Огляд праці Отці Церкви про багатство і бідність / ред. Марія Горяча (Витоки християнства, 4: Джерела, 2), Львів: Видавництво Українського католицького
університету, 2018, 360 с. ISBN 978-617-7608-02-7
Тема багатства і бідності супроводжує Церкву впродовж усього її існування. Яким є християнське ставлення до цих явищ? Чи є бідність наслідком безвідповідальності, а багатство – жадоби та самовпевненості? Чи не суперечить один із цих станів настановам Христа і чи буде місце в раю тим, що недосконало слідували за Учителем, приділивши занадто мало уваги своєму земному існуванню?
З метою зібрати класичні святоотцівські джерела з описаної тематики колектив богословів-перекладачів філософсько-богословського факультету УКУ підготував та видав академічну збірку, до якої ввійшли фрагменти, трактати і проповіді дванадцяти визнаних християнських учителів ІІІ – V ст. Особливо цікавим є те, що в книзі представлені твори різних богословських шкіл – як східної, так і західної включно з антіохійською.
Книга побудована так, щоби подати твір святого отця в контексті цілого його життя та вчення. Збірку відкриває передмова Мирослава Мариновича і вступ Наталії Лазуркевич, які вводять читача в проблематику та пояснюють її актуальність.
Як зазначає в передмові Мирослав Маринович, ця книга є частиною ширшого проекту Інституту релігії та суспільства УКУ, який має назву «Джерела християнського суспільного вчення і служіння». Раніше в цій серії уже вийшли «Соціяльно зорієнтовані документи Української Греко-Католицької Церкви (1989 – 2008)», «Компендіум соціального вчення Католицької Церкви» та «Документи Другого Ватиканського Собору (1962 – 1965)». Дане видання отців Церкви допомагає встановити зв’язок між теперішніми та минулими поколіннями християн, адже «боротьба між добром і злом триває споконвіку», і винаходи, зроблені святими отцями, можуть бути так само корисними й сучасним борцям за справедливість у суспільстві.
У книзі представлені роботи Климента Александрійського, Кипріяна Карфагенського, Василія Великого, Григорія Богослова, Григорія Нисського, Івана Золотоустого, Астерія Амасійського, Теодорета Кирського, Амвросія Медіоланського, Августина Гіппонського, Петра Златослова та Лева Великого.
Кожен переклад відкривають фахові статті, в яких перекладачі ознайомлюють читачів із біографією того чи того святого отця та особливостями твору.
Цікавим є те, що різні отці Церкви наголошують на різних аспектах проблеми багатства. Втім спільним у всіх них є зосередження на відповідальності за ближнього. «Блиск золота звеселяє твоє серце, але ти не замислюєшся над тим, скільки зітхань злидаря тебе супроводжує. Як відкрити тобі очі на страждання бідного? […] А тобі байдуже до чужих страждань! Ти не хочеш його зрозуміти», – каже Василій Великий у своїй гомілії. «Ти чуєш, багачу, що Господь Бог говорить? А ти приходиш до церкви, не щоб подарувати щось бідному, але щоб винести. Постиш, не щоб нужденні скористали з витрат на твій бенкет, але щоб украдене в нужденних захопити», – картає багачів Амвросій Медіоланський. «Нам не треба позбавляти себе благ, які можуть бути корисними для ближніх», – навчає Климент Александрійський у творі «Який багач спасеться».
Отож книга буде корисною як богословам, так і всім християнам, які хочуть почути голос засновників християнського суспільного вчення, щоби краще розумітися на проблемах сьогодення, мати можливість знайти їм правдиве вирішення. А ще ця книга буде корисною тому, хто має трохи більше грошей та власності від своїх ближніх і мріє, попри це, потрапити до раю.
Михайло Шелудько