Свіжий номер

5(505)2024

Час ставати сильнішими

Стати автором

Польський документ, що заслуговує на увагу

Редакція одержала у польській мові документ у справі поєднання. Звичайно, часто з української сторони на того рода почини й документи дивляться скептично, обережно, а то і з недовір’ям. Ми зразу готові вичисляти, хто кому більше зробив кривд. Все це мас своє коріння і причини, але ми повинні собі здавати справу з того, що таким підходом не можна до нічого дійти. Пробуймо те, що було, відкласти до історії, а в наш час творити нові, кращі сторінки наших спільних змагань. Гадаємо, що в такому дусі є написаний польський документ, що його подаємо в українському перекладі.

Звернення учасників екуменічних реколекцій
«Через віру до поєднання» в Лєсьней Подляскей

Вже від кількох років зустрічаємося на реколекціях «Через віру до поєднання», що зорганізовані католицькими громадами Бялей Подляскей в санкторіюмі Матері Божої Леснянської.

Миє переконані, що при допомозі Божого права кожна людина і нарід повинен висловлювати своє право на існування через здійснювання релігійних, культурних і політичних потреб, але не коштом іншої людини чи народу.

Звідси, з землі подляської, особливо відомої з поділів релігійних і національних, в річницю Тисячоліття Хрещення Київської Руси, звертаємось до людей доброї волі, на нашу думку, у важливих справах для того, щоб релігійне і національне поєднання мали конкретні виміри. Уважаємо, що конечним є:

  1. Уможливити національним меншостям — білорусам, литовцям, українцям — створити власні шкільництва з їх матірною мовою викладання.
  2. Впровадження до шкільних підручників знання історії і культури Білоруси, Литви, України, водночас культурного життя меншостей тих народів, що живуть у Польщі.
  3. Створення інституції, яка забезпечувала б вільний розвиток духовної і матеріяльної культури, а зокрема дослідних інститутів, музеїв, архівів і видавництв.
  4. Створення окремих національних фундацій для збереження пам’ятників матеріяльної культури (церков, цвинтарів, пам’ятників сільської архітектури).
  5. Запевнення душпастирської опіки для вірних білорусів, литовців, українців.
  6. Поширення знання на тему національних меншостей у духовних семінаріях і серед римо-католицьких священиків.
  7. Надання правного статусу Українській Католицькій Церкві в Польщі, включно з встановленням греко-католицького єпископства а також відкриття духовної семінарії в Перемишлі.
  8. Підтримати акцію привернення автокефалії Українській Православній Церкві на Україні (зліквідованої в 1926 p.), а також легалізації Української Католицької Церкви (зліквідованої в 1946 р. у Львові).
  9. Поширення правди про Митрополита Андрея Шептицького і підтримання заходів для його беатифікації.
  10. Привернення автокефалії Білоруській Православній Церкві на Білорусі (зліквідованої в 1926 p.), а також дати допомогу білоруським католикам на Білорусі й Польщі.
  11. Запевнення білорусам і українцям, що належать до Польської Православної Автокефальної Церкви, права на власну національну мову і традиції культури.
  12. Створення обставин до повороту на батьківські землі для українців, безправно перенесених в 1947 році, а також відшкодування за втрачений маєток.
  13. Признання таких самих прав для польської меншости, що живуть на Білорусі, в Литві й на Україні.
  14. Солідаризуймося з відкритим листом науковців — представників національних меншостей, спрямованих до Лєха Валензи, і «шістдесятки» перед нарадами округлого стола. Лєсня Подляска, 2 листопада 1988 р.

Учасники реколекцій

Поділитися:

Популярні статті