Свіжий номер

5(505)2024

Час ставати сильнішими

Стати автором

Громада у В. Британії ставить перші кроки до святкувань 1000 ліття Хрещення Руси-України

Зразу, коли пролунав заклик нашої Церковної Ієрархії щоби приступати до підготовки цих величних святкувань тисячоліття, що сповниться у 1988 році наш душпастир, без довшої надуми договорився з командою СУМ на цьому терені й вже у липні 1978 ми мали нагоду відбути такі вступні святкування на «Тарасівці» при здвизі понад 2000 вірних. Хоч ініціятор того святкування був неприсутній то програма пройшла величаво і достойно. Проповідь виголошена о. мітр. І. Музичкою підчас Служби Божої та його змістовне, повне цікавих думок і насвітлення значення хрещення для дальшого розвитку нашої духовости, яка позначається не лиш на віруючих християнах але й на тих, що всяку віру заперечують — була поруч мистецьких виступів знаменитим вкладом у скарбницю заплянованих святкувань.

Другим з черги кроком, який має нас духово підготовити до величавого ювілею, була проща до Люрду присвячена частинно теж молитвам за успішність нашої підготовки. Наш духовний опікун, о. крил. М. Матичак постійно у молитвах пригадував нам про нашу підготовку до ювілею, а крім того наше гостювання у недалекому «Почаєві» — оселі придбаній нашою Церквою у Франції для молоді і для вжитку прочан — присвячено виключно на відзначення наших вступних кроків до святкувань 1000 ліття. Молебень відправлено в тій цілі і потім у коротенькій спільній з прочанами з Франції та Німеччини мистецькій програмі присвяченій томуж ювілеєві, відмічено надходячий ювілей.

Рік 1979 може записати на своє конто покликання до життя громадського комітету для переведення самого ювілею 1000 ліття. За ініціятивою о. крил. М. Матичака намічено протягом цього року відбули кілька окружних здвигів, з відповідною релігійно-світською програмою. «Підготовча Комісія при Св. Софії» покликала до життя Центральний Діловий Комітет на Велику Британію. Він у свою чергу покликав до життя при допомозі о. пароха окружних ділових комітетів, а саме: в Пітерборо для східної Англії, Тарасівці для середущої Англії, Рочделі для західної Англії, Брадфорді для північної Англії і Ґлостері для південної Англії.

Ці Окружні Комітети приготовили окружні здвиги мирян своєї округи з подібною програмою, виконувану різними місцевими мистецькими силами. Наперед Служба Божа з водосвяттям — а потім народний концерт. У Пітерборо такий здвиг відбувся 12.8. при участі около 500 вірних та численних чужинецьких гостей. Брали участь наступні громади: Пітерборо, Бедфорд, Нортгамптон, Велінґборо, Ружден, Лінкольн та Сканторп. Богослуження правив о. крил. М. Матичак, а в концертовій частині брали участь: хор з Нотінґгаму під диригентурою маєстра Пицка, жіночий хор із Сканторп під орудою пані М. Шанайди, родинний квартет Варцабів, танцювальний гурток із Галіфаксу та інші. Змістовну доповідь про св. Ольгу виголосила п. Драбат з Лондону.

Підчас концерту зачитано привітального листа Блаженнішого, який присутні приняли спонтанними оплесками. Присутній на святі посадник Пітерборо, М. Чартеріс та священник Р. Пейтон (англіканської церкви) були одушевлені й висловили подяку окремим листом до голови Окружного Комітету С. Ришковича. Місцева преса теж помістила теплу згадку. Здвиг Мирян на Тарасівці відбувся 19. 8 при участі около 1000 громадян та таборуючої молоді СУМ. Участь брали: Нотінґгам, Дарбі, Лестер, Ковентрі, Раґбі, Вулвергамптон, Сток он Трент, Мансфілд та інші. Празничну Службу Божу (Преображення Господнє) відслужив о. д-р Р. Турконяк — студит з Риму. Він теж посвятив овочі. У концерті брали участь хори та танцювальні гуртки з Нотінґгаму, Дарбі, Вулвергамптону та Ковентрі. Доповідь виголосив о. д-р Турконяк про духову спадщину св. Володимира.

