Історія журналу пов’язана із Патріярхом Йосифом Сліпим і його ідеями помісности Української Греко-Католицької Церкви та об’єднанням усіх її частин під одним патріярхатом.
На другому Ватиканському Соборі Патріярх Йосиф запропонував піднести УГКЦ до патріяршої гідности. І це дало поштовх до народження патріярхального руху на Заході. У 1966 році виникло Товариство за патріярхальний устрій УГКЦ. Його першим головою був Василь Качмар. Спочатку Товариство видавало бюлетень, а у травні 1967 року вийшло перше число журналу, тоді ще під назвою “За Патріярхат”. Головним редактором довший час був Степан Процик. У 1976 році обов’язки редактора виконував Василь Пасічняк, а з 1977 року Микола Галів. Відтоді журнал дістав теперішню назву “Патріярхат”. Видання знайшло своїх читачів у всіх куточках землі, де звучало українське слово, за винятком хіба самої України. На його сторінках публікувалися праці Патріярха Йосифа, розповідалося про його діяльність, публікувалися документи УГКЦ, аналітичні та просвітянські статті. Але насамперед це були матеріяли патріярхального руху, дослідження історії та ідентичности Української Церкви. “Патріярхат” сприяв з’єднанню Церкви на поселеннях, що було однією із найважливіших цілей Патріярха Йосифа.
Важко кількома словами описати всю історію журналу, розповісти про його успіхи і неуспіхи, слабкі та сильні сторони. Та довготривалість видання і розповсюдження його власними силами засвідчує важливість ідей Патріярха Йосифа та жертовність його послідовників з числа мирян і духовенства задля втілення цієї ідеї.
Проголошення і визнання патріярхату Української Церкви процес тривалий, а в його основі – усвідомлення ідентичности нашої Церкви. Це завдання журналу залишається актуальним і сьогодні.
Підготувала Рома Гайда