Свіжий номер

6(506)2024

Час ставати сильнішими

Стати автором

Образ сили духу

В Україні зроблено ще один крок у справі правдивого висвітлення історії і відновлення справедливости. У Львові створено Інститут історії Церкви. Ініціятором і засновником його є американський вчений, доктор філософії Борис Ґудзяк, який має за мету дослідити історію підпільного життя Української Греко-католицької Церкви (1946-1989 pp.). Новостворений Інститут береться дослідити такі питання: як, завдяки чому вдалося вистояти Церкві, що незаконно й насильно була позбавлена права на легальне існування і майже півстоліття переслідувалась і нищилась, як вдалось зберегти не лише віру й вірність їй, а й плекати нові покоління священиків і ченців.

Минуло півроку напруженої праці Інституту, завдяки якій вдалося полагодити питання приміщення (яке ласкаво надали отці-студити в своєму манастирі), його капітального ремонту та технічного оснащення, формування штату кваліфікованих працівників, який тепер нараховує 19 осіб. 7 травня цього року відбулися установчі збори, на яких було остаточно затверджено статут, оформлено його для реєстрації, обрано Раду Інституту, дирекцію та ухвалено плян роботи на поточний рік.

Одночасно з організаційною роботою йшла кропітка праця по виявленню осіб, причетних до підпільного життя Церкви: священиків, котрі не зламали присяги та підпільно сповняли свої душпастирські обов’язки (як на волі, так і в тюрмах), членів їх родин, монахів і монахинь, які навіть після вигнання із своїх обителей, далі залишились вірними своєму чину і залучали до себе нових членів. Інститут не обходить увагою мирян, які не зреклися своєї віри і задовольняли свої духовні потреби таки через греко-католицьких священиків. Коло таких осіб щораз розширюється. Створюється картотека, на основі якої за спеціяльно розробленою методикою, що базується на підвалинах такої молодої та прогресивної історичної дисципліни, як жива (усна) історія, беруться спогади у людей, які перейшли через підпілля. У своїх розповідях вони розкривають нам високі зразки відданости й вірности, терпеливости і мужности. Але пам’ять людей значно розширила рамки досліджень, адже корені незхитности і незнищености нашої Церкви сягають багато літ назад, і це яскраво відображається у живих свідченнях.

Виявлені і висвітлені образи достойних наших отців, сестер і мирян можуть служити благодатними прикладами, які здатні зміцнити нашу християнську віру та допомогти очиститись від усього того, що перешкоджає формуванню гармонійного духовного світу людини.

Крім науково-дослідної роботи Інститут дбає також про пасторальну діяльність на ниві належного вшанування ветеранів підпілля Церкви. їм надається різностороння допомога й підтримка. До цієї справи залучилася християнська молодь з організації «Українська Молодь Христові» та з Українського Греко-католицького ліцею.

Інститут Історії Церкви щойно створився, але його пляни та ідеї благородні і чисті. Отож, Благословення Господнє на його діяльність.

Лідія Купчик
Львів

Поділитися:

Популярні статті