Свіжий номер

6(506)2024

Час ставати сильнішими

Стати автором

Церква у світі

Рим, Італія – Відбулися чергові збори душпастирів УГКЦ в Італії. Захід пройшов в Українському Папському інституті св. Покрови під головуванням Преосвященного владики Діонісія (Ляховича), Апостольського візитатора, та о. Олександра Сапунка, пасторального координатора. Владика Діонісій представив загальну ситуацію церковних громад УГКЦ в Італії. Згідно з наведеними даними, на сьогодні в країні існує 140 душпастирських осередків, десять з яких з’явилися від часу останніх зборів. У своїй доповіді єпископ зосередив увагу присутніх на темі покликання та завдання священика. У ході зустрічі учасники торкнулись теми покращення пасторальної праці, розглянули актуальні проблеми та представили пропозиції їх вирішення.

Рим, Італія – Два ювілеї української римської парафії святих мучеників Сергія і Вакха. Громада відсвяткувала 280-ліття коронування ікони Жировицької Богоматері та 40-річчя заснування парафії. Святкуванню передувала дев’ятиденна духовна підготовка парафіяльної спільноти. Урочисті заходи розпочалися Великою Утренею, яку архиєрейським чином відслужили Преосвященний владика Діонісій (Ляхович) і Преосвященний владика Василь (Семенюк), єпарх Тернопільсько-Зборівський. Після Утрені архієреї звершили Чин Великого освячення води та помирували присутніх. Під час проповіді владика Василь звернувся до парафіян з вітальним словом, у якому закликав їх бути місіонерами між своїми співгромадянами, що перебувають в Італії, не забувати про свою віру, культуру та національну свідомість.

Рим, Італія – Відбувся черговий курс осучаснення канонічних та процесуальних нормативів у провадженні подружніх процесів. Це вже четверта зустріч провідних спеціалістів Католицької Церкви в царині церковного законодавства. Організатором курсу виступив Папський університет Святого Хреста, факультет канонічного права. Методологія курсу мала теоретичнопрактичний тип, через презентації доктрини та сучасної юриспруденції окремо взятих тем, про що пізніше велися дискусії у світлі конкретних прикладів. Основною метою цьогорічного курсу стало представлення її учасникам сучасної тенденції доктрини та юриспруденції щодо провадження та трактування процесу ствердження неправосильності Подружжя.

Рим, Італія – У соборі Святої Софії пом’янули слугу Божого Митрополита Андрея. Божественну Літургію очолив Преосвященний владика Діонісій (Ляхович), Апостольський візитатор для українців грекокатоликів в Італії та Іспанії. У своїй проповіді владика Діонісій наголосив на важливому значенні Митрополита для історії УГКЦ та нашої держави: «Митрополит Андрей був апостолом єдності, який не любив ні сварки, ні ненависті. Намагався усім своїм життям не бути нікому ворогом», – підкреслив владика. Він заохотив вірних молитися про чудо за посередництвом Митрополита Андрея, щоб пришвидшити день його прослави. Після Божественної Літургії в Інституті св. Климента відбулася доповідь о. д-ра Івана Музички про Митрополита Андрея Шептицького.

Казахстан – Спільні реколекції для подружніх пар греко-католиків та римо-католиків. Аніматори львівського осередку руху «Подружні зустрічі» Зеновій і Віра Кузимківи разом з о. Іваном Чичерським і польським подружжям Іреною і Єжи Гжибовськими організували духовну віднову для подружніх пар української громади УГКЦ і польської громади РКЦ. «Подружні зустрічі» мають за мету поглиблення і поліпшення взаєморозуміння між чоловіком та дружиною, а також допомагають зрозуміти релігійну суть їхнього подружнього життя. Програма таких зустрічей є унікальною.

Челябінськ, Російська Федерація – Пройшла чергова пастирська конференція греко-католицького духовенства. У заході взяли участь нунцій Апостольського Престолу в Росії Антоніо Менніні, ординарій для греко-католиків в Росії єпископ Йосиф Верт, Апостольський делегат Конгрегації Східних Церков для греко-католиків у Східній та Центральній Азії о. Василь Говера, священики та монахині, які служать у Росії та Казахстані. Під час конференції учасники мали змогу поділитися досвідом своєї пастирської праці. Вони обговорили різні питання щодо служіння греко-католицьких священиків на території колишнього СССР. Спеціальним гостем конференції став о. д-р Юрій Аввакумов, професор богослов’я в Університеті Notre Dame (Індіана, США). Він виголосив кілька доповідей, які стосувалися історії греко-католиків в Росії, постатей Митрополита Андрея Шептицького та екзарха російських греко-католиків блжмч. Леоніда Фьодорова. Єпископ Йосиф Верт і нунцій Антоніо Менніні мали змогу зустрітись і поспілкуватись з парафіянами греко-католицьких гро‑ мад м. Челябінська та Копейська.

Франція – 50 років створення Апостольського екзархату УГКЦ. З цієї нагоди у Парижі пройшли урочисті. Початком заходів стало відкриття мистецької виставки української народної християнської культури в українському соборі святого Володимира Великого. Згодом відбулася духовна ювілейна місія під проводом владики Гліба Лончини, Апостольського адміністратора греко-католицького Екзархату у Великобританії та Апостольського адміністратора для українців греко-католиків Ірландії. У Міській Раді Парижа було проведено святковий вечір та духовний концерт катедрального хору собору святого Володимира Великого, а на завершення було відслужено подячну Архієрейську Бжественну Літургію. Як відомо, Папа Іван ХХІІІ встановив три екзархати для українців у Західній Європі – в Німеччині, Франції та Англії. Апостольський екзархат для Франції був створений 22 липня 1960 року.

