Весною, минулого року делєґація Комітету Оборони Традицій і Мови Української Католицької Церкви в складі проф. Б. Попеля і інж. Б. Трусевича була в Римі і відвідала Кардинала М. Фюстенберґа. По авдієнції вручено петицію, яку передаємо в перекладі на українську мову.
Редакція.
Слава Ісусу Христу!
Чікаґо 30 березня 1968
Ваша Еміненціє!
Як делеґати Комітету Оборони Традицій Української Католицької Церкви, ввічливо прохаємо Вашу Еміненцію зробити інтервенцію в нашого чікаґського владики Ярослава Ґабра, щоб 6.000 /шість тисяч/ вірних могли святкувати надходячі Великодні Свята в Чікаґській катедрі за юліянським календарем, що є їхньою парафіяльною церквою. Ми спрямовуємо це наше прохання до Вашої Еміненції на те, щоб не допустити до згіршаючих протестанційних маніфестацій та щоб усунути непорозуміння внутрі нашої парафії та єпархії в Чікаґо.
Вже від чотирьох літ ми боремось за наші права. Наше Товариство завжди старалось уникати насильних волевиявлець і від самого початку конфлікту представляло наші прохання так нашому єпископові як і компетентним властям у Римі. Коли ж наші священики включно з єпископом в цілі осягнення своїх замірів перейшли зі шляху легальної та чесної боротьби на шлях примусів, погроз, екскомунікацій і відмовлення останнього блягословення помершим, до скандальної кампанії, неймовірних обвинувачувань в наших українських часописах в Америці і до фальшивих інформацій в американській пресі, тоді наші вірні стратили довір’я до церковних властей і взялись до зараз вживаних засобів, то це було наслідком нечесної поведінки наших противників.
Як нам відомо, наші церковні власті представляли нас тут в Римі у різних урядах як революціонерів, склонних до опозиції в кожній ділянці, що їм не можна довіряти, та як атеїстів, що змагають насильно знищити нібито гармонійне, релігійне життя нашої парафії і єпархії св. Миколая в Чікаґо.
Однак що бажають оці т.зв. атеїсти? Вони бажають лише можливости учащати до церкви і приймати Святі Тайни та інші релігійні обслуги за старою традицією їхньої Церкви, як це було дотепер. Зміну календаря можна було перевести тільки для тих, що такої зміни собі бажали, але треба було рівночасно зберегти нам, що задержали старий календар, релігійну обслугу, а не залишити нас для наруги осторонь. Зміна юліянського календаря наступила за однобічною акцією і зі стосуванням насилля.
Після чотирьох літ боротьби наша організація не є в силі контролювати експльозивної ситуації. І тому, щоб не допустити до заіснування фактів, що їх тяжко буде в будучому полагодити і за які зараз ніхто не відповідає та, щоб показати нашу добру волю, ми, члени Товариства, відповідальні за його долю, рішили ще раз звернутись до Риму, щоб знайти якийсь компроміс, що був би сприятливим для обох сторін у цій великій боротьбі на лоні нашої парафії і єпархії.
Наближається Великдень. Наші парафіяни, що зберігають старий календар, бажають відбути релігійні обряди, і згідно зі звичаєм, одержати благословення пасок у своїй парафіяльній церкві, якої вони є членами. Треба заявити, при тій нагоді, що церковця віддана до нашої послуги, не задовольняє вимог наших вірних.
Тому просимо Вас, Ваша Еміненціє, своїм впливом уможливити нам святкувати ці свята так, як ми бажаємо, у мирі, любові, та у повній згоді з нашими священством і нашими родинами. На жаль, ми спостерігаємо, що вже тепер наші противники роблять заходи, щоб не допустити до здійснення наших бажань. Маємо інформації, що відповідні чинники вже тепер плянують замкнути катедру в святочний великодній день під претекстом відновлювання, а кромі цього на той самий день призначили благословлення і відкриття нових будинків.
Якщоб сталось таке, що катедра буде замкнена тоді велика частина наших вірних буде позбавлена Великодніх відправ за старим календарем. Запевняємо, що тоді обидві сторони підуть на повну боротьбу на вулицях міста Чікаґо як це вже трапилося передше серед подібних обставин. Зачуваємо, що Управа міста вже робить заходи, щоб запобігти відкритій боротьбі українців-католиків. Наші люди вже не в силі терпіти провокації і вже є рішені відповісти на ці провокації силою.
Щоб це не трапилося пора дійти до компромісу який задоволив би обі сторони парафіян, парафію і єпархію св. Миколая в Чікаґо. Це домагання є релігійного характеру, бо це вимога релігійної обслуги.
Закінчуючи наше письмо, склонюємо наші голови у вислові глибокої пошани та синівського прив’язання.
/Проф. Богдан Попель/
/інж. Богдан Трусевич/