Свіжий номер

6(506)2024

Час ставати сильнішими

Стати автором

Конституція Українського Католицького Університету ім. св. Климентія Папи. Згідно з Східним кан. правом

Для пояснення численних запитів про
структуру й леґальний статут Української
Католицького Університету передруковуємо
два розділи його Конституції

І.    Назва, характер, правна основа й мета.

§ 1. Висока школа носить назву Український Католицький Університет імени св. Климентія Папи, з тимчасовим осідком у Римі. Він нав’язує до світлих традицій наукових установ Київсько-Галицької Митрополії і має за завдання продовжувати, забезпечувати й закріплювати дальший розвиток і зріст дослідів і досягнень людського духа та правдивої науки у світлі Христової Благовісти.

§ 2. Український Католицький Університет б науковою установою церковно-канонічного права Східньої Церкви. Подібно як наукові установи в минулому, його існування спирається на канонічних приписах і звичаях, що обов’язують у Київсько-Галицькій Митрополії, враз із узглядненням новочасних напрямних і вимог католицьких університетів.

§ 3. Правною основою існування й діяння Українського Католицького Університету є постанова Верховного Архиєпископа-Митрополита з Синодом усіх українських католицьких Єпископів. Законодатна власть і нагляд над Українським Католицьким Університетом належать Верховному Архиєпископові-Митрополитові з Синодом під проводом Апостольського Престолу.

§ 4. Український Католицький Університет є власністю Української Католицької Церкви, заснований матірньою Церквою Київсько-Галицької Митрополії під правлінням Верховного Архиєпископа-Митрополита, а Синодом Єпископів усієї Української Католицької Церкви.

§ 5. Метою Українського Католицького Університету є розвивати науку, зосереджувати наукову творчість, підготовляти кандидатів до наукової і душпастирсько-виховної праці в оперті на науковій і моральній основі, визнаваній Католицькою Церквою.

§ 6. В Українському Католицькому Університеті вестимуться в межах його можливостей всі головні галузі знання. Професори ведуть виклади, просемінарі, семінарі й лябораторії, щоб знайомити слухачів з основами й методами наукової праці та підготовляти їх до душпастирського і вчительського звання та інших професій. До помочі стоять також Бібліотека, Музей і Архіви Українського Католицького Університету.

§ 7. Український Католицький Університет охоплює п’ять факультетів: Богословський, Філософічно-Гуманістичний, Природничо-Математичний, Права й Суспільних Наук і Медично-Фармацевтичний; до них у майбутньому долучаться Інститути церковного співу й музики та інші відповідно до потреб. Український Католицький Університет може мати окремі факультети, пов’язані з факультетами дослідні інститути та вести дослідну й викладову працю також поза своїм осідком.

§ 8. Печатка Українського Католицького Університету включує напис по-українськи: Український Католицький Університет ім. св. Климентія Папи, а по-латинськи: Universitas catholica Ucrainorum S. Clementis Papae. Крім того, кожний факультет має свою спеціяльну печатку.

Управа Університету.

§ 9. У проводі Університету стоїть Верховний Архиєпископ-Митрополит з Синодом Єпископів Української Католицької Церкви, який наглядає над усіми справами, що належать до ведення студій Університету, уділює всім професорам і їх заступникам канонічну місію та приймає присягу від Ректора, залишаючи Університетові належну внутрішню автономію.

§ 10. Університетом керує Ректор, іменований Верховним Архиєпископом-Митрополитом з-поміж звичайних професорів на час трьох років. До помочі Ректорові стоїть Сенат, у склад якого входять: Проректор, Декани й Продекани та по одному членові від кожного факультету, делеґованому Професорською Колеґією даного факультету. Ректор наглядає над усім діловодством Університету й може здержати ухвали факультетських Професорських Колеґій з обов’язком одночасного відклику до Верховного Архиєпископа-Митрополита, перед яким відповідає за ведення каси й виконування заряджень; Ректор приймає присягу (1) від професорів і доцентів, проводить іматрикуляцію слухачів, підписує свідоцтва абсолюторії, скликує і веде зборами, в яких беруть участь усі викладаючі сили, щоб вислухати їхню думку в важливіших наукових, адміністраційних та економічних справах. Йому підпорядкований увесь адміністраційний персонал.

