На цю тему, 9 березня 1979 року доповідав на форумі Літературно-Мистецького Клюбу в Нью Йорку голова Крайової Управи Т-ва за Патріярхат ред. Василь Качмар. Вечір відкрив голова Клюбу Грицай, який представив доповідача. В. Качмар на початку підкреслив, що перемиське єпископство належить до одного з найстарших на Україні, а яке сьогодні неіснує. Пригадав, як проходив процес ліквідації нашої Церкви в Україні і які він мав наслідки на нашу Церкву в Польщі. Хоч Перемишль належав до Польщі і єпископська капітула в Перемишлі була під Польщею, то все ж таки Москва договорилась з Варшавою і єп. Коциловського було передано до СССР, якого засуджено і загинув на засланні як ісповідник віри. Відмітив, що наша Церква в Польщі існує поза буквою закону, властиво існує не легально, бо не має своєї посілости, своїх церков, за виїмком одної церкви у Варшаві, що є під управою Отців Василіян. Нагадав випадок, що наші люди з Канади були дали гроші на побудування церкви. Церковцю побудували і коли була викінчена комуністичний уряд забрав. Ця справа була в суді і таки наші програли. Ні більше, ні менше наша церква у Польщі перебуває на ласці, у комірному.
Не дивлячись на те, що є надзвичайно складна ситуація нашої Церкви у Польщі, але потішаючим є, що там є порівнально більше покликань на священиків. Студенти теологи студіюють на польських богословіях, а наші священики дають їм виклади східнього обряду і традицій. Також сестри-монахині виконують велику працю. Доповідач назвав скільки наших, у доброму стані церков, зовсім зруйновано, скільки передано для вжитку польської православної церкви. Окремо зупинився над перемиською церквою св. Івана Хрестиля, яка зараз є в посіданні поляків. Українці робили різні заходи і домагання, щоби їм було віддано церкву, але без успіху. Доповідач підкреслив, що в середині церкви вже зайшло багато змін. Викинено і є всі дані, що спалено цінний іконостас, позатирано всі написи ктиторів і добродіїв. На жаль немає до кого звернутись в цій справі про поміч. Бо коли говорити з польським клєром то вони вказують пальцем на комуністичний уряд, а ці вказують на клєр і в тій ситуації часом тяжко є розібратись хто говорить правду. Наша Церква в Польщі задержала старий календар і старослав’янську мову, за виїмком Отців Василіян, які правлять за новим календарем, а крім цього все правлять одну Службу Божу в польській мові і латинських ризах.
Окремо підкреслив, що на терені Польщі офіційно існує Українське Культурне Товариство, яке займається корисною працею. Вони здобулись на високої кляси хор «Журавлі», який своїм прекрасним співом захоплює слухачів. Хоч доповідь тривала дещо довше то все ж таки присутні прослухали з великим інтересом і непослабленою увагою. Після доповіді відбулась дискусія. В загальному доповідь була дбайливо опрацьована і добре виголошена.