Загреб, Хорватія – Відбулося щорічне пленарне засідання Ради Єпископських Конференцій Європи (CCEE). Від Синоду єпископів УГКЦ, за дорученням Патріарха Любомира, у роботі CCEE взяв участь владика Богдан (Дзюрах), секретар Синоду Єпископів УГКЦ, керівник адміністрації Патріаршої курії. Го‑ ловною темою цьогорічного засідання стала «Демографія і сім’я в Європі». Під час зустрічі було проаналізовано інформацію про демографічні тенденції, кроки на підтримку сім’ї, здійснені поодинокими державами, а також ініціативи Церкви у цій сфері. Для проведення всебічного аналізу напередодні засідання було зібрано інформацію про демографічний розвиток, народжуваність, співвідношення між імміграцією і зростанням кількості населення в певних регіонах, а також представлено вплив демографічних змін на життя сім’ї, на роботу й соціальне забезпечення. Проведені дослідження стали основою для окреслення стратегії дій Церкви у Європі в цій царині.

Ватикан – «Світ потребує священиків, пастирів – сьогодні, завтра і завжди – доки існуватиме». Такими словами Святіший Отець Венедикт ХVІ окреслив важливу роль духовенства у своєму листі з нагоди завершення Року священства. «Люди завжди будуть потребувати Бога. І в епоху панування техніки над світом, і в епоху глобалізації вони потребуватимуть Бога, Який нам об’явився в Ісусі Христі, Який нас збирає у Вселенській Церкві. Бо там, де людина не спостерігає Бога, життя стає порожнім; ніщо не є достатнім. Люди‑ на шукає втечі в пияцтві або насиллі, яке дедалі більше загрожує молоді… Тому священик завжди покликаний бути «посланцем Бога серед людей»», – наголосив Понтифік.

Ватикан – Відбулось представлення нового органу Римської курії – Папської Ради сприяння новій євангелізації. Презентацію провів президент новоствореної дикастерії Архієпископ Ріно Фізікелла, що до того очолював Папську академію «Pro vita» («За життя») та був ректором Папського Латеранського університету. Завданням Папської Ради, представлення якої відбулось сьогодні, є шукати відповіді на виклики секуляризації в усьому світі, зокрема в тих християнських країнах, де найбільше проявляється феномен секуляризації. В Апостольському листі Святіший Отець підкреслює, що Церква завжди і всюди вважала євангелізацію своїм найпершим завданням. Венедикт ХVІ прагне, щоб нова Папська Рада дбала про глибше ознайомлення та поширення Катехизму Католицької Церкви. Вона буде поглиблювати богословський та душпастирський зміст нової євангелізації, сприятиме поширенню та вивченню вчення Вселенського Архієрея, співпрацюючи з іншими структурами Римської курії та єпископськими конференціями, вживаючи при цьому сучасні форми комунікації.

Софія, Болгарія – Зустріч cхідних католицьких ієрархів Європи. Представники 13ти Східних Католицьких Церков свого права дискутували на тему «Критерії церковності Східних Церков сьогодні». В рамках зустрічі учасники, зокрема, обговорили душпастирські структури для мігрантів східного обряду. «Зустріч в Софії, насамперед, має на меті поглибити єпископське сопричастя та поширювати у Європі знайомство з багатством різних східних традицій європейського католицтва», – зазначив владика Крісто Пройков, Апостольський екзарх для болгарських греко-католиків, який також очолює Болгарську Єпископську конференцію, що об’єднує усіх католицьких ієрархів країни.

Великобританія – Контроль за наверненням у католицтво. Архієпископ Рован Уїльямс, Глава англікан, хоче утворити англікансько-католицьку комісію, яка б наглядала за наверненням членів його спільноти до Католицької Церкви. Причиною тому стали часті випадки, коли англікани покидають спільноту, стаючи католиками. Архієпископ висловив жаль, що Папа Венедикт XVI, не консультуючись із ним, утворив у Католицькій Церкві персональний ординаріат для колишніх англікан. Після оголошення Понтифіком конституції «Anglicanorum coetibus» все більше членів англіканської спільноти висловлює бажання повернутися в лоно Церкви. Наприклад, лише за останній час про своє рішення стати католиками повідомили єпископи Ендрю Бернем, Кейт Ньютон та Фулхем Джон, вже не кажучи про інших кандидатів, кількох десятків парафіян та цілих парафій Англіканської Церкви. Причиною переходу англіканських ієрархів та пастви в Католицьку Церкву стало поширення лібералізму в сучасному англіканстві, зокрема, в питаннях жіночого священства та позиції щодо гомосексуалів.

Маріацель, Австрія – «Церкво в Європі! Віднови свою діяльність для збереження створеного світу!». З таким гаслом Рада Єпископських Конференцій Європи (ССЕЕ) видала екологічну декларацію – результат праці 50 єпископів та представників екологічних комісій Католицької Церкви. Документ має за мету пригадати віруючим, що піклування про добро Божого створіння – природи належить до основоположних християнських обов’язків. У документі окреслюється екологічне завдання Церкви, зокрема влив на зміну шкідливих моделей поведінки сучасної людини. В межах екологічних консультативних нарад CCEE було підкреслено вагоме значення спільної молитви та співпраці з представниками інших християнських церков задля покращення стану природного довкілля. Доброю нагодою для цього є долучення до екуменічної ініціативи «Час створіння» (1 вересня – 4 жовтня), в якій уже беруть участь багато церков різних традицій по всьому світі, присвячуючи цей час молитві та спеціальним природоохоронним акціям.

Поділитися:

Популярні статті