Розмова з Миколою Жулинським
Академік Микола Жулинський під час зустрічі з редактором журнала «Патріярхат» Миколою Галівим у Нью-Йорку, сказав: «Будуємо Свято-Троїцьку Церкву у селі Набережне». Микола Жулинський, що є директором Інституту Української Літератури ім. Шевченка Національної Академії Наук України, народний депутат до Верховної Ради України і колишній віцепрем’єр міністрів за президентури Леоніда Кравчука, повертаючи з конференції, що відбулась в університеті Урбана в Ілінойському Штаті, поступив до Нью-Йорку, був гостем Наукового Товариства ім. Шевченка, на форумі якого виголосив цікаву доповідь на тему: «Мовна політика в Україні». При цій нагоді запізнався з журналом «Патріярхат» та його редакцією. У розмові Микола Жулинський сказав: «Як це гарно, що журнал ’Патріярхат’ займається церковними проблемами, а ось ми будуємо Свято-Троїцьку Церкву у селі Набережне, що на Рівенській області, Демидівського району. Дивіться, це проект храму, для вашого використання. Проект храму опрацьований групою рівенських архітекторів під керівництвом президента Української Академії Архітектури Валентина Штолька. (Гляди проект храму Свято-Троїцької церкви в селі Набережне на титульній сторінці).
Наш гість дальше розказує, що «будівництво храму вже розпочато. У 1996 році на Святу Трійцю, на храмове свято, у моєму рідному селі Набережне, цей макет церкви і місце її побудови посвятив Патріярх Української Православної Церкви Київського Патріярхату.
Церква буде збудована біля того місця, де колись була насипана висока могила над полеглими у битві під Берестечком козаками. У період боротьби УПА в могилу підзахоронили загиблих вояків УПА. Над могилою був високий хрест.
По Другій світовій війні енкаведисти зрізали хрест над могилою, а саму могилу розрівняли. Коли постала незалежна Україна і односельчани відновили хреста, а на перехресті доріг у центрі села звели на честь першої річниці незалежности України великий хрест із розп’яттям, у людський зріст, скульптури Ісуса Христа, так звану фігуру.
Односельчани живуть цією ідеєю побудови церкви, об’єдналися і поріднилися цією благородною справою. Кожна сім’я зобов’язалася вигодувати свиню, чи бичка для продажі і виручення коштів на побудову церкви. Надіються, що добрі люди допоможуть, бо ця церква повинна мати культурно-мистецьке значення. Викладачі і студенти Академії Мистецтв України зголосилися розписати церкву. Земляки — волиняни з Торонто на моє прохання радо створили Комітет сприяння будівництву церкви в селі Набережне. Цей Комітет очолив голова Товариства «Волинь» Лаврентій Цимбалюк, який збирає кошти на Свято-Троїцьку церкву. Його адреса: Mr. Lawrentj Cymbaluk 326 Willard Ave. Toronto, Ont. M6S 3R2, Canada.
І моральна і фінансова підтримка цієї благородної ініціятиви моїх односельчан вкрай необхідна. Ця церква постане на високому березі річки Стир, її буде видно з багатьох навколишніх сел, передусім із славнозвісних «Козацьких могил» біля села Пляшева із міста Берестечко… Хто тільки зможе піддержати здійснити цю ініціятиву. Залишаюсь з вдячністю за сприяння», — сказав Микола Жулинський.