«Браття і сестри, добрий вечір!» – з цих слів розпочався понтифікат кардинала Хорхе Бергольйо, який став 266-им Папою і обрав собі ім’я Франциск. Кожне слово цієї промови проаналізували сотні експертів. Згодом було чимало символічних і глибоких жестів. Проте це перше, дуже щире, безпосереднє і смиренне привітання нового понтифіка захопило і дало якесь ірраціональне відчуття – рідний».
«Не треба боятися бути добрими та ніжними», – закликав Папа у проповіді на своїй інавгураційній службі. І видається, що сам Франциск цього не боїться. Смиренність, теплота і простота означили його слова і вчинки впродовж перших двох місяців понтифікату. Старе взуття, яке ремонтує аргентинський швець, умивання ніг малолітнім злочинцям, відмова від розкоші, зворушливе привітання неповносправних на загальних аудієнціях, подарунки від аргентинських футболістів і дарування шапочки (zucchetto), привітання президента Еквадору словами «Як поживає Ваша мама?» – всі ці жести почали називати стилем нового понтифіка. У Ватикані йому дали прізвисько Телефонний Папа, бо він за потреби телефонує сам, без допомоги секретаря, чим часто дивує своїх «адресатів». Не можуть не захоплювати і промови Франциска – його мова багата, образна, його слова медійники одразу ж виносять у заголовки: «Церква – це не бюрократична організація, а історія любові», «Ви душпастирі, а не чиновники».
Така простота, безпосередність знаходять відгук у серцях багатьох: відвідуваність загальних аудієнцій і далі б’є рекорди останніх ро‑ків (якщо зазвичай на них бувало близько 10 тисяч осіб, то протягом двох останніх місяців – не менш ніж 50 тисяч! ). А в його рідній Аргентині триває бум навколо прихильності до Католицької Церкви.
Невідомо, що саме вплинуло на кардиналів, але вони обрали людину, яка найкраще промовляє до світу – католиків і некатоликів, християн і нехристиян. Стиль Папи Франциска полягає не в гарних жестах чи словах, а в тому, що він постійно звертає увагу на те, що багато людей прагнуть почути від Церкви, – «Я би хотів, щоб Церква була бідною для бідних!».
Ефект Папи Франциска можна спостерігати і в соціальних мережах: «Молитва п’яти пальців», надзвичайно проста і щира, отримала величезну кількість уподобань та поширень в українському секторі Facebook, який не вирізняється надмірною побожністю, як і доброзичливістю… Перепости слів і фотографій Папи вже стали звичними – такої популярності серед користувачів інтернету не мав жоден інший релігійний лідер. І конкуренцію в українських соцмережах йому може скласти хіба що Блаженніший Любомир Гузар.
У 2013 році для Франциска запланували лиш одну подорож – до Бразилії, на Світовий день молоді. Багато експертів зазначають: він не буде Папою-мандрівником, як Іван Павло ІІ, проте його вплив помножуватимуть соціальні медіа. До речі, варто зазначити, що й сам теперішній понтифік почав активно використовувати соціальні мережі для поширення своїх повідомлень – у нього вже 2,5 мільйона фолловерів у англійській версії Twitter (ще 2,2 мільйона – у іспанській).
Папу Франциска часто порівнюють з попередниками Бенедиктом XVI та Іваном Павлом ІІ – через відкритість. А ще – з президентом США Бараком Обамою, який також своєю простотою у побуті та щирим виявом емоцій, звичайних людських почуттів підкорив медіа-простір, традиційні та соціальні мережі.
Папа Франциск перебуває під тягарем надмірних очікувань: перший понтифік з Латинської Америки, перший Папа-єзуїт, «знак надії та справедливості». Великі надії на нього покладають і католики – як консерватори, так і ліберали, сподіваючись, що він реформує Римську курію (призначення восьми кардиналів-реформаторів підсилює цю надію), допоможе подолати певну кризу, яку переживає Католицька Церква у Південній Америці, а також знайти шляхи вирішення проблеми сексуальних скандалів, які «трясли» Церквою під час понтифікату Бенедикта XVI. Православні надіються на новий імпульс в екуменічному діалозі (присутність на інавгураційній месі Вселенського Патріарха Вартоломія – доказ цього). Мусульмани та юдеї очікують потепління стосунків. Українські ж медіа майже впевнені у тому, що Франциск визнає патріархат УГКЦ. Такі сподівання у поєднанні з людським захопленням роблять цей понтифікат надзвичайно могутнім і водночас вразливим.
Минуло не так уже й багато часу, ми відчитуємо його слова та жести, і вони дають нам позитивні сигнали, проте невідомо, як працюватиме ця система на довшу перспективу…
Перебуваючи на престолі всього лиш два місяці, Папа Франциск увійшов до сотні найвпливовіших людей планети за версією журналу Times. У своїй презентаційній статті кардинал Тімоті Долан, архиєпископ Нью-Йорка, згадує: «Один із кардиналів, що сидів біля мене [на інавгураційні месі] сказав: «Він говорить – як Ісус!». На що я відповів: «Думаю, це входить до його посадових обов’язків». У цьому жарті архиєпископа Долана напевне є частка правди, у тому й полягає феномен, ефект Папи Франциска. Світ утомився від влади сильних, прагне слів святості та любові, тому приймає тих сильних, котрі «не бояться бути добрими та ніжними».
Мар’яна Карапінка