Свіжий номер

5(505)2024

Час ставати сильнішими

Стати автором

Комунікат Українського культурного центру ім. Святої Софії у Бельгії

Найчисленніша українська громада в Бельгії, Льєж — Серен, на протязі довгих років не мала спромоги набути власного будинку в якому було б можна зосередити загально-громадське і культурне життя. Від 1977 року створений український садочок і «Рідна Школа» примістилися в будинку, яким користувалися теж і другі національності. Це приносило зі собою непоборимі часом труднощі.

За ініціативою діючих громадських організацій на терені Льєж — Серен, рішено збирати фонди на закуп власного дому. На протязі трьох років зібрано з датків, імпрез і коляди, суму, яка доходила до 500.000,- франків. Ця сума однак не вистачала на закуп відповідного дому. Треба було шукати іншої розв’язки так пекучої потреби.

За порадою і допомогою о. мітрата Івана Кота і проф. Петра Зеленого рішено створити в Льєжі Український Культурний Центр імені Святої Софії. 10 жовтня 1979 року оформлено правно Центр перед бельгійськими властями, що було передумовою набуття українського дому. Статут Центру опубліковано в «Моніторі» (офіційний журнал бельгійського уряду) з датою 6-го грудня 1979 року під числом 12003. До Президії Центру ввійшли — Володимир Сидор — голова, Лідія Демчук — скарбник і Ігор Хохоляк — секретар. Осідком Українського Культурного Центру ім. Святої Софії став дім при вулиці де л’Ізер 99, в Анс — Льєж. Акт закупу дому відбувся 14 грудня 1979 року. До дому перенесено садочок і «Рідну Школу». Наші діти, які до цього часу не мали відповідних і вигідних приміщень, знайшли в домі найкращі умовини до науки і забав. Всі громадські організації, діючі на терені Льєж — Серен, перенесли свою діяльність до новонабутого дому. Дім став огнищем посиленого нашого громадського життя. Закуп дому можна було тільки зреалізувати при великодушній допомозі їх Блаженства Патріярха Йосифа, за що загал громадянства Льєж — Серен складає цією дорогою ще раз Патріярхові Йосифові щиру і сердечну подяку.

Боже Провидіння держало свій Покров над нашою парафією. Церкву, якою до цього часу користувалася наша парафія, нам відібрано. Завдяки рішучій поставі парафіян вдалося охоронити решту церковного добра і перенести до українського дому. Тут, на першому поверсі, построєно гарну і досить обширну каплицю, яка на протязі кількох місяців служила релігійним потребам парафії Льєж — Серен.

З бігом часу виявилося, що будинок не в спромозі помістити все конечне для дальшого розвитку релігійного й громадського життя громади. Треба було шукати більшого об’єкту з можливостями розбудови на каплицю і залю, так конечну на імпрези. В короткому часі найдено такий будинок в Льєж, при вулиці д’Анс ч. 10. Акт закупу дому здійснено 30 червня 1980 року. Цей гарний і обширний дім, оточений парком, має доволі місця на каплицю і досить вільного терену (1600 м2) на будову залі. Закуп дому фінансовано дальшою великодушною допомогою їх Блаженства Патріярха Йосифа і Вп. пана проф. Петра Зеленого, який офірував 2.500.000.- франків. Пляни перебудови дому на каплицю передано вже до уряду будови міста на затвердження. Після одержання дозволу почнуться роботи перебудови.

В неділю, 28 вересня 1980 року, при великій участі нашого громадянства з усіх околиць Бельгії, посвячено Пропам’ятну Плиту, яка буде вмурована на відповідному місці в парку дому з написом «Укр. Рел-Культ. Центр ім. Святої Софії — на спомин тисячоліття хрещення України. Акт посвячення Пропам’ятної Плити довершили о. Теодор Ван Ґоль, адміністратор парафії Льєж — Серен в сослуженні о. Павла-Марія Турок і о. діякона Кирила Гайдамахи. Після посвячення присутні гості мали нагоду оглянути дім і пляни перебудови на каплицю. Гостей привітано в домі перекускою і традиційною чаркою. Спільним обідом закінчено цей знаменний день для громади Льєж — Серен, як теж для загалу української спільноти в Бельгії.

В будуччині перед Управою Центру стоять великі фінансові труднощі. Маємо надію, що загал нашої спільноти на еміграції допоможе нам завершити почате діло — поставити незатертий монумент нашого буття — життя в Бельгії з надходячими роковинами тисячоліття хрещення Руси-України.

Ласкаві пожертви просимо вносити на наше банкове конто ч. 240 — 0170056 — 19.

Управа Центру

Поділитися:

Популярні статті