Свіжий номер

5(505)2024

Час ставати сильнішими

Стати автором

Церква в Україні

УГКЦ

Папа Бенедикт XVI затвердив зміни у Стрийській єпархії, запропоновані Синодом єпископів УГКЦ. У Ватикані 20 січня 2010 року повідомлено, що Папа Бенедикт XVI висловив свою згоду щодо заяви Синоду єпископів Української Греко-Католицької Церкви про перешкоду у зв’язку зі станом здоров’я у виконанні уряду єпарха Стрийського владики Юліяна (Ґбура), ТБС, згідно з кан. 233 § 1 ККСЦ. На пропозицію цього ж Синоду, Папа призначив Апостольським Адміністратором Стрийської єпархії УГКЦ владику Тараса (Сеньківа). Стрийська єпархія УГКЦ включає п’ять адміністративних районів Львівщини. Душпастирська діяльність здійснюється у понад 330 парафіях, розподілених у 16 деканатах.

Папський нунцій в Україні вважає, що переїзд Глави УГКЦ до Києва сприятиме визнанню Патріархату цієї Церкви. Про це архиєпископ Іван Юркович сказав в інтерв’ю «Тижню». На запитання про Патріархат для Української Греко-Католицької Церкви, Апос‑ тольський нунцій відповів: «Свого часу Папа Іван Павло ІІ сказав греко-католицьким єпископам, що їхня Церква має право на Патріархат, і він молитиметься, щоб настав день, коли УГКЦ дозріє до цього. Зараз Папа Бенедикт ХVІ взяв це під особисту опіку. Сказати, коли це буде, може тільки він. Зауважу лише, що присутність Верховного архиєпископа УГКЦ у Києві змінила це питання на краще. У світі почали зовсім по-іншому сприймати цю Церкву».

«Хто б сьогодні не прийшов до влади, Церква не загине, Церква йтиме далі. Так само, як і Україна». Так відповів Глава УГКЦ на запитання журналу «Главред», про те, яких змін – позитивних чи негативних – слід очікувати після обрання нового Президента. «Надто багато залежить від нас самих – як ми себе поводитимемо і як громадяни, і як християни. Це все – спекуляції і певне політиканство: розмови про те, чого ми мусимо сподіватися. Ми не йдемо назад, до радянського режиму, до Сталіна… Там мало на що можна було розраховувати, там була би повна загибель. Але тут – не така ситуація…». Патріарх Любомир наголосив, що у тому, що саме Бог допускає когось до влади, немає сумніву. А от чи він цю людину хоче – це цілком інша річ. За словами Патріарха Любомира, вибори не відбуваються в день голосування, вони є підсумком певного процесу, який проходить суспільство, і неминуче відображають ступінь його громадянської зрілості.

Главі УГКЦ 26 лютого виповнилося 77. Зважаючи на час Великого посту та щільний графік роботи, ніяких особливих святкувань передбачено не було. Єдине, що нагадувало про свято – отримання численних привітань від єпископів УГКЦ, священиків, представників державних та місцевих органів влади, інтелігенції. Одне з головних завдань, яке ставить перед собою Предстоятель УГКЦ – єдність християн України. Саме він нещодавно виступив з ідеєю неконфесійної, або, згідно з нинішньою модою, «постконфесійної» єдності, тобто «єдності у різноманітності». «Нас об’єднує спільне Євангеліє, спільна традиція, але нам бракує щирого бажання бути разом. А це можливе, абсолютно можливе. Тільки потрібно цього направду дуже хотіти», – сказав в одному з інтерв’ю Патріарх Любомир.

В УГКЦ 27 лютого відзначили День пам’яті абортованих дітей. Сорок шоста сесія Синоду єпископів УГКЦ, яка відбувалася 13-14 вересня 2009 року у Львові, затвердила Програму протидії абортам в Україні. Серед заходів, передбачених програмою, – запровадження в Церкві Дня пам’яті абортованих дітей, який відзначатимуть щороку у другу суботу Великого посту. Цьогоріч цей день припав на 27 лютого.

ДЕРЖАВНО-КОНФЕСІЙНІ

СБУ обіцяє розсекретити нові документи щодо репресій УГКЦ. В архівах України зберігається понад тисяча документів, які засвідчують причетність вищого керівництва комуністичної партії до знищення Української Греко-Католицької Церкви. Більшість з них чекають на розсекречення. Про це в інтерв’ю «Німецькій хвилі» сказав заступник начальника державного архіву СБУ Сергій Кокін. За його словами, нещодавно оприлюднений лист, у якому Нікіта Хрущов, тодішній керівник компартії УРСР, повідомляв Сталіна про ліквідацію «уніатської» Церкви, з великою вірогідністю є автентичним. Дослідник констатує, що у документосховищі СБУ історики нині знаходять чимало свідчень про планомірне нищення УГКЦ. Історики вже розсекретили 240 документів, складених співробітниками держбезпеки СРСР, які стежили за священиками, допитували їх, катували і на основі цих «вибитих» даних писали звіти для Хрущова.

2009 рік став «роком прориву» у державно-церковних відносинах в Україні, – голова Держкомнацрелігій. За словами Юрія Решетнікова, нова політика Уряду важлива для всього суспільства серед іншого і тому, що близько 80% громадян України декларують власну релігійність. Юрій Решетніков вважає, що за останні роки відбулися якісні зміни в діяльності релігійних організа‑ цій. Церкви відроджують традиційні форми діяльності в суспільстві, а не лише задовольняють релігійні потреби вірних.

