Свіжий номер

5(505)2024

Час ставати сильнішими

Стати автором

Мороз про релігію, політику і священиків

Чікаґська єпархіяльна газета «Нова Зоря» опублікувала в числі за 3 червня ц.р. заголовну віньєтку, з цитатою: «Тримайтеся далеко від політики, провадьте людей до неба. Будуйте Царство Боже на землі». (З думок Валентина Мороза про священиків).

Прочитавши цю цитату, кожен, хто хоч трохи знає думки Мороза з його писань чи висловлювань вже на волі, міг справді здивуватися. Чи дійсно міг Валентин Мороз таке сказати, той Мороз, що писав про національний характер Церкви в Україні, хто писав про видатну ролю греко-католицького священика в Галичині в усвідомленні західньо-української суспільности, Мороз, що так тісно пов’язував релігію і національність, Церкву і культуру в житті українського народу?!

Але слід було це перевірити, щоб мати авторитетне вияснення, коли і де В. Мороз міг щось таке сказати. Склалася для цього добра нагода. На пресовій конференції в Торонті 9 червня 1979 р. від двотижневика «Церковний Вісник» і радіопрограми Парафії Св. Володимира і Ольги в Чікаґо Дарія Маркусь поставила в цій справі питання до Валентина Мороза. Він дав на нього відповідь. Подаємо нижче із звукозаписника стосовну частину запитань і відповідь Е. Мороза.

Запитання: У нас в Чікаґо виходить єпархіальна газета «Нова Зоря», і в останньому числі вона помістила під заголовком «3 думок Валентина Мороза» цитату. Я не можу точно передати слів, але точно зміст був такий, що священики не повинні мішатися до політики, бо це шкодить і священикам, і політиці. Чи це дійсно була Ваша думка, і коли вона була висловлена? Я це питання ставлю тому, що коли минулого року був в Чікаґо ген. Григоренко, він сказав, що найкраще організувати допомогу дисидентам через парафії. Бо в нас немає ні організації, ні політичних партій ні інституції, яка мала б такий контакт з людьми, як мають наші парафії… Таким чином моє питання зводиться до того, чи дійсно Ви десь таку думку висловили, що ми при церквах не повинні такого робити, себто, що священики і парафіяни не повинні так багато займатися політичними справами?

Відповідь В. Мороза: Запитання було, чи повинні священики займатися політикою? Американські кореспонденти написали вже багато дурниць і приписали їх мені. Я розумію, американські кореспонденти специфічні. Але я думаю, що українські кореспонденти не повинні так робити, як вони. Хоч живуть в Америці, але не повинні йти за ними. Ці слова, що нібито я їх сказав, що священики не повинні займатися політикою, я перший раз чую. Я якраз говорив багато про те, що саме Москва створила на Україні аполітичну церкву, церкву, яка не цікавилась національними питаннями, церкву, яка нічим не цікавилася, крім свого конкретного церковного життя і конкретних здобутків.

Якраз у тому і є заслуга Української Церкви на еміґрації, і католицької, і православної, що вона є якраз політичною. В нації, яка ще бореться за самостійність, священик не може бути просто священиком. Це мусить бути запорозький священик, з шаблею в руці! От моя відповідь на це!

Після цього була коротка непередбачена перерва, тому що В. Мороза викликали спішно до телефону. Коли він вернувся, так розпочав дальшу розмову: — На якому питанні ми перервали? Значить, ми позволили священикам займатися політикою…

На це присутні з залі зареаґували сміхом і оплесками.

Оце і є становище Мороза до ролі священиків у суспільному житті, в тому і національній політиці. Чи це подобається отцеві редакторові «Нової Зорі», чи ні, це його справа. Він може мати відмінну думку, з якою ми не згідні, але її редактор і його співробітники мають право висловити, і вони це роблять уже роками.

Проте, не мають вони права викривляти чиїсь думки, свідомо чи несвідомо приписувати свої побожні побажання людині, ім’ям, і авторитетом, якої хтось хотів би підступно жонґлювати для своїх цілей. Отець редактор «Нової Зорі» винен Морозові й українській громаді пробачення.

Поділитися:

Популярні статті