Свіжий номер

5(505)2024

Час ставати сильнішими

Стати автором

Вступне слово Блаженнішого Патріярха Йосифа

Нижче передруковуємо вступне слово Патріярха Йосифа,
що надруковане в черговому томі праць Митрополита Слуги Божого Андрея
і завваження Видавництва до цих же самих праць.
Цією дорогою бажаємо донести до відома наших читачів,
що у скорому часі на полицях книгарень появиться черговий,
обговорюваний том праць Митрополита Слуги Божого Андрея.
Радимо нашим читачам познайомитись із змістом цих цінних праць
нашого Князя Церкви Митрополита Андрея.

Редакція

Видаємо старанням Постулятора беатифікації Слуги Божого Митрополита Андрея ось цей черговий том послань, писань, поучень і наук цього Велетня нашої Церкви і народу першої половини XX сторіччя. Робимо це з двома важними цілями.

Найперше, — щоб слово і науки Митрополита Андрея, а з ними і його дух, не замовкали між нами. Митрополит Андрей проповідує дальше своїми писаннями. Його науки і поучення такі многогранні і так охоплюють усі справи нашого духовного і національного життя, наші недостачі й хиби, наші потреби й вимоги, що його слово остає далі живим і будуючим. Він говорив, вчив і писав, справді як добрий пастир, що знав своїх овець, а вони пізнали його по голосі (Ів. 10,16). Його слова основані на словах життя вічного, які не переминають ніколи, як і Христос наш Вчитель — вчора і нині той самий (Євр. 13,8).

Аж дивно стає, коли перечитувати деякі його писання, писані тому пів сторіччя і більше, бачити, які вони живі, свіжі, актуальні сьогодні для священиків-душпастирів, молоді, наших діячів, хворих, робітників, інтелігенції. В тім і сила слів і поучень Митрополита Андрея. Деякі з них навіть випереджують його часи і далекозоро бачать хід Церкви у її апостольській «пасторальній праці. До таких справ належать його думки про єдність Церкви і наше відношення до наших братів у Христі, з якими ми не є при спільній Христовій трапезі, що звемо сьогодні екуменічним рухом.

Окрему увагу треба б звернути на послання Митрополита до священиків. З якою дбайливістю він їх виховує, напоминає, вчить, щоб вони гідно сповняли свою велику службу і високо цінили Христове покликання. В ті часи наша богословська й аскетична література була скромна, ми не мали доволі пасторальних посібників, які помагали б священикам у шуканні доріг у їхній праці. Не мали можливости користуватись чужинецькою доброю літературою, як це є сьогодні. Митрополит робить це пильно своїми посланнями окремо до священиків. З них бачимо його батьківську дбайливість і почуття відповідальности за духовий стан і пасторальний вишкіл своїх священиків. Його поучення для них, напімнення, вказівки і поради важні і корисні й досі. Заохочую наших священиків читати його слова і прислухуватись до них як до слів великого духовного Батька.

Друга ціль видань творів Митрополита пов’язана з його беатифікаційним процесом, тобто нашими стараннями про проголошення його в Церкві блаженним, або як це кажемо в молитві: «прославити його на святих престолах тут, на землі». Християнський світ, а ми в першу чергу, маємо бути переконані, що Митрополит був святим Божим знаряддям, вірним окличником і апостолом Христовим. Це можемо бачити з його праці, його молитви і з його слів, якими провадив і виховував свою паству. Пізнавши його шляхетного духа, наша молитва за його прославу буде сильнішою, щоденною, і ми з вірою будемо про те просити і других заохочувати, зможемо і чужинців познайомити з великим Пастирем нашої Церкви, яка стоїть з його духа печаттю на Сході Европи і зводить нерівний бій з духом темряви, власне, наукою і словами Митрополита. З його словами і надіями наша Україна готується і до 1000-ліття свого схрещення, яке предвозвістив їй на київських горах апостол Андрей. Читаймо і пізнаваймо слова Митрополита і молімся за його прославу. Нехай це видання стане нам в тому благословенною поміччю.

+ Йосиф, Патріярх і Кардинал

Дано в Римі при патріяршому соборі Святої Софії
на початку Святого Ювілейного Року Спасення 1983.

Поділитися:

Популярні статті