Свіжий номер

5(505)2024

Час ставати сильнішими

Стати автором

Церква в Україні

УГКЦ

УГКЦ у Криму має чимало труднощів, однак продовжує розвивати свою діяльність. Впродовж 18 років громада вірних Української Греко-Католицької Церкви у м. Ялті (Автономна республіка Крим) домагається виділення землі під будівництво власного храму. Усі ці роки триває судова тяганина. Територія Одесько-Кримського екзархату УГКЦ охоплює п’ять областей та АР Крим. Сьогодні у Криму налічується дев’ять громад, в яких служать п’ять священиків. Жодна з них не має власного храму.

В Україні богослов’я визнали науковою дисципліною. Згідно з наказом № 273 Вищої атестаційної комісії України (від 15 травня 2010 року), богослов’я було внесене до переліку спеціальностей, за якими проводить‑ ся захист дисертацій на здобуття наукових ступенів кандидата наук й доктора наук, присудження наукових ступенів і присвоєння вчених звань. «Богослов’я» як наукову спеціальність зарахували до галузі науки «Філософські науки». Таке рішення уможливлює відкриття в українських університетах аспірантури та докторантури зі спеціальності «Богослов’я», створення повноцінного циклу освітньої та наукової богословської підготовки в Україні. Учені ж, які наукові ступені з богослов’я здобули за кордоном, отримують законну можливість для нострифікації їхніх наукових ступенів за спеціальністю «Богослов’я» в Україні.

Єпископи УГКЦ та РКЦ в Україні вперше організували спільні реколекції, які тривали 3 дні в приміщенні семінарії Києво-Житомирської дієцезії РКЦ у Ворзелі. Їх провів владика-емерит РКЦ Станіслав Падевський. «Розходиться про людське зближення, – розповів Глава УГКЦ. – Ми хочемо не тільки зустрітися, а й побути три дні разом, в атмосфері духовної обнови, де є нагода поспілкуватися, обмінятись духовним досвідом. Це дуже людей зближує». Певні непорозуміння, які є між обома Церква‑ ми, мають здебільшого практично-душпастирський характер.

Український Католицький Університет готує магістерську програму з журналістики. Вперше в Україні недержавний вищий навчальний заклад виступає з ініціативою відкриття магістерської програми з журналістики. Слухачами програми зможуть стати студенти з дипломом бакалавра незалежно від напряму здобутої освіти. На відміну від традиційного підходу, навчальний план магістерської програми УКУ містить блок світоглядних дисциплін, спрямованих на розуміння магістрами етичних і моральних принципів обраної професії, місії та відповідальності журналіста в сучасному світі.

Генеральна асамблея Федерації католицьких університетів Європи (FUCE) вперше відбулася в Україні, у Львові, 20-23 травня. Це загалом перше засідання асамблеї на території Центральноєвропейського регіону. Під час заходу відбулося підписання угоди про співпрацю між УКУ та Папським Університетом Саламанки. Участь у зустрічі взяли 35 зареєстрованих учасників, які представляли 22 університети з 8 країн, переважно європейських (Польща, Бельгія, Франція, Іспанія, Словачина), а також з Ливану. Головна тема зустрічі – «Як сучасний католицький університет сприяє гуманізації суспільства через свою місію навчання, наукового пошуку та суспільного служіння».

УГКЦ створила міжєпархіяльну семінарію у столиці. Міжєпархіяльна семінарія Василія Великого, Григорія Богослова та Івана Золотоустого УГКЦ заснована згідно з декретом Патріарха Любомира від 3 червня 2010 року. Навчальний заклад міститиметься у Києві-Княжичах. З 21 червня до 15 липня семінарія приймала документи від вступників. Перший набір київських семінаристів налічуватиме до 20 осіб. Після двох років навчання у столиці семінаристи будуть завершувати освіту в чинних семінаріях Церкви, що діють в західних областях України. Народні депутати пропонують відзначити 145-річчя Митрополита Андрея Шептицького на державному рівні.

«Проект Постанови про відзначення 145-річчя з дня народження Митрополита Української Греко-Католицької Церкви Андрея Шептицького» (№6561) зареєстрували у Верховній Раді України 18 червня. Автори законопроекту – народні депутати України від «НУ-НС» Ярослав Кендзьор, Іван Стойко та Володимир Карпух – в пояснювальній записці до документа наголосили, що Андрей Шептицький – видатна постать історії України XIX-XX століття, «людина, що стала помостом між Західною і Східною Церквами, підтримувала відновлення української державності та піклувалася про розвиток української культури та духовності».

УГКЦ пропонує дієвий спосіб боротьби з алкоголізмом. Міжєпархіяльна підкомісія УГКЦ «За твере‑ зість життя» започаткувала ведення на парафіях УГКЦ «Золотої книги тверезості». Книгу вже ведуть вірні в 12 парафіяльних спільнотах Тернопільської області. Кожен християнин може скласти у книзі присягу зречення від вживання алкоголю на часовий термін за власним бажанням або вписати туди своїх близьких, рідних, знайомих, які страждають від алкоголізму, та в наміренні за їх зцілення скласти присягу.

