Як зближається чарівний у році місяць травень наша думка й увага все зупиняється на одному, вийнятковому дні в травні — «Дні Матері». Це справді особливий день у році, який дає нам нагоду віддати доземний поклін й виявити нашу глибоку пошану й безмежну любов до матері — до матері земної, що нас привела на світ, яка своєю любов’ю, пестощами і всіма зусиллями допомагала нам вирости здоровими і стати на самостійні, власні ноги і Матері небесній, Яка своїми небесними ласками, безустанною поміччю береже нас від всякого зла у лябіринті небезпек тут на землі, устелюючи нам дорогу до вічного, небесного царства. Це одинокий день в році, у який ми повинні виявити нашу увагу, пошану й любов не тільки у своїй зовнішності, але також глибокою застановою, щоб у всій ширині й глибині відчути й зрозуміти зміст неохопного материнства. Щоби глибоким внутрішним зрозумінням можна було краще і більш змістово підкреслити ось ці зовнішні вияви справжньої любови й пошани.
Ось це коротке, дво-складове слово, яке все першим виривається з невинних і ніжних уст немовляти — мама, вміщає в собі стільки невичерпного материнського тепла, стільки невичерпної, невинної любови і скільки материнських почувань так, що їх прямо не можливо схопити і поставити перед нашими очима. Це така широка й неохопна ґама материнської чинности, яку можна відмічувати й підкреслювати малими окраєчками — одробинками. Скільки людей пера вже не написали на пошану матері то все ж таки написані літературні шедеври не вичерпують всього, бо ж у матері захована глибінь глибин людського буття. Тому ми в нашій замітці не скажемо нічого нового, не зробимо жадного відкриття тільки відмічаємо цей вийнятковий день в році, щоб цим долучитись до всіх і спільно віддати глибоку пошану матері, що є джерелом невинної, чистої, правдивої і ніким незайманої любови. Висловлюючи ці прикметники не для пишноти вислову, але в повному розумінні їх значення. Вимовляючи, це слово — мама з великим респектом, бо воно нам так близьке і дороге. Для тих, що вже не можуть цього сказати безпосередньо, роблять це півшептом, у благальних молитвах, бажаючи у глибокій призадумі, ще раз, на одну секунду, хвилину пережити материнську теплоту. Ті що мають можливість виявити безпосередньо свої почування, складають їм щиро-сердечні побажання і заносять щирі молитви за їх здоров’я, щоби прожила у безтурботності ще довгі роки.
Ось цей культ матері, у нас в Україні більше проявлявся глибоко внутрішній пошані материнської святости. Мати справді вважалась основою основ нашого християнського і національного «я». Не без причини в Україні був широко поширений культ Бого-Матері. Власне в цьому було втілення, була ця глибока пошана й любов до матері. Це не був припадок, що в нас, зокрема на західніх землях України було поширене будування по полях, при дорогах і на роздоріжжах статуї Божої Матері. Це був глибокий вияв почуття пошани, любови і посвяти Небесній Матері, Яка найкраще відчуває, розуміє і все стоїть з поміччю для нас. Мабуть, також не було припадковим, що так часто і в багатьох місцях в Україні з’являлась Мати Божа. Це має глибокий зв’язок, який можна тільки відчути.
Також невипадково Папа Пій IX у свій час говорив: «Давайте мені матерів, а я при їх допомозі обновлю весь світ». Так це вагомі слова правди. Так за допомогою матерів не одне сталось у минулому, сучасному й напевно не одне ще станеться в майбутньому. Сила матері є така велика якої не можна виміряти, її треба відчути, в кожному випадку вона є все більша, як не раз можна собі уявити. Тому зовсім вірним було незаперечне ствердження Папи Пія IX. Ось це коротеньке слово «мама» сповнене незрівняно глибоким, прямо бездонним змістом. Тому у нашому народі є закорінена велика любов і почитання до Бого-Матері, Яка виявила усі прикмети ось цього бездонного материнства.
Хоч ми повинні молитись за своїх матерів кожного дня, але особливо повинні занести наші молитви в сам «День Матері» і просити для неї у небесної Матері Божої ласк Божих і всього добра. Поруч цього в нас є ще одна мати — Мати Церква в Україні, що перебуває в катакомбах. Занесім за Неї наші найщиріші молитви і просім Небесну Матір Божу, щоби допомогла нашій Церкві-Матері вийти з катакомб і відродитись, у повній силі і, щоби обновились всі наші Дочерні Церкви у розсіяні. Щоби наша Церква-Мати гонена воскресла у славі Божій на хвалу Божу та добро її вірних.
Щиро вітаємо наших любих й незаступимих матерів, що вирощували цвіт українського народу, вирощували великих мужів й ієрархів нашої нескореної Української Церкви, героїв українського народу і всіх тих безіменних борців і трударів, що працювали, змагались і боролись за краще завтра українського народу і висловлюємо молитви за наших матерів та просимо Небесну Матір, щоби Вона взяла їх під свій щедрий й безмежний омофор, нагородила кріпким здоров’ям щастям та радістю.
В цей «День Матері» злучімся всі з своїми матерями на землі сущими і згадаймо тих що вже перебувають у Божій вічності і створім хоч на короткий час одну нерозривну українську родину, ось це звено, що є основою суспільств та просім, щоби Небесна Мати Божа взяла нас під свою опіку та дала нам силу бути вірними Божим Законам. Любов Божої Матері, це наше спасення.