Ректор представляє щорічно звіт Верховному Архиєпископові-Митрополитові з ведення Університету. Ректор має право встановити три дні в році вільними від викладів. Він репрезентує враз із Деканами Український Католицький Університет назовні. Ректор може признати кожному окремому Професорові, доцентові й викладачеві відпустку на один місяць, а про довшу може представити пропозицію Верховному Архиєпископові-Митрополитові. Якщо Ректор перешкодженпй, його заступає Проректор, хіба що Верховний Архиєпископ-Митрополит зарядить інакше.

§ 11. Ректор враз із Сенатом рішає про справи Українського Католицького Університету більшої ваги: проекти статутових змін, складання загальної програми студій, засновування нових катедр, поладнуванпя спізнених індивідуальних вписів; він представляє внесення про платню професорів і адміністраційного персоналу Верховному Архиєпископові-Митрополитові; він полагоджує всі зовнішні справи Українського Католицького Університету. Підписує протоколи засідань Сенату, які веде Секретар, хіба що Ректор зарядить інакше.

§ 12. Деканів щорічно вибирають Професорські Колегії їхніх факультетів наприкінці академічного року. Новообрані Декани перебирають урядування після ферій. Для важности вибору потрібна більшість важно відданих голосів приявних членів Професорської Колеґії факультету В разі трикратного безвирішного голосування про вибір рішає жеребкування поміж двома кандидатами, які отримали найбільше голосів. Деканами можуть бути обирані лиш звичайні професори. Декани провадять канцелярії при помочі секретарів, головують при іспитах самі або почерез своїх заступників, хіба що при іспиті приявиий Ректор (див. § 10), приймають вписи, підтверджують прослухані семестри й уділення абсолюторії, скликають і проводять конференціями Професорських Колеґій своїх факультетів та спільно з Ректором репрезентують Український Католицький Університет назовні. Декан може в разі потреби признати професорові, доцентові й викладачеві свого факультету відпустку на п’ять днів. Якщо Декан перешкоджений, його заступає Продекан, цебто попередній Декан. Декан приймає виправдання професорів, неприявних на засіданні Професорської Колеґії свого факультету.

§ 13. Професорські Колеґії факультетів. До Професорської Колеґії кожного факультету входять професори Почесні, звичайні і надзвичайні та по двох делеґатів від доцентів. Професорська Колеґія на внесення професора-представника даної ділянкової дисципліни покликує і представляє до затвердження допоміжні у викладах сили, приготовляє розподіл і програму викладів у межах визначених конституцією, установлює реченці іспитів та рішає в справі студій слухачів, що прийшли з інших університетів або заведень, полагоджує інші важливіші поточні справи факультету, проводить габілітації, представляє внесення на іменування надзвичайних професорів і доцентів, визначує відпоручників з-поміж Професорської Колеґії до іспитів і вибирає більшістю голосів декана й делеґата до Сенату на час одного року. Для важности ухвал необхідна приявність бодай половини членів Колеґії. Із засідань Професорської Колеґії ведеться протокол, що його підписує Декан і Продекан.

§ 14. Секретаріат, Квестура, Видавництво. При Українському Католицькому Університеті діє його Секретаріат, що ним керує Секретар. Секретаріат приймає прохання, веде переписку за вказівками Ректора чи Деканів та виготовляє всі документи Українського Католицького Університету. Секретар провадить протоколи з засідань Сенату, хіба що Ректор зарядить інакше.

Грошові справи полагоджує: Квестура, підчинена Квесторові. Квестура приймає вплату такс і оплат, виплачує платні, гонорарі, видеє індекси та вписові картки, веде продаж видань Українського Католицького Університету, книжок тощо. Секретаря, Квестора і всіх службовців іменує Ректор. Урядовою мовою є українська.

Видавництво Українського Католицького Університету піддягає Ректорові. Науково-видавничі щорічні плини представляють Ректорові Декани факультетів на основі поручень Професорської Колегії чи то покликаної Ректором окремої Видавничої Комісії.

Поділитися:

Популярні статті