У травні ц.р. відбудуться два важливі з’їзди організованого українського мирянського руху: на 4 травня 1985 р. буде скликано до Філядельфії Крайовий З’їзд делегатів Українського Патріярхального Т-ва в США, пов’язаний з 20-літтям існування організованого Патріярхального руху, а 18 і 19 травня відбудуться в Торонто (Канада) П’ятий Конгрес мирян, присвячений ситуації Церкви в Україні (у 40-ліття арешту української католицької ієрархії) та делегатський з’їзд Українського Патріярхального Світового Об’єднання (УПСО).
З метою краще підготовити ці з’їзди, а також, щоб обговорити сучасний стан в Українській Католицькій Церкві після смерти Патріярха Йосифа, з ініціятиви Президії УПСО відбулася в Філядельфії спільна нарада патріярхальних діячів для обміркування актуальних проблем руху і намічення його найближчих завдань. До участи в нарадах запрошено членів Головної Ради УПСО, Крайової Управи Українського Патріярхального Т-ва в США та представників Т-ва «Свята Софія» в США. Нарада відбулася 16 березня 1985 р. у приміщенні Філії Українського Католицького Університету в Філядельфії. Присутніми були 18 учасників, в тому голова Українського Крайового Патріярхального Об’єднання Мирян у Великій Брітанії мгр Роман Кравець та голова Крайової Ради Українських Організацій за Патріярхат в Канаді о. Р. Ганкевич. Голови католицьких та патріярхальних об’єднань в Австралії, Аргентіні, Німеччині та Західній Канаді надіслали свої письмові сугестії.
Наради відкрив і ними проводив голова УПСО д-р Б. Лончина. Він також виголосив першу доповідь про сучасний стан нашої Церкви та відносини, які склалися по смерті Патріярха Йосифа. Другу доповідь про завдання Патріярхального руху на сучасному етапі прочитав д-р В. Маркусь. Секретар Президії УПСО інж. В. Колодчин представив проект деяких акцій організованого Патріярхального руху на найближче майбутнє.
Над порушеними питаннями зав’язалася довша дискусія, у якій учасники нарад шукали за найкращими відповідями, зокрема, як далі бути нашій Церкві в обличчі нових подій. У дискусії забирали голос: Р. Гайда, Д. Кузик, д-р Р. Навроцька, ред. Р. Данилевич, мгр Б. Климовський, о. Р. Ганкевич, д-р Р. Осінчук, ред. В. Пасічняк, мгр Р. Кравець, інж. О. Пришляк.
У підсумках дискусії прийнято деякі ствердження та пропозиції, що будуть ще розглядатися на наступних з’їздах. Стверджено, що реакція на відомого листа Східньої Конгрегації з вересня 1984 р. була виправдана; вона не була як слід скоординована, однак важливо, що конгрегація і наш єпископат довідалися про реакцію мирян. Висловлено побажання супроти верховної церковної влади в Українській Католицькій Церкві з наголосом на те. щоб переходовий етап чимскоріше закінчився і щоб Патріярх Мирослав Іван, Священний Синод та Крилос Львівської Архиєпархії почали між собою корисну співпрацю з метою збереження і продовження спадщини Патріярха Йосифа.
Мирянський рух буде далі настоювати на тому, щоб Апостольська Столиця визнала Патріярхат, а також буде відстоювати традиційні права нашої Церкви, включно з правом на одружене духовенство в країнах діяспори. Підкреслено, що ніхто не має права зміняти звичаїв помісної Церкви. Ухвалено провести в найближчому майбутньому широку мобілізаційну акцію мирян довкола основних потреб і цілей нашої Церкви. Стверджено потребу проголосити один день чи місяць у році для масової популяризації патріярхальної ідеї. т.зв. День Українського Патріярхату, який мав би відбутися в час, що співпадає з якоюсь важливою річницею новітньої історії нашої Церкви чи життя покійного Патріярха. Таку дату визначать найближчі з’їзди патріярхальних організацій.
Обговорено різні форми оборони й участи в акції захисту нашої Церкви в Україні. Так само нарада ствердила потребу активної участи і підтримки заходів ювілейного відзначення Тисячоліття Хрещення, включно із найближчими установчими зборами для створення крайового ювілейного комітету спільно з православними, що відбулися у Філядельфії 23 березня ц.р.
Нарада пройшла в дружній та діловій атмосфері, і всі учасники висловлювалися відповідально в глибокій турботі за долю нашої Церкви на поселеннях і на батьківщині. Своїм рівнем і змістом дискусій та суспільним профілем учасників це була справді «вершинна конференція» діячів Патріярхального руху.
Господарем наради був місцевий Відділ Патріярхального Т-ва (голова д-р В. Процюк), яке гостинно прийняло позамісцевих гостей та всіх учасників зустрічі. Після наради Крайова Управа УПТ-ва в США відбула ще своє окреме засідання.
В. М.