Свіжий номер

6(506)2024

Час ставати сильнішими

Стати автором

Книга страждань і – подвигів

Книга, що приготовляємо до друку має 600 сторінок машинопису.

В ній змальований 18-річний хресний шлях святоюрського Митрополита, його визволення з каторги і перший період його діяльности в Римі після повороту з неволі.

Автором праці є пані Мілена Рудницька. Вона довго збирала в Римі документацію до згаданої монографії, при чому користувалася, за дозволом Верховного Архиєпископа, Його величезним архівом.

Особливо докладно з’ясовані в праці закулісні старання Ватикану, що мали на меті визволити Первоієрарха України, Його несподіваний приїзд до Італії і реакція публічної опінії світу на ці події. Від пам’ятного дня 9 лютого 1963, коли поворотець з каторги висідає з віденського вагона на малій італійській станції, світова преса стежить за кожним його кроком. Верховний Пастир Української Церкви стає за ніч, одним з найбільш відомих персонажів світової сцени. Українська Церква й Україна набувають завдяки ньому небувалої досі поваги й симпатії.

Десять інформаційно-пропаґандистських бюр з мільйоновими фондами не могли б були досягнути для української справи того, що зробив приїзд до Риму Кир Йосифа Сліпого, осяяного авреолею мучеництва й рідкісною моральною величчю, нОце перший раз в історії українська людина знайшлася в центрі уваги світу» – стверджує автор. Доказом правдивости цього твердження служать сотні голосів чужоземної преси, цитовані в праці.

В дальшому праця розглядає всебічну діяльність Кардинала Кир Йосифа в Римі, зокрема Його послідовні зусилля ознайомити західний світ зі славним минулим христіянської України та добути для Української Церкви устрій самобутньої і самоврядної церковної організації, об’єднаної по всій землі під одним проводом. Підтвердження Апостольським Престолом статусу верховного архиєпископства для Львівської Митрополії та визнання Декретом II Ватиканського Собору («Про Східні Церкви») рівности прав Верховного Архиєпископа з патріяршими правами – оце етапи на шляху до патріярхального устрою Української Церкви. Названі епохальні досягнення Первоієрарх України добув протягом дуже недовгого часу, незважаючи на несприятливі для української справи політичні умови.

Перед нашими очима зарисовується силюета великої історичної постаті, людина залізної волі й енергії, людини суворої і твердої для себе і інших, людини дуже нелегкої (бо «великі люди рідко бувають легкими»), незламного борця, що йде від успіху до успіху, від перемоги до перемоги.

Він вірить у своє покликання, його девіз: «Великого бажати!»

Значення книги також в тому, що автор посилається на сотні статей світової преси і таким чином зберігає на майбутнє цінний документальний матеріял.

Назва книги – НЕВИДИМІ СТИГМАТИ – це натяк на вісімнадцятирічний страдницький період життя Первоієрарха. Вислів «стигмати» вжитий, звичайно в переносному значенні. Авторка бажала висловити думку, що Первоієрарх э небувалим героїзмом ніс кайдани за Христа та що сліди тих кайдан залишилися на його душі.

Дивний заголовок? Дивний, як дивною є доля Українського Верховного Пастиря. В Його житті так багато незбагнених таємниць… Як пояснити факт, що людина немолода і слабкого здоров’я витримала 18-річну каторгу? Для чого совєтський уряд випустив на волю голову Церкви, яку він переслідує, яку замучив і оголосив поза законом, та дозволив йому виїхати до Риму? Де таємниця успіхів, де таємниця снаги людини, що, перейшовши крізь безодню горя, негайно після повороту на волю розгортає інтенсивну діяльність і сімдесятих роках свого життя творить великі діла? Ці та інші хвилюючі питання можна пояснити тільки в надприродному аспекті, каже автор. Звідсіля дивний наголовок книжки.

Зі змісту:

З большевицької каторги до ватиканського палацу – Початок нової доби в історії Української Церкви – Папа плаче – В центрі уваги світу – Героїчний шлях жертви і мучеництва – Подорож з Мордовії і з Москви до Італії – Закулісні події, що обумовили звільнення – Шедевр ватиканської дипломатії – Комунізм і релігія – Релігійна політика CPСP за Хрущова – Східня політика Папи Йоана XXIII – Перші прилюдні появи поворотця з каторги – Поворот до активного життя – Перші зустрічі з духовенством і народом – Кир Йосиф про стан релігійної справи в СРСР і про свої переживання на засланні – Митрополит А. Шептицький і Митрополит Й. Сліпий, схожості і різниці – Новий стиль боротьби за права Української Церкви – Соборовий Отець – Вимога створити Український Патріярхат – Мощі мученика за Унію в храмі св. Петра – Заснування Українського Католицького Університету – Подорожі по Італії – Верховний Архиєпископ – Петрові наступники і Український Верховний Архиєрей – Що думає про Кир Йосифа світ – Що завдячує йому Українська Церква і український нарід – Божа рука в долі Первоієрарха.

Поділитися:

Популярні статті