Свіжий номер

6(506)2024

Час ставати сильнішими

Стати автором

До молодих прочан, учасників Всесвітнього дня молоді та зустрічі з Папою Іваном-Павлом ІІ в Денвері, штат Колорадо, США

З відродженням державности України виходила з катакомб і Українська Католицька Церква, її ієрархічна структура і мирянські рухи.

В 1989 році зароджується ідея масової легальної молодіжної акції, з’їзду «Українська Молодь Христові». Кращі богословські сили діяспори (майже 40 священиків) разом з ініціятивною групою молоді Галичини, в яку також ввійшли засновники Народнього Руху України, створюють організаційний комітет з’їзду УМХ-90. З’їзд проходить на значному духовному піднесенні, виливається у великий сорокатисячний монументальний здвиг християнської молоді, стає поштовхом до активізації духовного життя молоді, творення мирянських рухів і структур.

З’їзд опирався на традиції 1-го здвигу в 1933 році, ініціятором і Батьком якого був Великий Митрополит, визначна постать Української Церкви XX ст., Андрей Шептицький. Після ліквідації з допомогою КГБ і РПЦ Української Греко-католицької Церкви про жодні християнські рухи на Україні не могло бути й мови. Але, як пам’ять про них, з’їзди молоді продовжувалися під гаслом «Українська Молодь Христові» в діяспорі. Оргкомітет з’їзду 1990 р. перетворюється в організацію, приймає назву УМХ і реєструється офіційною владою. Сьогодні це динамічна молодіжна структура, працює під духовним проводом Митрополії УГКЦ і з благословення Патріярха Мирослава-Івана Любачівського; прагне формувати новий тип молодої людини християнина-українця, сповненого віри і радости, солідного у праці, відповідального до громади, здатного заложити повноцінну християнську родину — основу державности України. Життя — це дар, але одночасно і завдання. Ми отримали його, але щоб воно дало плід, його треба духовно збагачувати, для цього людина мусить трудитися. Християнин усвідомлює, що вічне життя залежить від того, що він здійснить з допомогою Божої ласки у земному житті. Церква вчить, що життя треба берегти і сприяти йому на різних етапах розвитку, починаючи від насіння. Тому основним завданням організації є виявляти, згуртовувати, об’єднувати християнську молодь на засадах християнської віри і любови та в різних формах допомагати Церкві. Організація УМХ має широкий спектр зацікавлень, не провадить облік кількости членів, але у сьогоднішніх складних обставинах має за ціль бути базою для молоді, що шукає Христа. Таким був клич першого з’їзду 1990 року «Шукаймо разом Христа, поможім нашим молодим братам і сестрам побороти моральні кризи і матеріяльні труднощі». Тому і взяла на себе УМХ великий тягар харитативної служби, співпрацюючи з Всесвітньою Католицькою Службою допомоги потребуючим, «Харітас».

Організація існує на пожертвах, не провадить виробничої діяльности, але згодом плянує утворити фундацію для збільшення можливостей допомоги талановитій молоді. УМХ першою почала збирати безцінні спогади духовенства катакомбного періоду УГКЦ. Сьогодні це на високому науковому рівні робить Інститут Історії Церкви. Молоді катехитки організації, навчаючи Закон Божий по школах, увійшли згодом, у катехитичну комісію при Митрополії, що сьогодні успішно працює. З перших груп дітей (довірлива розмова, Сарепта) при УМХ організовано Греко-католицький ліцей, який сьогодні втішається добрим ім’ям, нараховуючи 250 дітей. Найбільш інтелектуальне студентство УМХ об’єднується в міжнародню структуру Пакс Романа (ТУСК «Обнова»). Наша найбільш милосердна і молитовна молодь гуртується для опіки і приятелювання з неповносправними — «Віра і світло». УМХ набуває характеру руху, в якому постійно генеруються нові ідеї, нові форми праці з молоддю, наприклад, відвідини ув’язнених, допомога звільненим з ув’язнення, опіка над дітьми наркоманів. Проводиться певна праця у напрямку відкриття нових філій УМХ по всій Україні.

Маштаби і методика праці організації досить динамічні. Від індивідуального спілкування з кожним окремо до великих за обсягом акцій: з’їздів, конгресів, паломництв, співпраці з європейськими і світовими організаціями. Дуже обережно і відповідально підбирається молодь для презентацій і представництв у західній світ, торуючи дорогу християнській Україні для відновлення участи в світових структурах. На сьогодні провадиться реконструкція приміщення Першої бібліотеки релігійної літератури для молоді, створюється Духовний центр (перший поверх церкви Володимира і Ольги, пл. 1,200 кв. м.), до проектування інтер’єру залучено архітектора із США. Цей центр повинен мати зразкові умови для праці з молоддю, там розпочнеться і наша видавнича діяльність. Плянів дуже багато, і ми вдячні за всяку допомогу і підтримку нашої Церкви і влади.

Остання перед прощею в Денвері масова акція — це з’їзд «Українська Молодь Христові», який Відбувся 2-4 липня 1993 р. Програма з’їзду включала круглий стіл за участю молодих представників різних Церков. Завданням цієї зустрічі було розпочати екуменічний діялог, започаткувати живе спілкування молоді різних конфесій, враховуючи досить складну релігійну ситуацію в Україні.

Молодь взяла участь у нічних чуваннях, що відбувалися протягом ночі в парку «Знесіння». Перед молодими прочанами виступали богослови, монахи та монахині, лунали одкровення юнаків і дівчат. Зірки української естради виконували високодуховні сучасні музичні твори. Після закінчення програми нічних чувань молодь рушила пішки до святині УГКЦ — Святоюрського Катедрального Собору, зупиняючись біля пам’ятних місць історії України і нашої Церкви. З’їзд закінчився величною Святою Літургією під відкритим небом біля Собору. Літургію відслужили Глава УГКЦ Кардинал Любачівський, посол Ватикану в Україні Кардинал Франко, Високий гість із США Кардинал Бернардин, єпископи і священики УГКЦ.

У дні з’їзду відбулася прем’єра рок-опери на біблійні сюжети, вистави, концерти, різні цікаві зустрічі. У з’їзді взяли участь близько 20 тисяч молодих людей, що є безперечним успіхом, враховуючи важке економічне становище України.

Участь групи з України у Всесвітньому з’їзді молоді в Денвері, Колорадо, США, є ще одним кроком, спрямованим на поєднання молодих християн всього світу, незважаючи на велику відстань і значні кошти, вона стала можлива завдяки допомозі і фінансовій підтримці єпископа УГКЦ з Стемфорду, США, Владики Василя Лостена, митрополії УГКЦ у Львові, Святішого Престолу, служби «Харітас» з Німеччини, а також багатьох наших приятелів і жертводавців. Ми вдячні нашим меценатам, молимося за них і стараємося виправдати виявлене нам довір’я.

Ми вітаємо наших нових приятелів у далекій Америці, бажаємо щастя і благополуччя американському народові. Будемо раді тривалим контактам, щиро прагнемо до співпраці і взаємодопомоги, запрошуємо молодих американців відвідати Україну.

Будемо вдячні за пораду, фінансову допомогу і особливо за молитву.

Хай Господь береже молодь і опікується нею! Наша адреса:
Україна, 290044, Львів, вул. Конотопська 6
«Українська Молодь Христові»
Телефон: (0322) 35-14-14, (0322) 72-58-69

Поділитися:

Популярні статті