Церквам обіцяють повернути все майно. Усі церкви, будівлі мо‑ настирів та інші споруди, які колись належали церкві, обіцяють їй повернути, повідомив 21 січня голова Державного комітету з питань національностей та релігій Юрій Решетніков. На розгляді парламенту перебуває законопроект про мораторій на відчуження з державної та комунальної власності об’єктів, які належали церкві, говорить він. Цим законом хочуть застерегти від приватизації колишніх церков чи монастирів. Якщо закон приймуть, то потім мають повертати вказані будівлі релігійним організаціям.

Священиків не допитуватимуть як свідків сповіді. Комітет з питань законодавчого забезпечення правоохоронної діяльності рекомендує Верховній Раді прийняти за основу проект закону про внесення змін до Кримінально-процесуального кодексу України (щодо дотримання таємниці сповіді). Автор проекту, народний депутат В. Марущенко також пропонує доповнити частину 1 статті 69 Кримінально-процесуального кодексу пунктом 6, у якому визначити, що священнослужителі не можуть бути допитані в якості свідків з приводу відомостей, отриманих ними під час сповіді.

Україна є одним зі світових лідерів щодо дотримання релігійної свободи – голова Держкомнацрелігій. Українська асоціація релігійної свободи 18 лютого організувала вже традиційну прес-конференцію на тему «Релігійна свобода в Україні і світі: виклики нового десятиліття». Голова Держкомнацрелігій Юрій Решетніков представив статистику щодо релігійних організацій в Україні станом на 1 січня 2010 року. Ста‑ тистичні дані, як наголосив під час свого виступу держслужбовець, дозволяють стверджувати, що «Україна є одним зі світових лідерів щодо дотримання прав своїх громадян на свободу слова і діяльність релігійних організацій». Адже, як зазначив він, релігійна мережа України на 1 січня 2010 року нараховує 35184 релігійні організації, найчисельнішою групою з яких є Православні Церкви, які становлять 18000 організацій, зокрема: УПЦ – 12082 , УПЦ КП – 4415, УАПЦ – 1234. УГКЦ нараховує 3765 релігійних організації, РКЦ – 1079. Протестантські церкви нараховують майже 8500 релігійних організацій, зокрема: баптисти – 2725, п’ятидесятники – 1692, адвентисти сьомого дня – 1069, 1400 організацій харизматичного спрямування. Щодо кількості релігійних не християнських організацій, то статистика подає такі цифри: 297 організацій юдейського спрямування, 1182 мусульманські організації, з яких 966 зареєстровані в Автономній республіці Крим. У порівнянні з січнем 2009 року релігійна мережа України збільшилася на 719 релігійних організацій: православна спільнота збільшилася на 429 організацій (УПЦ – на 256, УПЦ КП – на 159, УАПЦ – на14), УГКЦ поповнилась 39 релігійними організаціями, РКЦ – 7, протестантські церкви – 150. Кількість мусульманських організацій зросла на 33. Учасники прес-конференції зауважили, що релігійна свобода в Україні потребує покращення. Стосується це насамперед необхідності формування належної законодавчої бази, яка б регулювала усі проблемні питання у цій сфері.

Тримаючи руку на Пересопницькому Євангелії, новий Президент України відчув «відповідальність і смиренність». «Відповідальність і смиренність» новообраний Президент України відчуває перед народом України, «перед Всевишнім, волею якого, за словами В. Януковича, він вступає на пост Глави Української держави в такий непростий для неї час. «Вибори завершилися. Увесь світ визнав їх демократичність. Український народ сказав своє слово, і міжнародна спільнота підтвердила, що Україна – вільна держава, де права і свободи громадян є найвищими цінностями, і де вибір народу не може бути поставлений під сумнів жодними проявами чиєїсь недоброї волі. Ця остання обставина є особливо важливою з огляду на молодий вік нашої демократії і ті хвороби росту, яких так важко уникнути в процесі державницького змужніння», – йшлося в інавгураційній промові нового Президента.

РКЦ

РКЦ в Україні відчуває брак кадрів – Митрополит Мокшицький. Голова Конференції римо-католицьких єпископів в Україні Митрополит Мечислав Мокшицький в одному зі своїх нещодавніх інтерв’ю окреслив виклики, які ставить українське суспільство перед Церквою, та розповів про діяльність РКЦ в Україні, її плани на майбутнє та потреби. Він відзначив, що «в Україні Церква є молодою, ще відчуває брак кадрів», тому велику увагу слід приділяти вихованню майбутніх священнослужителів. Також він наголосив, що в Україні є проблема відходу населення від Церкви. «У великих містах 30% населення в протестантських сектах», – відзначив Митрополит. На запитання, який внесок робить у покращення ситуації РКЦ в Україні, Митрополит Мокшицький відповів, що вона намагається активно працювати, хоча «є мало місіонерів». Прокоментував Митрополит і питання про те, що Католицька Церква в Україні сприймається часто як Церква поляків. «Не можна говорити, що Церква Римо-Католицька – польська чи Греко-Католицька – українська, бо тоді можна сказати, що в Україні 30 млн росіян, бо в Україні є 30 млн православних, чи 1,5 млн поляків, бо стільки ходить людей до Римо-Католицької Церкви.

Міжконфесійне

Учетверте християни в Україні провели Тиждень молитов за єдність. Тиждень молитов за єдність християн відбувся 18-25 січня. Молилися разом православні, католики і протестанти. Молитви відбувалися щодня у храмах різних конфесій, куди запрошувалися співбрати з інших Церков. Ця світова практика налічує вже 42 рік, її ініціювала Всесвітня Рада Церков разом з Папською Радою для сприяння єдності між християнами. В Україні Тиждень молитов відбувся учетверте. З ініціативою проведення Тижня молитов в Україні виступила Комісія УГКЦ для сприяння єдності християн при підтримці провідних християнських Церков.

Поділитися:

Популярні статті