Свіжий номер

5(505)2024

Час ставати сильнішими

Стати автором

Будьмо знайомі…

Українська громада мала приємність пізнати двох американських учених з ділянки канонічного права Східних Церков, переконаних і діяльних екуменістів, твердих, логічних і відвертих оборонців помісних прав Української Католицької Церкви і її самобутности. Це є о. Джордж Малоні і проф. Томас Е. Бирд. Багато з нас мали нагоду пізнати їх під час їхніх прилюдних виступів серед наших авдиторій, бачити їх обох на маніфестації у Вашінґтоні 5 грудня минулого року, а члени Крайової Управи зустрілись з ними особисто при інших нагодах, або на конференціях. Більшість української громади знає про них лише із скупих вісток із нашої преси, яка за мало таких інформацій подає.

Оба панове хоч свої формальні студії відбули в засязі Східніх Православних Церков, а свою практичну екуменічну роботу проводять у цій самій сфері – життєві проблеми Української Католицької Церкви вони простудіювали до глибини й стали її ревними приклонниками. Разом з нашими професорами – М. Чубатим, М. Лабунькою, В. Маркусем та П. Біланюком – вони створюють сильні наукові підвалини для широкого мирянського руху в змаганні за права нашої Церкви.

З наступними короткими даними про життя і працю двох наших американських приятелів бажаємо познайомити ближче усю українську громаду.

Отець Джордж Малоні, монах Єзуїтського Ордену, народився у Ґрін Бей /Вісконзин/, 1924 року. 1957 року він висвятився у Римі в Російсько-Візантійському обряді. 1962 року він одержав на Понтифікальному Орієнтальному Інституті докторат з ділянки східньо-церковних наук з відзначенням «сумма кум лявде».

1965 року о. Малоні заснував теологічний квартальник для тем діялогу між римо-католиками й православними християнами. 1966 року він відбув студійну прощу до грецького православного манастиря на горі Атос /Греція/, де познайомився з багатою духовістю Грецької Православної Церкви й установив зв’язки із провідними постатями екуменічного світу. Наступну студійну прощу 1969-70 років о. Малоні відбув до Румунії і Радянського Союзу з ціллю дослідів теологічних і екуменічних питань.

Отець Малоні був консультором і співредактором видань «Ню Католік Енцикльопедія» і «Гоме енд Скул Енцикльопедія». Свої статті і рецензії він публікував також у публікаціях «Діяконія», «Католік Ворлд», «Теолоджікал Стадіс» і в других періодичних виданнях. П’ять років Отець Малоні працював у Православно-Римо-католицькій Комісії теологічного діялогу й останньо Кардинал Кук призначив його членом Екуменічної Комісії Ню Йоркської /Римо-католицької/ Архиєпархії.

Від 1965 року Томас Е. Бирд є членом славістичного відділу на каледжі Квінс, приналежному до міського Ню Йоркського Університету. Цілий останній рік він є також директором наукової програми на цьому каледжі. Під сучасну пору проф. Т. Бирд займається науковими дослідами, викладами й публікаціями на тему екуменічних та міжконфесійних проблем у ЗСА й за кордоном, концентруючися спеціяльно над Східніми Православними Церквами.

Весною 1970 року на Національній Конференції Католицьких Єпископів у ЗСА проф. Бирда назначено консультантом відділу екуменічних справ по відношенні до Східніх Церков.

Проф. Томас Бирд був у Радянському Союзі двічі: 1966 року для наукових дослідів на Московському Державному Університеті, і 1970 року членом американської католицької делеґації на конференції християнських лідерів Радянського Союзу в Заґорську /біля Москви/. Його переклади праць східніх теологів є поважним вкладом не тільки в західню церковну літературу, але також в усвідомлення західнього християнського світу про східні християнські традиції.

Він писав критичну аналізу про становище мелхітського Патріярха Максімоса IV /який був мелхітським лідером на II Ватиканському Соборі/, і про Владіміра Лоського. До його опублікованих праць належать також збірники на честь д-р Павла В. Андерсона та о. Джорджа Фроловського.

Закінчивши свої студії на університеті в Сиракюзах, він продовжував наукову роботу на Гарвардському Університеті, і під сучасну пору є докторантом Прінстонського Університету. Він також є співредактором теологічного квартальника «Діяконія», присвяченого у великій мірі католицько-православному діялогові.

Поділитися:

Популярні статті