Свіжий номер

5(505)2024

Час ставати сильнішими

Стати автором

Заклик у справі екуменічного тижня 1980 року

Згідно з традицією, в новому 1980 році у місяці січні, від 18 — до 25-го був призначений тиждень молитов за з’єднання всіх християн.

Президія УПСО звертає увагу всіх краєвих і місцевих клітин на те, що наше Об’єднання в сучасну пору мусить все зробити, щоб з нагоди і в продовженні цього екуменічного тижня поширити знання та здобути підтримку для екуменічного вселенського значення нашої з’єднаної з Апостольською Столицею східної Церкви.

Цього року ми маємо окремі спонуки для цеї дії, зокрема через акти нашого Синоду та дії Папи Івана Павла II., зокрема його лист до нашого Блаженнішого Патріярха та його скерування східнього екуменізму в напрямку Константинополя.

Доручаємо всім клітинам УПСО організувати в цьому екуменічному часі молитовні та студійні стрічі на українському та на зовнішному відтинках.

Вихідним принципом в цих діях має бути ствердження, що Патріярхальна Помісна УКЦерква є східньою Церквою, яка зробила перший історичний крок до правдивого євангельського об’єднання з наслідником св. Петра. При цьому, вона залишається вповні східною традиційною Церквою і має знайти своє вивершення у власному патріярхаті. Історичні зв’язки нашої Церкви з Римом від часів Берестейської Унії треба вивчати під кутом оборони наших східніх властивостей та з другого боку, нерозумінням чи непошануванням цих властивостей з боку ватиканських куріяльних чинників. Наука з цього історичного досвіду може послужити сьогодні і нашій Церкві, й справі східного екуменізму взагалі. Пам’ятаймо, що отці Берестейської Унії в точці ч. 13 вважали Берестейську Унію за перший і прикладний крок до пізнішого повного об’єднання між сходом і заходом.

В зустрічах з латинськими вірними нам треба сьогодні більше наголошувати нашу відмінність і помісну своєрідність, ніж подібності, щоб краще підкреслити вселенську різноманітність в єдності. Теж треба наголосити, що єднання з наслідником св. Петра є братнім єднанням і співжиттям в любові за прикладом дванадцяти апостолів при визнанні першенства Петра, а не приєднанням, підкоренням чи асимілюванням.

Ці моменти слід підкреслити теж в зустрічах з українськими православними братами. Зокрема потрібно для цього вивчити історичний привілей Християнства на Україні, яке позначилось сталим шуканням такого братнього єднання. Флорентійська й Берестейська Унії на Україні були конкретними спробами цього. При тому не вільно легковажити історичними, психологічними, церковно-дисциплінарними перепонами. Зустрічі мають мати характер вивчення історичних і сучасних труднощів і можливостей, в кожночасній пошані до теперішніх позицій і заряджень ієрархій обох Церков. А в кінцевому аспекті, спільні молитви мають бути проханням ласк св. Духа для майбутнього єднання.

Основними документами для цих стріч мають бути:

–        історія обох церков,
–        документи про Флорентійську й Берестейську Унію,
–        проекти митрополитів Могили й Рутського для об’єднання українських Церков,
–        документів Митрополита Шептицького та УАПЦ,
–        лист Блаженнішого Патріярха з свята Зіслання Св. Духа 1976 p.,
–        екуменічні вказівки з Синодальних нарад вересня 1970 p.,
–        лист Папи Івана-Павла II до Блаженнішого Патріярха Йосифа.

Декрети II Ватиканського Собору про Східні Церкви й про екуменізм.

Звідомлення з цеї екуменічної акції слід подавати до преси для використання досвіду всіх та для конфронтації поглядів.

ВКАЗІВКИ ПРАЦІ НА БІЖУЧУ КАДЕНЦІЮ УПСО

1. Основна мета каденції:

— У внутрішньому житті: поширити сітку клітин УПСО на всі країни й всі парафії

— здійснити на всіх щаблях парафіяльному й єпархіяльному вимоги патріярхальної конституції, зокрема творячи парафіяльні й єпархіяльні мирянські ради, братства, сестрицтва й делегації до синодальних нарад; ввести в життя обрядові вимоги конституції, спопуляризувати знання про конституцію.

— на зовнішному відтинку: спопуляризувати й поглибити знання про екуменічне значення Патріярхату ППУКЦ у Вселенській Церкві. Познайомитись з життям інших східніх, католицьких і некатолицьких патріярхатів, а передусім вселенського константинопольського патріярхату. Вивчити разом з православними українцями патріярхальні прямування в історії Церкви на Україні. Підготовити ґрунт до спільних плянів святкування 1000-ліття хрещення України.

2. Тематичні кадри діяльности: Основними документами для тем діяльности є: 1.) Постанови Синодальних нарад з 19 вересня 1979 р. та розроблені комісіями й подані до відома краєвих організацій. Намічені є такі комісії при Президії УПСО: Комісія організації й діяльности, Комісія обрядово-церковних справ, Комісія екуменічна, Комісія справ Церкви в Україні, Комісія преси й публікацій.

3. Краєве плянування залишається за Краєвими Управами згідно з принципом субсидіярности та місцевої ініціативи. Воно має ввійти в життя з появою цих вказівок.

Доповнення, пропозиції й коментарі до цих вказівок слід надсилати до Президії, й вони будуть використані при дальших звідомленнях про напрямні діяльности.

П. Зелений, Президент
К. Митрович, Секретар

Поділитися:

Популярні статті