18 червня в Києві трапилася унікальна історична подія: вперше за всю історію УГКЦ тут відбулась легальна хіротонія греко-католицького єпископа.
Історія УГКЦ в Києві налічує кількасот років і водночас є доволі трагічною. Митрополит Михайло Рогоза, який був предстоятелем Київської Церкви на час унії, не перебував у Києві. Вже задовго до цього Київ втратив своє значення столиці. Православні митрополити часто мали свої резиденції у Вільні, де була столиця Литовської держави, до якої впродовж тривалого часу (до 1569 року) входила більшість українських земель разом з Києвом. Пізніше, вже після прийняття унії, унійні митрополити також частіше перебували у Вільні або на білоруських землях, де був осередок унійної Церкви у ХVІІ ст. Натомість в Києві були унійні парафії і монастирі. Проте після того, як гетьман Сагайдачний на початку ХѴІІ ст. взяв Київське православне братство під свою опіку, козаки стали активними оборонцями Православної Церкви. Тоді від їх рук загинули або змушені були втікати з Києва унійні священики. Пізніше сам Київ став центром відродження Православної Церкви за Митрополита Петра Могили, хіротонія якого відбулась у Львові.
Після війни під проводом Богдана Хмельницького перебування унійного клиру, як і вірних, на київських землях стало неможливим.
У ХѴІІІ ст. українські, як і білоруські землі щораз більше потрапляли під російський вплив. Відповідно, там винищувалася унія. Великого удару по унії нанесло повстання Коліївщина (1768), спровоковане Росією. Тоді козаки масово вирізували вихованців василіянських колегій та клир на Поділлі та Наддніпрянщині, де унійна Церква вже стала українським масовим явищем. А після смерті 1805 року останнього унійного митрополита, який мав титул Київського, виникла можливість відродити Галицьку митрополію, яка згодом і стала осередком Греко-Католицької Церкви. В Російській імперії протягом XIX ст. унійна Церква була ліквідована.
1914 року в дорозі до місця свого заслання Митрополит Андрей Шептицький, в київському готелі «Континенталь» таємно рукоположив о. Й. Боцяна на Єпископа Луцького, а о.д-ра Д. Яремка – на єпископа Острозького.
Протягом державотворчих змагань 1917-1921 рр. робилися спроби відновити УГКЦ в Києві. Однак тільки 1996 року був заснований Києво-Вишгородський екзархат, який після перенесення осідку Глави УГКЦ до Києва почав функціонувати як Київська Архієпархія. А владика Йосиф Мілян став першим єпископом в історії УГКЦ, легальна хіротонія якого відбулась в Києві.
Підготував Тарас Антошевський, історик, директор РІСУ