З нагоди ювілейних святкувань, 26 серпня 1982 р. на урочистості в Ченстохові прибули численні прощі українців, з усіх сторін Польщі, під проводом своїх душпастирів. Серед українських прочан було багато молоді. Відправилася там наша торжественна соборна св. Літургія, під час якої співав церковний хор з княжого города Перемишля.
Репортер польської газети «Слово Повшехне», писав:
Греко-католицька Літургія
Серед богослужень, які відправлялися того ранку (26 серпня 1982 р.) на Ясній Горі в Ченстохові, особливо глибоке враження справляла Літургія в греко-католицькому обряді, яка була відслужена о год. 9-ій рано, а базиліці Різдва ПДМ. Чудові співи наповняли прекрасні високі склепіння. Марія в цій духовній столиці Польщі відбирала поклін від народу, який через століття єднала з нами та сама батьківщина. Приймала Вона молитви мовою, що її знала скоріше як нашу.
Перед великим престолом відправляли Безкровну Жертву: о. митрат Іван Мартиняк, генеральний Вікарій Примаса Польщі для вірних греко-католицького обряду в південній Польщі, о. митрат Теодор Майкович, ректор греко-католицьких питомців в Люблині і о. декан Юліян Ґбур, декан з Ґурова Ілавецького в Вармінській єпархії. Проповідь виголосив о. Йосафат Романик, протоігумен польської провінції оо. Василіян і Генеральний Вікарій Примаса Польщі для вірних греко-католицького обряду в північній Польщі. Пригадав у ній велике почитання Марії у Східніх Церквах, почитання ікон Богородиці на Русі, звідки саме прибула ікона ченстоховська, передше почитана в Києві й Белзі. Це почитання Марії, нашої спільної Матері, єднає два наші народи.
Багато присутніх на службі Божій, вірних латинського обряду, приступили разом із своїми братами східнього обряду до св. Причастя, яке було роздаване під двома видами. На Службі Божій був присутній Примас Польщі Архиєпископ Юзеф Глемп, який в номінації Апостольського Престолу, подібно як і його попередник Кард. Вишинський, є Ординарієм вірних греко-католицького обряду, що живуть на території нашої країни. Присутня була рівнож Мати Генеральна сс. Василіянок (Чин монахинь св. Василія Великого) Емілія Прокопик, яка приїхала з Риму на візитацію манастирів.
Після Служби Божої вірні відспівали разом з духовенством в наміренні Святішого Отця, свого Митрополита, Примаса Польщі і оо. Павлінів «Многая літа».
Стільки польська газета «Слово Повшехне» подала про поклін українців своїй Небесній Матері у Ченстохові.
Добре, що українці в Польщі пам’ятають про свою Володарку і Заступницю, яка в Своїй чудотворній іконі перебуває тепер на Ясній Горі у Ченстохові. Хай Вона у тих важких часах і далі опікується ними й нашою Церквою в Польщі. Радіємо прихильним описом цієї події. Але слово «Україна» й «українське» все ще «не проходить крізь уста автора».
о. А. Щ., ЧСВВ
(«Нова Зоря»)
* «Америка» ч. 179 – 13 жовтня 1982