Свіжий номер

6(506)2024

Час ставати сильнішими

Стати автором

Церква в Україні

УГКЦ

Патріарший Собор УГКЦ 2011 року відбудеться у Бразилії. Питання проведення Патріаршого Собору 2011 року, який має відбутися у місті Прудентополісі у Бразилії, розглядали члени Синоду єпископів УГКЦ 8 вересня. «Патріарший Собор скликається Главою Церкви для того, щоб ціла Церква у всій своїй повноті, замислилася над місцем і роллю богопосвячених осіб, які сьогодні переживають нові виклики, труднощі. Прагнемо допомогти богопосвяченим особам виконати Боже покликання і завдання Церкви, яке на них покладено», − відзначив владика Богдан (Дзюрах), секретар Синоду єпископів УГКЦ.

Єпископи УГКЦ чекають від Президента «авторитетної реакції» на заяви Одеської єпархії УПЦ проти будівництва греко-католицького храму в цьому місті. Синод єпископів УГКЦ 3 вересня звернувся до Президента України, висловлюючи глибоку стурбованість заявою представництва УПЦ в Одесі від 1 вересня, де сказано, що грекокатолики в Одесі займаються прозелітизмом та не можуть мати там не лише власного храму, а й молитовного будинку. У зверненні Синоду УГКЦ до Глави держави наголошується, що ця заява прес служби Одеської єпархії УПЦ «містить кричущі порушення Конституції України й того міжконфесійного миру, що утвердився в Україні за останні роки». Станом на березень 2010 року в Одесі нараховується 10 000 греко-католиків. 18 християнських Церков Одещини стали на захист УГКЦ, провівши 24 вересня в храмах Одеси та Одеської області молебні за те, щоб Українській ГрекоКатолицькій Церкві в цьому місті нарешті виділили місце під будівництво храму.

Голова СБУ погодився підписати з УКУ угоду про розширення доступу до архівів СБУ. «Український Католицький Університет виступає за опрацювання нової моделі стосунків між університетами й дослідницькими центрами та СБУ. В основу такої моделі слід покласти принципи пошани автономії університетів, вільного доступу науковців та студентів до архівних матеріалів, свободи інтерпретування досліджуваних матеріалів та відповідальності дослідників за наукову чесність при використанні згаданих матеріалів», – про це сказав ректор УКУ о. др Борис Ґудзяк 7 жовтня 2010 року у Зверненні до наукової громадськості України. Нагадаємо, наприкінці травня цього року ректор УКУ заявив про тиск на нього з боку СБУ. Подія викликала гучний резонанс, як в Україні, так і поза її межами. Голова СБУ особисто приїжджав в УКУ, аби просити вибачення керівництва університету.

Стрічка про Андрея Шептицького» увійшов у трійку найкращих документальних фільмів на конкурсі «Телетріумф-2010». У трійку найкращих увійшла документальна стрічка «Спадщина Андрея Шептицького» у номінації телевізійний документальний фільм. Кінокартину присвячено 20-й річниці виходу Української Греко-Католицької Церкви з підпілля. Метою стрічки є показати велич діл Митрополита, його невтомну та жертовну працю для добра свого народу. Автори фільму намагались показати ту місію, яку виконав Андрей Шептицький у житті українців не лише на Галичині. Фільм створено рекламно-продюсерським центром «Стар-ТВ» спільно з Львівською Архієпархією Української Греко-Католицької Церкви.

На будинок єпископа УГКЦ на Харківщині вчинили напад. Будинок у смт. Вільча Вовчанського р-ну Харківської області, у якому проживає владика Василь (Медвіт), єпископ-помічник Донецько-Харківського екзархату УГКЦ, уже вдруге обкидали камінням. «Не знаю, скільки це ще буде тривати, бо неушкодженими залишилися ще три вікна», − жартуючи, говорить єпископ. Настоятель парафії про ці випадки повідомив відповідні правоохоронні органи, які розпочали розслідування.

Глава УГКЦ у Ватикані говорив про відповідальність Церкви за збереження віри своїх вірних у власній традиції. У зверненні до учасників Спеціальної асамблеї для Близького Сходу Глава УГКЦ підняв тему міграції. «Ми, українські греко-католики, розділяємо з нашими співбратами з Близького Сходу драму міграції наших вірних, хоч і спричинену іншими мотивами». Говорячи про українських мігрантів, Предстоятель УГКЦ зазначив, що слід визнати, що вірні на загал знайшли в країнах, куди виїхали, щиру турботу з боку латинських дієцезій. «Але це не звільняє нас, – продовжував він, – від великої відповідальності, яку ми маємо щодо збереження ними віри у східній традиції, до якої вони належать і в якій їм повинна бути запевнена належна душпастирська опіка, притаманна їхньому обрядові, згідно з приписами канонічного права».

ДЕРЖАВНО-КОНФЕСІНІ СТОСУНКИ

Віктор Янукович запевнив Атлантичну Раду США про невтручання Української держави у проблеми Церкви. У рамках офіційного візиту до США, Віктор Янукович виступив перед Атлантичною Радою США у рамках Загальних дебатів 65-ї сесії Генеральної Асамблеї ООН. Після доповіді члени Ради ставили Президенту України запитання. Не оминули вони й ситуації довкола свободи віросповідання в Україні, з’ясування характеру заяв влади щодо рівності всіх конфесій, адже численні факти вказують на протилежне. У відповідь на це Віктор Янукович запевнив присутніх, що «невтручання держави у проблеми Церкви, в питання віросповідання» є «дуже важливим аспектом державної політики».

