Свіжий номер

5(505)2024

Час ставати сильнішими

Стати автором

Пастирський візит на Буковину

3-6 жовтня Його Блаженство Мирослав-Іван завершив сповнену радосте, миру і любови пасторальну візитацію на Буковину, у місто Чернівці. Від’їзду Блаженнішого до Чернівців передувала неприємна телеграма, отримана від чернівецького єпископа Української Православної Церкви московського патріярхату. Єпископ Онуфрій післав кардиналу Любачівському повідомлення, в якому говорилось, що «Епархіяльна Рада Буковинскої Православної Церкви проти Вашого приїзду на православну Буковину. Вересневі події в Самборі свідчать, що Ви обплямували свої руки в православній крові. Кривавому кардиналові немає місця на Чернівеччині і на всій православній Україні».

Не зважаючи на телеграму, Його Блаженство кардинал Любачівський і супроводжуючі його особи прибули до Чернівців 3 жовтня. В церкві Успення Пресвятої Богородиці його привітало близько 1,000 вірних разом з їхнім священиком, отцем Михайлом Косилом, який зазнав великих страждань за те, що був українським греко-католицьким священиком і був двічі ув’язнений в загальному шість років.

Ця церква лише недавно була повернена греко-католикам і потребує значної реконструкції. Вона використовувалась як православна церква з 1946 до 1951 року, а як склад — з 1951 р. і до недавнього часу. Лише два місяці тому вона була передана греко-католикам. Наприклад, іконостас був забраний з церкви і встановлений у православній церкві московського патріярхату. Іконостас православної церкви знаходиться на хорах і не використовується.

Ще перед Другою світовою війною українська греко-католицька церква Успення Пресвятої Богородиці була єдиною церквою в Чернівцях, де служба відправлялася українською мовою. З цієї причини вірні обох церков — української православної та української греко-католицької — відвідували церкву і вважали її своєю.

У п’ятницю, 4 жовтня, Його Блаженство кардинал Любачівський побував на могилах українських письменників — Ольги Кобилянської, Сидора Воробкевича та Юрія Федьковича, де відслужив панахиди. Після цього він мав зустріч з головою Чернівецької міської Ради Георгієм Гродецьким, а також з депутатами обох Рад — міської та обласної. Після цих зустрічей у міській Раді відбулася прес-конференція. Того ж дня близько 1,500 студентів Чернівецького університету зустрілися з Блаженнішим кардиналом Любачівським та супроводжуючими його особами. Його Блаженство Мирослав-Іван привітав студентів і дав відповіді на їхні запитання.

У суботу 5 жовтня, Його Блаженство кардинал Любачівський відвідав містечко Снятин, де відслужив Архиєрейську Службу Божу для близько 4000 українських греко-католиків міста. Його Блаженство кардинал Любачівський побував у дитячому садочку та в мистецькому музеї у Снятині.

Потім Блаженніший повернувся до Чернівців, де мав зустріч з католиками римського обряду міста. Його привітав їхній пастор і три його помічники, а також близько 500 вірних. Його Блаженство кардинал Любачівський висловив свою вдячність священикам та громаді за допомогу, яку вони виявили українським греко-католикам Чернівців у роки переслідувань, і пообіцяв, що Українська Греко-католицька Церква завжди співпрацюватиме у злагоді та любові з її сестрою — Церквою латинського обряду.

Того ж вечора відбувся концерт з участю народніх ансамблів та хорів міста Чернівці, в якому були виконані пісні і танці із особливим акцентом на буковинських народніх традиціях. Щоб привітати Блаженнішого кардинала Любачівського, багато українських греко-католиків перейшло через українсько-румунський кордон. Його Блаженство Мирослав-Іван мав можливість зустрітися з кількома провідними священиками української греко-католицької громади в Румунії.

В останній день свого перебування на Буковині в неділю 6 жовтня 1991 року, Блаженніший Мирослав-Іван відслужив Архиєрейську Святу Літургію. На завершення Літургії отець доктор Іван Дацько, генеральний вікарій Львівської Архиєпархії, оголосив, що Його Блаженство кардинал Любачівський подарував титул мітрофорного протоієрея отцеві Косилу за його тяжкі страждання, які він переніс за Українську Греко-католицьку Церкву. Блаженніший кардинал Любачівський також подарував церкві 100,000 карбованців на її реконструкцію. Його Блаженство Мирослав-Іван завершив свої пастирські відвідини Чернівців процесією на вулиці, що перейменована на вулицю Слуги Божого Митрополита Андрея Шептицького. Там же Блаженнішимй кардинал Любачівський і єпископ Василик освятили меморіяльну дошку.

Поділитися:

Популярні статті