скромних знань про нього, але й великий стимул для наукової роботи над спадщиною Йосифа Сліпого. Низький поклін таким подвижникам, як пан Роман Смик. Добро Вам»

Іван Дзюба
(Міністер Культури України)

«У ці знаменні дні вороття на рідну землю усіх ознак нашої величі хочеться особливим подячним словом виокремити тих, хто дбайливо добирає по крихті все те, що складає образи провідників і праведників наших. І тому передовсім б’ю чолом п. Р. Смику, зусиллями котрого зібрано те, що необхідно знати тим, що були відлучені від духовних наших джерел. Криниці наші очищаються, душі наші оновляються. Невмирущий образ Блаженнішого Патріярха Йосифа Сліпого буде нас очищувати і покликати до подвижництва».

Київ, 6. VІІ. 1994 р.
Павло Мовчан
Депутат В.Р.України, голова Просвіти (Організатор і спонзор виставки Р.С.)

«Глибоко схиляюся перед пам’яттю великого українця Йосифа Сліпого. Почув я про нього студентом: кажуть, що до папи він прийшов у куфайці в’язня ГУЛагу. Згодом довелося мені бути в Римі, і мене вразив профіль цієї непересічної особистости, яка вірила, що поверне в Україну. І він повернувся до всіх нас. Він не галичанин, а всеукраїнець, соборний українець, той, що єднає всіх в одно, єднає країну. Тим і великий, який вражає і розумом, і характером, і долею. — Вічна йому слава, і нам велика наука».

Іван Драч
Київ, 16.УІІ.94.

«Відкриття виставки філателістичних та пропам’ятних видань, присвячених Блаженнішому Єпископу та Кардиналові д-ру Йосифу Сліпому — визначна подія в духовному і культурному житті столиці незалежної України.

Св. п. Йосиф Сліпий — цей велетень у царстві духу, незламний борець за віру, братерство наших Церков — колись страждав у казематах київської тюрми КДБ. Після свого страдницького життя на засланні, після тривкого перебування на чужині він повертається на Україну як вірний її син, невтомний трудівник на ниві духовного життя України.

Велика подяка д-ру Романові Смикові, який багато років збирав, систематизував, пропагував і пропагує сьогодні сподвижницьке життя, високі ідеали християнської моралі, духовного відродження України».

Федір Погребенник
(д-р філології, академік)
Київ, 7.VІІ. 1994.

«Сердечне «дякую» п. д-рові Романові Смику! Слава Богу, що така багато документована виставка відкрита саме в Києві! Центральна і Східня Україна «напхана» фальшивою інформацією про Українську Греко-католицьку Церкву, про її духовних подвижників і славних духовних провідників, гарячих патріотів України.

Йосиф Сліпий — великий син українського народу і один з найвидатніших богословів України XX віку. Це мусить знати вся Україна, а не лише Галичина, не лише українська діяспора.

Я мав велику насолоду, бувши тричі в Римі (1988, 1990, 1991 pp.), ходити місцями, де святив і проповідував Патріярх Йосиф Сліпий, молитися у заснованому 1963 р. ним Софійському Соборі, читати лекції у заснованому ним Українському Католицькому Університеті. Це воістину був Слуга Божий, і перст Божий спочивав на його житті і діяльності. Вся Україна мусить шанувати своїх духовних провідників».

Проф. д-р Дмитро Степовик,
Національна Академія Наук України
Київ, 7. VІІ. 1994.

«Виставка, зібрана доктором Р.Смиком, є великим одкровенням про видатного сподвижника Української ідеї, ідеї, яка пульсує і піниться, і пульсуватиме у всьому світі».

Борис Дзюба
7 липня 1994.

«Дізнавшись, що відкривається та виставка, шкодую, що не міг бути на відкритті, але, переглянувши її сьогодні, залишаюся вражений величезною роботою, яку здійснив Р. Смик протягом великого періоду життя. Як добре, що наш народ має таких подвижників своєї культури, яким є пан Смик. Дай Вам, Боже, здоров’я, пане Смик, для подальших Ваших старань в ім’я нашого народу»

проф. Ростислав Державний
Інститут театрального мистецтва ім. Карпенка-Карого

«Ще раз доторкнувся до щасливого, хоч і тернистого, життя кардинала Йосифа Сліпого і упевнився, що та Церква, яка має таких подвижників і праведників, — вічна. Вірю, що іменами А. Шептицького та Йосифа Сліпого УГКЦ поверне собі заслужену славу національної берегині українців.

Щиро дякую всім, хто організував цю виставку в Києві. Повезіть її далі, по всій Україні, щоб наш обділений знаннями та інформаціями народ бачив своїх синів-патріотів, знав про них. Нехай вони стануть нашими провідниками для єднання і надалі. Слава Ісусові Христові! Слава Україні!»

Доцент Микола Корпанюк

«Дуже знаменна і символічна на горі Володимира Великого в місті стольному велична виставка про великого і святого Йосипа.

Цією виставкою і всім дійством висвячено цю будівлю, очищено від скверни. Від тепер це справді Український Духовний Дім.

Дякуємо організаторам і в першу чергу великому сподвижнику української культури і духовности д-ру Р. Смику».

Р. Дяків,
Відповідальний секретар ВУТ Просвіта ім. Тараса Шевченка

«У цей день наші паломники з Польщі були присутні на виставці, присвяченій бл. п. Йосифові Сліпому. Всі учасники є вдячні, що Бог дав нам нагоду перебувати й згадати усі дні життя кардинала»

Нас є 48 прочан з діяспори

  1. V 11.94.

«Шляхами життя Блаженнішого Патріярха Йосифа Сліпого повела нас ця виставка, дбайливо зібрана паном д-ром Романом Смиком.

Цивілізований світ знав про Йосифа Сліпого як про борця за віру, як патріярха України. Завдяки світовій громадськості його було звільнено з ГУЛагу. Йому віддавали велику шану великі люди. В пантеоні уславлених імен України зірок першої величини — Йосиф Сліпий»

Василь Клічак
10.07.94.

Поділитися:

Популярні статті