На конференції ОБСЄ Президента України розкритикували за обмеження свободи віруючих. У доповіді на Оглядовій конференції ОБСЄ, що відбувалася у Варшаві від 30 вересня до 8 жовтня, американська делегація висловила критику на адресу української влади. За словами представника Державного департаменту США Томаса Меліа, вона створює перешкоди або забороняє пересування та зібрання громадян для участі в опозиційних протестах. Як приклад, Томас Меліа навів перешкоди, які представники ДАІ чинили віруючим УПЦ КП під час паломницької поїздки на святкування Дня хрещення Київської Русі 28 липня 2010 року. Представник США зазначив, що все це нагадує про часи перед Помаранчевою революцією. У доповіді він наголосив, що «за останні кілька місяців Україна перестала дотримуватися стандартів ОБСЄ щодо свободи зібрань та свободи пересування».

У Верховній Раді зареєстрований законопроект про повернення культового майна релігійним організаціям. Народний депутат України Олександр Фельдман зареєстрував законопроект «Про повернення культового майна релігійним організаціям». Як сказано у пояснювальній записці до законопроекту, культове майно, яке є документами Національного архівного фонду й належить державі або територіальним громадам, може бути передане архівними установами, на балансі яких воно перебуває, у безкоштовне користування або повернено у власність релігійних організацій безкоштовно, у порядку, встановленому Законом «Про свободу совісті і релігійні організації».

УПЦ КП

УПЦ КП б’є тривогу: місцеві чиновники обіцяють не чіпати парафії цієї Церкви за умови їх переходу в УПЦ (МП). В УПЦ КП наголошують, що влада лише на словах декларує рівне ставлення до усіх християнських конфесій в Україні, а практика «напрочуд кумедним чином протиставляється реальному станові речей». Українська Православна Церква Київського Патріархату доводить до відома громадськості інформацію про некоректне ставлення влади на місцях до парафій та настоятелів цієї Церкви. В УПЦ КП заявили, що оперують інформацією про масові перевірки парафій прокуратурами, про від’єднання від мереж електропостачання та інше. Також в УПЦ КП стверджують, що чиновники натякають священикам, що в разі їх переходу в УПЦ (МП) перевірки припиняться.

РЕЛІГІЯ І СУСПІЛЬСТВО

Українці й надалі найбільше довіряють Церкві. Компанія «TNSUkraine» на замовлення Лабораторії законодавчих ініціатив від 2 до 9 вересня провела соціологічне дослідження, під час якого опитали 1200 громадян України віком від 16 до 75 років у більш ніж 80 населених пунктах всіх типів та у всіх регіонах країни. Тема дослідження – «Ріст довіри до парламенту: тенденція чи тимчасове явище? ». Результати опитування свідчать, що Верховна Рада України має найменшу довіру громадян серед усіх суспільних інститутів. Традиційно для України, найбільше її громадяни довіряють Церкві – 68,3% українців засвідчили повну або ж переважу довіру їй. На запитання «Наскільки Ви довіряєте Церкві?» 68,3% респон‑ дентів відповіли «Повністю або переважно довіряю», 19,6% – «Повністю або переважно не довіряю» та 12,2% – «Важко відповісти». Таким чином, Церква посіла перше місце в рейтингу довіри українців. У першу трійку за рівнем довіри до них громадян України також увійшли українські ЗМІ (50,8%) та Збройні сили (43,5%).

Всеукраїнська рада Церков закликала делегатів ПАРЄ забезпечити право лікаря на відмову робити аборти. Парламентська асамблея Ради Європи 7 жовтня у Страсбурзі розглянула Резолюцію, що пропонує європейським державам обмежити співробітників закладів охорони здоров’я у праві відмовитися робити аборт. Резолюція зробить аборти доступнішими. Зокрема, таку думку висловила в офіційній заяві Всеукраїнська рада Церков і релігійних організацій (ВРЦіРО), де наголошується, що потреба зменшення кількості відмов з боку лікарів від виконання абортів не витримує жодної критики, «адже це само по собі суперечить праву людини на самовизначення та свободу совісті, з огляду на її релігійні, моральні чи етичні переконання». Звернення з висловленням такої позиції ВРЦіРО надіслала представникам влади України.

РЕЛІГІЯ І ПОЛІТКА

Передвиборні дії кандидатів межують із використанням Церкви в особистих цілях, – заявив Глава УГКЦ напередодні місцевих виборів в Україні, які відбулися 31 жовтня. Любомир (Гузар) зазначив, що політики намагаються схилити священнослужителів до участі в передвиборній агітації, бо добре розуміють, що «з-посеред усіх суспілних установ саме Церква втішається найбільшою довірою». У ході передвиборної агітації кандидати часто намагаються проводити публічні акції спільно зі священнослужителями. На думку Патріарха Любомира, такі дії межують зі спробою використати Церкву у власних цілях.

Поділитися:

Популярні статті