22 серпня, 1985 р.
Вельмишановні Пані і Панове!
Повідомляємо всіх зацікавлених та виконавців програми святкування Тисячоліття, що Марійна Бібліотека Міжнароднього Інституту Марійних Дослідів у Дейтоні має особливий доступ й можливості навколо понтифікального престолу, надто під час біжучої каденції.
З уваги на небуденно позитивну ситуацію створення при МІМД Колекції Української Марії, обов’язково слід використати цю нагоду для додаткового посилення програм в ім’я наших загальних цілей, репрезентації, популяризації й наукової інформації.
Витворюється тут новий настрій екуменізму, головно уваги до Східніх Церков, їхньої «Маріології» в літургії, теології, психології, іконографії… І тут саме відкривається виняткова нагода для науковців нашої Православної Церкви нарівні з Католицькою.
Поруч з нагодою публікацій дотичних тем виникли сприятливі обставини для зорганізування курсів, з’їзду референтів… головно під час літнього семестру МІМД в Дейтоні. Виринає теж можливість з’їзду Марійських Дружин (гл. З’їзд Марійських Дружин у Львові, 1934) для посилення й кристалізації їх діяльносте на релігійно-національно-суспільному полі.
Відкриваються далекосяжні можливості, яких ніяк не можна поминути, але власне схопити, поки другий не вирве нам з-під рук. Слід нам тільки побачити, рішити і діяти негайно. Відкривається поле для належної репрезентації й пропаганди на світовій арені.
У зв’язку із тим КУМ бажає долучитись до програм святкування тисячоліття, призначуючи згори $4,000.00 на конкурс репрезентаційного видання української Марійної ікони,— або репрезентаційне видання української народньої архітектури церков, або Марійну композицію або оригінальну розвідку чи оригінальний твір.
Також з цією ціллю керівник КУМ вибирається саме з подорожжю до Відня, Парижу, Мюнхену, Риму, щоб заохотити відповідні особи й станиці заснувати групу репрезентантів для актуалізації тих програм.
З надією, вірою, і щирим бажанням висилаємо цей листок для рефлексій і практичних рішень.
Галина Николишин
Колекція Української Марії при МЛ