Церква й Суспільство

Християнські Церкви України висловили негативне ставлення до гріха гомосексуалізму. Зустріч глав Церков – учасників Наради представників християнських Церков України – відбулася 10 червня в приміщенні Українського товариства охорони пам’яток історії та культури в Києво-Печерській лаврі. На засіданні ухвалили проект Декларації християнських Церков України «Про негативне ставлення до гріха гомосексуалізму, його пропагування в суспільстві та спроб легалізації так званих одностатевих шлюбів (реєстрації одностатевих партнерств)».

Церкви пропонують ввести морально-виховний компонент до інформаційної кампанії з профілактики ВІЛ/СНІДу. У відкритому листі від 17 червня до низки високопосадовців глави дев’яти християнських Церков спільно висловили свої пропозиції та зауваги щодо інформаційно-просвітницької діяльності держави у сфері профілактики поширення ВІЛ-інфекції та СНІДу серед населення.

Найбільше українці довіряють Церкві та ЗМІ. Найвищий рівень довіри серед усіх соціальних інституцій стабільно має Церква (баланс довіри-недовіри становить +52%), високий рівень довіри також в українських ЗМІ (+35%), далі за рівнем довіри йдуть: Збройні сили України (+17%), Президент Віктор Янукович (+22%), уряд України (+9%), СБУ (+9%). Такі результати опитування, яке провели Фонд «Демократичні ініціативи» ім. Ілька Кучеріва та соціологічна служба Центру Разумкова 5-10 червня цього року.

Ієрархи українських Церков, політики та громадські діячі молитовно вшанували жертв Голодомору 1932-33 років. У Києві 19 червня відбулася міжнародна кампанія «Не дамо згасити свічу пам’яті», присвячена вшануванню жертв Голодомору 1932-33 років. Близько півтори тисячі людей, серед яких Глава УГКЦ Патріарх Любомир, Предстоятель УПЦ КП Патріарх Філарет, численні архієреї та священики, громадські діячі й політики зібралися біля Меморіалу Голодомору, щоб помолитися і вшанувати пам`ять українців, які стали жертвами штучно організованого голоду в Україні 1932-33 рр. Глава УГКЦ у своєму коментарі зазначив, що ця акція дуже важлива, оскільки ще раз нагадує про страшні злочини, «допустити яких ми в жодному разі не можемо».

Держава й Церква

В. Янукович запевнив, що держава не втручатиметься у внутрішньоцерковні справи. Про це Президент України заявив 13 травня, на першому засіданні Громадської гуманітарної ради, яке відбулося під його головуванням. Що стосується державно-церковних стосунків, то В. Янукович з цього приводу сказав: «Для Української держави всі Церкви й релігійні організації рівні та водночас рідні. Дотримання цього принципу ми вимагатимемо від керівників державної влади на всіх рівнях. Держава ніколи не втручатиметься у справи Церкви. Це повинні вирішувати громади й душа кожної людини». Головним завданням у сфері державно-церковних взаємин, за словами Президента, є «створення якнайсприятливіших умов для реалізації духовної місії Церкви».

Держпрограма на 2010 рік передбачає налагодження співробітництва держави і Церков у пропагуванні сімейних цінностей. 20 травня Верховна Рада ухвалила в цілому як закон Державну програму економічного і соціального розвитку України на 2010 рік. До другого читання документ зазнав багатьох змін та уточнень, у тому числі й у сфері державно-церковних взаємин та соціальної політики Уряду. Парламент підтримав поправки до підпункту 2. 7. 1 «Утвердження свободи совісті та віросповідання» у розділі «Гуманітарна сфера». У цій сфері в ухваленій редакції Державної програми до цілей та очікуваних результатів додано: «Налагодження конструктивного співробітництва держави і релігійних організацій у пропагуванні сімейних цінностей та здорового способу життя».

Рада у справах душпастирської опіки при Міноборони підготувала концепцію військового капеланства у Збройних силах України. Концепція спрямована на реалізацію положення статті 35 Конституції України про гарантування кожному права на свободу світогляду та віросповідання, а також частини 3 статті 21 Закону України «Про свободу совісті та релігійні організації», яка покладає на командування військових частин обов’язок «надавати можливість військовослужбовцям брати участь у Богослужіннях і виконанні релігійних обрядів».

Верховна Рада відхилила законопроект про передачу комплексу Києво-Печерської лаври у державну власність. Голосування за проект постанови «Про про збереження комплексу Києво-Печерської лаври та подальший розвиток Національного Києво-Печерського історико-культурного заповідника» (№6414) відбулося у Верховній Раді України 15 червня. Проект постановляв на меті: затвердити новий Генплан Національного Києво-Печерського історико-культурного заповідника в межах його охоронних зон, які є буферними зонами об’єкта під охороною ЮНЕСКО; затвердити державну програму збереження комплексу Києво-Печерської лаври та розвитку Національного КиєвоПечерського історико-культурного заповідника.

Вдвічі збільшити орендну ставку для Церков і релігійних організацій – постанова уряду. Майже вдвічі Кабінет Міністрів України з 1 липня збільшує ставку оренди державного і комунального майна для Церков, релігійних та інших неприбуткових організацій. Кабмін вніс зміни до пункту 1 постанови №316 від 25 березня 2009 року, ухваленої попереднім урядом під керівництвом Юлії Тимошенко. До внесення поправок цей документ передбачав зниження орендної ставки на 45% у 2009 – 2010 роках для усіх підприємств і організацій, окрім розважальних закладів та фінансових установ.

Поділитися:

Популярні статті