Чудо-місто Київ, що лежить на горах і долах, на кручах повз береги Славути-Дніпра прикрашали тисячоліття малі і величаво-куполисті диво-святині. Хоч в різні епохи нашому багатостраждальному народові доводилося переносити великі і жорстокі випробування, в тих святинях український народ оберігав святість і силу духа.
Понад два роки громаді Вселенської Церкви греко-католиків не відкривали двері навіть замкнутих церков. Приходилося в дощ і в холод стояти під небом. Уряд міста з великої ласки виділив одній громаді дзвінницю на Подолі, а нам цвинтарну каплицю св. Миколая на Аскольдовій Могилі. Ще в 1935 році купол церкви був знятий і верх перероблений на ротонду з колонами.
Хоч за розмірами церква маленька, не можна помістити всіх прихожан, але місце це для нас особливе. Тут спочивають наші князі, тут знайшли вічний спочинок січові стрільці, що загинули під Крутами в 1918 році, на схилах цих зародилося християнство на Україні. Святиня ця має бути відреставрована і збережена для поколінь.
Перебуваючи в Києві, для себе і своєї родини нашу церкву вибрав перший посол Америки в незалежній Україні Роман Попадюк, часто бувають гості з діяспори, депутати Верховної Ради, члени уряду, владики, священики, монахині.
Парох церкви о. Ігор Онишкевич разом з громадою ведуть велику роботу. На їх плечі поклали не тільки реставрацію церкви св. Миколая, а й будівництво церкви св. Анни біля Львівської площі. Оформлення проекту підходить до завершення, але важко собі уявити, скільки поклонів прийшлося робити на порогах наших чиновників. Чекаємо на останню печатку. Маємо надію весною розпочати будівництво.
У наш кризовий час о. Онишкевич знаходить можливість допомагати багатодітним родинам, інвалідам, потерпілим від Чорнобильської аварії нерухомим хворим приносять два рази на тиждень гарячі обіди. При церкві існує центр «Разом за життя» за збереження життя від зачаття до народження (очолює п. Ніна Бойко), діти вивчають Біблію, а ансамбль «Гаївка» (керівник п. Леся Потіцька) є прикрасою наших свят, частим гостем в дитячих садочках. Навчаються діти розписувати писанки (керівник гуртка п. Мирослава Пеньковська).
У церкві є хор, в репертуарі якого твори Д. Бортнянського, А. Веделя, М. Леонтовича, К. Стеценка, І. Недільського, Д. Січинського, Б. Фільц та інші.
Через Ваш журнал хочу подякувати п. Марії Голод з Торонто і п. проф. Ігорю Соневицькому з Нью-Йорку за допомогу в комплектації нотної бібліотеки.
Хор отримав запрошення з Польщі у вересні 1994 року заспівати архиєрейську Літургію, а тільки по телефону запропоновано взяти участь у міському концерті на Новий Рік разом з християнами різних конфесій.
А ще в нас є мрія — як можна швидше заспівати в новій церкві св. Анни.
І хай нам у цьому допоможе Бог і добрі люди.
Мирослава Герцик диригент хору церкви св. Миколая на Аскольдовій Могилі