Свіжий номер

5(505)2024

Час ставати сильнішими

Стати автором

Обмін листами

(Друкуємо в українському перекладі з польської мови)

29.08.96 (10.Х.96)

Його Еміненція Ксьондз Кардинал Юзей Ґлемп Примас Польщі

Ваша Еміненціє!

До Амбасади України у Річипосполитій Польській прийшла вістка, що у бувшій катедрі греко-католиків (зараз костел оо. Кармелітів і рівночасно костел ґарнізоновий) у Перемишлі покладено пам’яткову таблицю у річницю закінчення Другої світової війни. Таблиця має форму орла, крила якого є контурами карти давньої Річипосполитої. На правому (східному) крилі орла покладено напис: «Невинній польській людности замордованої по бестіяльськи бандами УПА на східних окраїнах (кресах сходніх) Річипосполитої у роках 1942-1946. Нижче цього напису видніє візерунок перекиненого і втиснено у крило орла тризуб, іншими словами, державний герб України.

Амбасада розглядає цей факт, як спрямовану акцію для розпалювання ненависти навколо України й українського народу і висловлює здивування, що Католицький Костел піддержує подібні акції. Амбасада вже звертала увагу на подібні факти (особливо на існуючу ненависть «пам’яткової» таблиці на мурі катедри в Калішу), але на жаль, костельна влада на наші листи не реагує і деякі костели, як також католицькі газети, передовсім «Слово-Дзєннік Католіцкі», залишаються осередками ширення українофобії.

Амбасада висловлює сподівання, що Єпископат Польщі не є заінтересований у розбуджуванні напружень між народом польським і українським і зробить певні кроки в напрямі припинення використовувати католицькі святині й пресу до антиукраїнських акцій.

Не можемо допустити до повторення помилок наших попередників. Мусимо навчитись жити в згоді, викорінити зі свідомости вироблені у минулому негативні стереотипи. Уважаємо, що в цьому напрямі дуже багато доброго може і повинен зробити Костел, культивуючи ідеали християнської любови, а не шовіністичної ненависті.

Залишаюсь з висловами найвищої пошани

Петро Сардачук
Надзвичайний Посол і Уповноважений України в РП

До відома:

  1. Є. Кс. Архиєпископ Ю. Ковальчик — папський нунцій у РП.
  2. Є. Кс. Єпископ Т. Пєронек — секретар Єпископату Польщі.
  3. Є. Кс. Єпископ С. Л. Глудз — Єпископ Польовий Війська Польського.

 * * *

Єпископ Тадеуш Пєронек Генеральний секретар Конференції Єпископату Польщі

Варшава, дня 5 вересня 1996 р.

Ексцелєнціє Пане Амбасадоре,

Пан має повну рацію, що «Єпископат Польщі не є заінтересований у розбуджуванні напружень між народом польським і українським, що більше, роблю все, щоб тих напружень взагалі не було. Уболіваємо, що такі події, на жаль, стаються і то з обидвох сторін, для прикладу можна згадати урочистості у Ярославі, під час яких співали патріотичні українські пісні, чи спроби будування пам’ятників УПА на перемишльській землі. Маю надію, що Пан Амбасадор потрактує це, як невластиве заховання з польської сторони з таким самим зрозумінням, з якою ми трактуємо українські.

Залишаюсь з висловами шацунку

бп. Тадеуш Пєронек

Його Ексцелєнція Пан Петро Сардачук Посол Надзвичайний
і Уповноважений України в Річипосполитій Польській

Поділитися:

Популярні статті