Свіжий номер

5(505)2024

Час ставати сильнішими

Стати автором

До Священного Синоду Помісної Української Католицької Церкви

Рим, 1 березня 1985 р.

Преосвященні Владики!

Під час минулого Синоду подав я був пропозицію, щоб з нагоди тисячоліття Хрещення Руси-України Владики видали один спільний історично-статистичний шематизм цілої нашої діяспори, щоб він був для практичного ужитку, для інформації чужинців про нас, а також щоб був історично-статистичним документом української Католицької Церкви для майбутніх поколінь про стан нашої Церкви в часі святкування першого тисячоліття. Мав я на думці не тільки адресар, але теж коротеньку історичну та статистичну інформацію про всі наші парафії у вільному світі, що існують і що існували і з яких причин перестали існувати; про духовенство, світське і монаше, і про сестер, що тепер у активній праці. При описі парафій мав я на думці подати усіх священиків, що працювали у даній парафії від початку її існування або за останніх п’ятдесят літ, та роки, у яких вони працювали, а при священиках подати дату і місце їх народження, семінарію, де навчались, дату свячень та всі місцевості, де працювали, і в яких роках. Багато отців, що закладали парафії і нашу Церкву розбудовували, відійшли вже у вічність. Якщо ми про них тепер нічого не назбираємо, щоб записати, а також про парафії, що перестали існувати, то ледве чи про них опісля хтось щось буде могти знати і сказати. Щодо статистики, то я мав на думці не тільки кількість вірних, але й кількість хрещень, перших святих причасть, вінчань і похоронів за останніх п’ять літ, бо це дало б дійсний образ стану нашої Церкви.

Справу шематизму подав я до Синоду, щоб Синод це продискутував і вирішив, щоб можна було надіятися на співпрацю усіх Владик, без якої історично-статистичного шематизму ніхто не буде в стані зладити, хіба свого роду «адресар». Окрім самої пропозиції, яку я подав на Синод, я говорив теж з тими, що не були на Синоді: з Владикою Славомиром, який пообіцяв, що дасть усі потрібні інформації про Крижевецьку єпархію, та з Генеральним Вікарієм о. Й. Романиком (Польща), який також обіцяв переслати усі можливі інформації для такого шематизму. Щоб цей шематизм приготовити, це вимагає від двох до трьох літ і розшуків по епархіяльних архівах.

На запити деяких Владик, чи не міг би я взятись за цю працю, я сказав, що як нема нікого іншого, я міг би її взяти, якщо буде про це рішення Синоду і запевнена співпраця Владик, бо справа історично-статистичного шематизму — це відповідальність Владик. По Синоді говорив я з Блаженнішим Мирославом Іваном, і він сказав мені, що у актах Синоду нема ніякої згадки не тільки про якесь рішення, ні навіть про якусь дискусію у цій важній справі. Тому я розпочав іншу працю.

Моя думка залишилась ця ж сама, що справа спільного шематизму важна, і це стало вже історичною поважною шкодою, що наші Владики такого шематизму, одного спільного, ні у ХУІІІ, ні у XIX, ні у XX столітті не видали.

Остаюсь відданий у Христі,

о. д-р Дмитро Блажейовський

Поділитися:

Популярні статті