Рим (УПСО Прес.). — 3 нагоди започаткування врочистостей 60-ліття священства Блаженнішого Патріярха Йосифа та у зв’язку з проведеними в Римі синодальними нарадами українського католицького єпископату, присутні тут представники священиків і мирян відбули свої зустрічі і наради.
Приявними на кількох нарадах 8 і 9 грудня 1976 року були: о. д-р Іван Гриньох, голова Українського Наукового Богословського Т-ва, о. Іван Дашковський, о. крилош. Володимир Андрушків і о. д-р Іван Музичка від Товариства Священиків св. Андрея, д-р Петро Зелений, голова Українського Патріярхального Світового Об’єднання і д-р Мирослав Навроцький, член Ради УПСО, д-р Богдан Лончина, секретар Українського Академічного Об’єднання «Обнова», інж. Теодор Кудлик (голова) і дир. Юліян Заблоцький від Центрального Патріярхального Комітету у Великій Британії та д-р Василь Маркусь, голова Союзу Братств і Сестрицтв в Америці, місто-голова Української Католицької Асоціяції Преси і уповноважений Крайової Управи Товариства за Патріархальний Устрій в ЗСА.
Учасники докладно обговорили ситуацію в Українській Католицькій Церкві — так загальну у зв’язку з новими інґеренціями Східньої Конґреґації у справи нашої Церкви, як і часткову, а саме прикрі відносини, які створилися в екзархаті Великобританії та Філадельфійській Архиепархії. Вислід нарад задокументовано в спільному «Становищі», що його учасники підписали від своїх організацій і передали усім єпископам — учасникам синодальних нарад.
Зокрема представники духовенства і мирян опрокинупи нові і невідповідні закиди Східньої Конґреґації в сторону Блаженнішого Отця Йосифа, які інкримінують йому переступлення своїх прероґатив. Підписані заявляють, що саме Східня Конґреґація порушує Соборовий Декрет про Східні Церкви та попередні акти Римської Столиці, якими стверджено верховну владу Голови Української Католицької Церкви. Завершення Патріархатом нашої Церкви є наскрізь природним вислідом історичного розвитку нашої Церкви. Українці католики будуть всіляко боронити це своє досягнення.
Щодо ускладненої ситуації в Англії, то учасники наради визнають ці відносини між Екзархом і вірними в Англії ненормальними і жалюгідними. Вони закликають заінтересованих чинників замиритися і привернути нормальний стан співпраці. Зокрема просять Блаженнішого і Постійний Синод самим наладнати ці справи баз інґеренції зовнішних чинників.
Таксамо висловлено прохання позитивно розв’язати юрисдикційну справу двох традиційних парафій в Клівленді і Філядельфії, що їх статус був квестіонований Владикою-Адміністратором Філадельфійської Архиепархії. Учасники нарад висловили моральну підтримку заторкнутим священикам і вірним в Англії та Америці. В «Становищі» також сказано, що в обидвох випадках Східня Конґреґація цими адміністративними атаками — усування вірних з храму, закриття церкви, суспенза тощо, намагається підорвати авторитет Блаженнішого Патріярха та надщербити самоуправність нашої Церкви, користуючися при цьому нашими таки людьми й авторитетами.
«Становище» представників духовенства і мирян закликає Владик твердо постояти в обороні прав нашої Церкви, особливо під час плянованої авдієнції єпископів перед Вселенським Архиєреєм.