Свіжий номер

5(505)2024

Час ставати сильнішими

Стати автором
Український культурний дослідницький центр. Джерело: https://day.kyiv.ua/.

Піонери нового континенту. Стемфордська єпархія

Найчисельніші групи українців у Америці завше були зосереджені там, де континент стикається з океаном, зокрема в шахтарському штаті Пенсильванія. Це місцевість, до якої прибували кораблі з емігрантами із Європи, східний край… А також Нью-Йорк, Філадельфія, Стемфорд, які зовсім поруч.

У згаданому штаті Пенсильванія в містечку Шенандоа у 1884 році відбулася перша Божественна літургія для українців, яку звершив перший грекокатолицький священик у Америці отець Іван Волянський. Звідси й бере початок становлення зорганізованого церковно-громадського життя русинів-українців.

1907 року до Нью-Йорка приїхав перший єпископ для українців-католиків Америки Сотер Ортинський, який згодом оселився у Філадельфії, а вже в 1913-ому був утворений Апостольський ординаріат із півмільйона вірних. Пізніше, в 1924 році, цей ординаріат набув статусу екзархату з осідком у Філадельфії, а в 1956-ому з територій екзархату був виокремлений Стемфордський екзархат (очолив його владика Амврозій Сенишин), про який говоритимемо докладніше, адже саме цього року Стемфордська єпархія святкує 60-ліття. 10 липня 1958 року екзархат піднесли до рангу єпархії.

Нині єпархію очолює преосвященний владика Павло Хомницький, а владика Василь Лостен, який був його попередником (1977 – 2006 рр. ), є емеритом. З 1961 по 1977 роки Стемфордською єпархією керував владика Йосиф Шмондюк.

Межі єпархії охоплюють північно-східну частину Сполучених Штатів (штат Нью-Йорк і Нову Англію, тобто Коннектикут, Мен, Массачусетс, Нью-Гемпшир, Род-Айленд і Вермонт). Вона є складовою частиною Філадельфійської митрополії УГКЦ. Стемфордська єпархія тепер налічує близько сімнадцяти тисяч вірних та майже вісімдесят священиків.

І хоча Стемфорд став самостійною церковною одиницею не так давно, все ж на цих теренах релігійне життя розвивалося надзвичайно активно. Завдяки цьому нині в єпархії діють чотири середні школи, десять цілоденних парафіяльних і близько сорока суботніх. Є й коледж (з 1939 року розташований у Стемфорді) та семінарія святого Василія Великого. В цій семінарії коштом стемфордської громади наприкінці 80-их – на початку 90 років проходили інтенсивний вишкіл майбутні душпастирі незалежної України. Також у головному місті єпархії з 1935 року функціонує найстаріша культурна інституція в українсько-американській спільноті – єпархіальний музей та бібліотека. Нині вони діють як Український культурний дослідницький центр із найчисельнішою колекцією культурно-мистецько-етнографічних експонатів української діаспори в світі. Варто наголосити, що більшість цих інституцій постали завдяки старанням владики Костянтина Богачевського, наступника Сотера Ортинського.

Щороку в Стемфордській єпархії відбуваються: прощі на єпархіальний цвинтар Святого Духа, Успенський відпуст у посілості сестер-служебниць, Словтсбург (Нью-Йорк) «Український день» у Стемфорді, жалобна панахида у катедрі святого Патрикія (Нью-Йорк) світлої пам’яті жертв Голодомору 1932 –1933 років.

Проте Стемфордська єпархія активна не лише в справах Української Католицької Церкви у США, а й у справах Католицької Вселенської Церкви – є членом католицьких конференцій штатів Нью-Йорк і Коннектикут, як і Крайової конференції католицьких єпископів США, бере активну участь в екуменічному русі Вселенської Церкви.

Поділитися:

Популярні статті