Свіжий номер

5(505)2024

Час ставати сильнішими

Стати автором

Координаційні сходини релігійного товариства «Св. Софія»

З нагоди поминальних днів у першу річницю смерти св.п. Блаженнішого Патріярха Йосифа, в Римі відбулися координаційні сходини Релігійного товариства «Свята Софія» з усіх країн, де воно існує: Італія, Америка, Велика Брітанія, Канада, Бельгія. Наради відбувались в днях 11 і 12 вересня 1985 р. у приміщеннях двох найважливіших надбань Блаженнішого Патріярха Йосифа, а саме в Українському Католицькому Університеті та в Патріяршому дворі. Присутніх було 8 членів з Риму, 2 із США, 5 з Великої Брітанії, 4 з Канади, 2 з Бельгії. Присутніми під час нарад були також Блаженніший Мирослав-Іван і Владика Іван з Австралії. Нарадами проводив ієромонах Любомир Гузар, голова римського Товариства.

Перший день нарад був присвячений правним та фінансовим звітуванням поодиноких краєвих товариств, щоб запізнатися зі станом «Святої Софії» в різних країнах. Другий день нарад був присвячений трьом головним темам: місце Товариства «Свята Софія» в Церкві, його єдність і способи бюджетування.

Отець Архимандрит Іван Хома подав генезу постання римського Товариства «Свята Софія», її правний статус та засяг діяння. Товариство створено декретом Генерального Вікарія міста Риму дня З листопада 1970 p., правно оформлене нотаріяльним актом дня 28 грудня 1970 р. і визнано окремим декретом Президента Італії 12 вересня 1972 р. Товариство в Римі є правним власником манастиря монахів-студитів у Кастельгандольфо, собору Святої Софії, Українського Католицького Університету та храму Жировицької Богородиці й Патріяршого двору. Згідно з пляном, римське Товариство «Свята Софія» бажає в найближчому часі скріпити діяльність Українського Католицького Університету, виховуючи молоді кадри українських священиків та науковців, формованих на світлих традиціях християнського Сходу, відданих Візіїсв.п. Блаженнішого Патріярха Йосифа,єдности української Церкви й народу в патріярхаті.

З черги слідували звіти представників краєвих Товариств, які представляли правне становище, діяльність та свою спроможність допомагати у здійснюванні спільних цілей «Святої Софії». Всі краєві товариства існують як неприбуткові корпорації у своїх країнах, і їхня діяльність спрямована на поглиблення релігійної свідомости українців-католиків, головно на рівні вищої освіти, видавничу працю та збирання фондів на допомогу римським патріяршим інституціям, як також на сповнювання обов’язків, згідно з вимогами статутів своїх країн.

Другого дня учасники підтвердили свою вірність началам, що їх надав Товариству його основоположник, св.п. Патріярх Йосиф, і скоординували пляни на майбутнє. Згідно з правильником, підтвердженим Патріярхом Йосифом 1 червня 1977 p., Товариство створено, щоб «працювати для моральної і матеріяльної піддержки помісности й патріярхії Української Католицької Церкви». Учасники висловили бажання співпрацювати з тими установами, які скріплюють єдність нашої Церкви. Сам покійний Блаженніший Патріярх Йосиф створив ряд установ, які у своїй природі цій єдності сприяють; між ними чільне місце займає Український Католицький Університет. Тому Товариство «Свята Софія» стоїть на службі тих інституцій, бо, як стверджено у правильнику Патріяршого фонду, «усі повищі організації та інституції є зобов’язані провадити та розгортати працю, щоб знову видвигнена Ісповідником Віри Блаженнішим Патріярхом Йосифом ідея помісности й патріярхату розвивалася й закріплювалася у цілій Українській Церкві й народі».

Як релігійна, не церковна, корпорація, Товариство «Свята Софія» працює для добра Помісної Української Католицької Церкви, піддержуючи загальноукраїнські церковні інституції. Членами Товариства є владики, священики й миряни, які співпрацюють для того, щоб Товариство могло дати правну й матеріяльну піддержку тим установам, які в більше нормальних обставинах забезпечувала б матірня Церква, сьогодні поневолена й переслідувана. Добро нашої Церкви вимагає зв’язку з Церквою-Матір’ю, яку сьогодні очолює Блаженніший Мирослав-Іван. Присутній на нарадах Блаженніший виявив своє бажання, щоб основані його світлим Попередником установи продовжували своє існування і розвивалися. Зібрані представники запевнили свою готовість трудитися, щоб ідеї і тяглість праці центральних установ були збережені. Хоч краєві Товариства існують у різних державах і підлягають місцевим законам, всі вони творять одну цілість, об’єднані однією ідеєю і метою.

Окрему увагу присвячено бюджетові, щоб забезпечити існування і ріст патріярших дібр та інституцій у Римі й на поселеннях та розбудову Українського Католицького Університету.

Присутні вирішили відбувати такі координаційні сходини при кінці вересня кожного року в Римі.

Зі смертю св.п. Блаженнішого Патріярха Йосифа почався новий період у праці Товариства «Свята Софія», яке в особливий спосіб хоронить спадщину свого Основника. Перейняті візіями й ідеєю Великого Покійника, ми стоятимемо на сторожі його надбань і передаватимемо їх скріпленими грядучим поколінням.

Боже благословення й успіх цього великого діла св.п. Патріярха Йосифа залежатиме у великій мірі від зрілости всього українського народу, його духової сили та жертвенности. Тому з вірою у велич ідеї ми прямуємо до нашої мети: єдність Церкви й Народу.

Рим, 12 вересня 1985 р.

За Президію:
ієром. Любомир Гузар, Голова
о. д-р Степан Гарванко, Секретар

Поділитися:

Популярні статті