У здвизі у Рочделі взяло участь понад 600 мирян, з: Рочдейлу, Олдгаму, Аштонь, Бері, Стокпорту і Тодмордену. Богослужбу відправив о. крил. М. Матичак а доповідь на концерті виголосив голова Окружного Комітету І. Скальський. У концерті брали участь хори з Олдгаму і Рочделю, трійо «Конвалія» з Бері, дует з Рочдейль і молодіжний хор «Трембіта» з Олдгаму під орудою маєстра Бабуняка. Виступали теж танцюристи із Сканторп та місцева шкільна дітвора. На закінчення відчитано листа до Блаженнішого у справі нашої церковної дійсности який принято спонтанними оплесками.

Здвиг мирян у Брадфорді відбувся 2.9. з участю біля 700 мирян. Богослужбу із водосвяттям відправив о. крил. М. Матичак на площі новонабутого горомадського дому СУБ. У здвизі взяли участь громади: Брадфорд, Галіфакс, Гадерсфілд, Лідс та Кіхлей. Доповідь на концерті виголосив голова Окр. Комітету М. Бахмат насвітлюючи історичне підложжа акту хрещення. Резюме доповіді і пояснення цілої програми в англ. мові давала Надя Бахмат. В програмі брали участь хори: «Діброва» з Брадфорду під батутою п. Я. Гаврилюка, та хор з Кіхлей, а також жіночий хор з Брадфорду та танцювальний гурток із Галіфаксу. Останний окружний здвиг відбувся 9.9 у Ґлостері. Спершу відбуто концерт у модерній міській залі, яка не могла помістити всіх приявних більше чим 500 осіб. Брали участь у здвизі громади: Ґлостер, Редінґ, Свіндон, Кардіф, Свансі, та Брістоль. Прибули теж гості з Нотінґгаму, Вулвергамптону та Ковентрі. У мистецькій частинні брали участь мішані хори з Редінґу та Ґлостеру, як також молодіжний хор «Русалка Дністрова» з Манчестеру і танцювальна група з Дарбі. Доповідь — «Бережім духову спадщину св. Володимира Великого» прочитав голова Окр. Комітету І. Ткачик. Приявні на концерті чужинці були захоплені. Устами молодого священика вони заявили: Це був тріюмф народної та релігійної музики, це був тріюмф «Вашої молоді!» Богослуження відправлено вечером на запрошення діна англіканської старовинної катедри в Ґлостері при вщерть виповненій катедрі. Співав хор «Русалка Дністрова». У проповіді о. крил. М. Матичак підкреслив, що ювілей тисячоліття — це ювілей нашої молоді.

І так пляново, крок за кроком, вірні разом з своїми душпастирями при допомозі організованого мирянства, — наближаються до радісного дня ТИСЯЧОЛІТТЯ ХРИСТИЯНСТВА в РУСІ-УКРАЇНІ. Факт, що у всіх окружних святкуваннях брала значну участь наша молодь наповняє нас вірою, що коли ми відійдемо, наша молодь довершить розпочате нами діло. Цими окружними здвигами в яких взяло участь понад 4000 вірних — зрушено маси. Кинено ідею нашого пов’язання із християнським світом. Проведено велику усвідомлюючу роботу. Засіяно здорове зерно у багату почву. Й це нас наповняє гордістю та радістю.

Всі ці успіхи були б напевно більш виданні а наша радість повніша, коли б ми знали, що разом з нами крокують по тому ж старокиївському шляху до тої ж самої цілі і наші православні брати. Одна Церква в Україні під одним проводом, незалежна ні від Москви, ні від Константинополя. А то брат на брата з підозрою споглядає, добачає у кождому почині якісь укриті цілі а не бачить основного — в єдності сила. Ндрильно поділили нас вороги й підступно цей поділ посилюють і зараз. Чи не найвища пора подумати, як нам бути САМИМ СОБОЮ? Ювілей Тисячоліття — чудова нагода знайти те, що нас єднає, а відкинути те, що нас роз’єднує. То ж станьмо одностайно за ідеєю св. Володимира, за його духові заповіти.

Поділитися:

Популярні статті