Свіжий номер

5(505)2024

Час ставати сильнішими

Стати автором

Філія УКУ у Філядельфії й українські лікарі

Філія Українського Католицького Університету у Філядельфії існує вже два роки.
Впродовж цього часу на Філії відбулися чотири курси: «Символіка і значення українського обряду», що його викладав проф. Григор Лужницький (доповнюючі семінарі дали
о. проф. Л. Гузар і проф. М. Лабунька); «Християнська народна творчість України X—XVIII століть», що ним проводив проф. Лужницький при співучасти оо. І. Музички і Р. Попівчака та проф. Б. Закидальського; «Життя і творчість Слуги Божого Митрополита Андрея» — координована серія викладів у якій взяли участь 15 викладачів, українці і чужинці, та курс «Фізичні та психічні підстави здоров’я», що його спонзорувало Українське Лікарське Товариство Північної Америки, Відділ Пенсильванії. Під цю пору Дирекція Філії приготовляє до друку матеріали з курсу проф. Лужницького «Символіка і значення українського обряду» та редагує скрипти з курсу про Митрополита Андрея до заплянованого англомовного збірника. Директором Філії УКУ у Філядельфії є проф. Леонід Рудницький, заступник директора проф. Мирослав Лабунька, а духовним опікуном о. Тарас Лончина. Адреса Філії є:

7911 Whitewood Road
Elkins Park-Philadelphia, Pa. 19117

Редакція

 

Минулого семестру відбувся на Філії УКУ у Філядельфії доволі надзвичайний курс: «Фізичні і психічні підстави здоров’я». Надзвичайний чи може радше незвичайний цей курс є тому, що звичайно Український Католицький Університет і його Філії займаються гуманістичними і богословськими науками, а не медициною. Та мало кому відомо, що статут УКУ передбачає теж і розвиток медичного факультету. Блаженніший Патріярх Йосиф вже дав­но розвинув концепцію, щоб українські лікарі, головно ці що проживають в Америці й Канаді, зорганізували власну клініку і при тому започаткували теж медичні науки в рамцях УКУ. Можливо, що минулого семестру зроблено на Філії УКУ у Філядельфії перший крок у цьому напрямі.

Важко передати в одній статті ввесь матеріял, що його обговорено та проаналізовано при помочі фільмів, прозірок та інших експонатів впродовж цього семестру, який тривав від 6-го березня до 22-го травня 1979 p., бо засяг курсу був доволі широкий. Д-р Олександер Черник, розглядав у своїх викладах з великим ентузіязмом і зі здоровою дозою гумору кібернетику тіла, проблеми та терапію новотворів і недуги дітей, д-р Юрій Ісаїв проаналізував серце і серцеві недуги, д-р Зеня Черник дала докладний огляд функцій та недуг нирок, а д-р Зенон Баб’як з’ясував найновіші засоби лікування недуг зубів і рота. Не обійшлося теж без страху (багато слухачів вбачало у себе всякі симптоми, про які говорилося), особливо при викладі д-ра Ю. Бережницького, якого тема була «Куреня тютюну та недуги легенів». Неофіційна статистика Філії УКУ у Філядельфії виказує, що після того викладу, 45% курящих слухачів перестало на один день курити.

Виклади на тему «Фізичні та психічні підстави здоров’я» ніколи не були сухі. Крім медицини була там теж здорова доза гуманістики. Так наприклад вже згаданий д-р Ісаїв завжди у своїх викладах виходив поза межі медичного знання і звертав увагу на моральні проблеми пов’язані з сучасною медициною. Подібно і д-р Р. Осінчук (одинокий викладач з-поза Філядельфії) у свойому викладі «Технологія, медицина і здоров’я людини» аналізував деякі пекучі проблеми у цій ділянці з філософсько-моральної точки зору. Рівнож д-р Є. Новосад захоплював слухачів курсу своєю доповідю п. н. «Модерна психологія та совєтські психушки», у якій він викрив весь нелюдський спосіб терапії умово-хворих в СССР як і способи знущання над людиною медичними засобами. Потрясаючою була доповідь д-р Стефанії Бережницької, яка опрацювала тему «Плащениця в Туріно: страсті й смерть Ісуса Христа у світлі медицини.» При помочі прозірок, д-р Бережницька познайомила слухачів з детайлями кожної частини цієї відомої плащаниці, вказала на кожну частину відбитки Христового тіла, де збереглися сліди-ознаки бичування, тернистої корони, цвяхів і проколеного боку Спасителя. Підставу на всі ці виклади дав д-р В. Кліш у своїй лекції п. н. «Дещо з історії української медицини», впродовж якої він подав обширний огляд своєї теми починаючи від скитів, а кінчаючи оглядом медичного факультету Українського Тайного Університету та різних українських медичних центрів за кордоном.

Надзвичайно вдалим був теж панель про смерть у якому взяли участь д-р Ю. Ісаїв, Сестра (д-р мед. психіятр) Надія ЧСВВ і о. Тарас Лончина, Адміністратор Філії УКУ.

Курс закінчено панелевою дискусією під проводом д-р Р. Дикого у якій взяли участь д-р Я. Колибабюк і д-р О. Черник.

Курс «Фізичні і психічні підстави здоров’я» був дуже успішним. Крім знання, що його слухачі (зареєстрованих було 66) набули, це курс дав теж ширшим колам громадян Філядельфії нагоду краще пізнати українських лікарів, а головно лікарів молодшої Генерації. Ці лікарі-викладачі виявили себе не тільки досконалими знавцями своїх ділянок, нетільки здібними викладачами та вмілими педаґоґами, але, і це може найважливіше, вони показали українській громаді, що їм духове і культурне життя громади лежить на серці, що вони турбуються не тільки фізичним здоров’ям своїх пацієнтів, але і теж духовим і культурним розвитком цілої української громади. Цей вклад праці, енергії та самопосвяти зроблений цими членами Пенсильванського Відділу Українського Лікарського Товариства Північної Америки під проводом д-ра Олександра Черника, справді подивугідний і це зрозуміли не тільки слухачі філії УКУ у Філядельфії, але теж адміністратори Українського Католицького Університету у Римі. На закінчення курсу «Фізичні і психічні підстави здоров’я» наспіли до адміністрації Філії у Філядельфії листи-гратуляції від проф. д-р В. Лева, декана ф-го факультету УКУ, від о. проф. д-р І. Музички, віце-ректора УКУ і від ректора цієїж інституції, від Блаженнішого Патріярха Йосифа. І саме текст листа Блаженнішого, написаного до керівника курсу, д-ра О. Черника, може чи не найкраще висвітлює вклад цих українських лікарів у громадську і наукову працю, що вони її перевели. «Велике Вам Спасибі» пише Блаженніший, «за Вашу працю у нашій Філії Українського Католицького Університету у Філядельфії. Своїми викладами з медицини і окремим курсом в тій ділянці, Ви збагатили навчальну програму цієї Філії, а знання, яке Ви передали своїм слухачам напевно поможе їм у поширенні світогляду. Цим теж Ви причинились до збагачення нашої української медичної науки, бо відбувався в українській науковій інституції, слухачами були українські студенти і наше громадянство». «Дав би Бог», кінчає Блаженніший свого листа,» щоб тим Ви дали почин, що про нього мріяв покійний д-р М. Панчишин, створення нашого медичного факультету в програмі праць Українського Католицького Університету ім. св. Климента.»

Надіємося, що ця праця наших лікарів це пролог до великого діла.

Поділитися:

Популярні статті