Свіжий номер

5(505)2024

Час ставати сильнішими

Стати автором
Джерело фото: https://www.youtube.com/@selfrelianceUAFCU.

Золотий ювілей в Чикаго

(Про перебування Блаженнішого Патріарха Святослава в Чикаго з нагоди святкування 50-літнього ювілею єпархії святого Миколая)

З 22 по 27 вересня відбувся візит Глави і Батька Української Греко-Католицької Церкви Блаженнішого Патріарха Святослава до Чикаго на запрошення Преосвященного Владики Річарда Стефана (Семенюка) для святкування 50-ліття єпархії святого Миколая. То був перший офіційний приїзд Патріарха до Сполучених Штатів Америки, який знову розбудив і підніс на дусі українське Чикаго з того з часу, коли це місто відвідав Ісповідник Віри Блаженніший Патріарх Йосиф Сліпий. В одному зі своїх інтерв’ю теперішній Глава УГКЦ Святослав наголосив: завдяки таким візитам будується внутрішня єдність нашої Церкви, що розкидана по цілому світі, але живе як єдиний організм.

Біля самих дверей літака Блаженнішого Святослава зустрічав Преосвященний Владика Річард Стефан (Семенюк), а також представники духовенства, діти. Уже наступного дня Глава УГКЦ відслужив літургію для учнів і вчителів школи св. Миколая. Свою проповідь Предстоятель виголосив трьома мовами – англійською, іспанською та українською, що дуже захопило дітей. У цей день Патріарх дав дев’ять інтерв’ю представникам українських засобів масової інформації в Чикаго, а також американської преси і радіо, які зацікавилися візитом Архиєрея і Глави Церкви з України – одного з наймолодших за віком. У своїх розмовах з ними Блаженніший Святослав наголосив на необхідності збереження нашої Церкви на поселеннях, а також на своїй місії, яка полягає в тому, щоби «собирати воєдино» всіх наших вірних по цілому світі, вказав на проблеми і виклики, які стоять перед Церквою, наголосив на її покликанні бути відкритою для молоді, «яка хоче бути почутою». Увечері цього дня Патріарха тепло вітали в Українському національному музеї в Чикаго, куди він прибув, щоби відвідати виставку, присвячену історії єпархії святого Миколая і нашої Церкви в Америці. На виставці були представлені літургічні стародруки, різні релігійні видання, фотографії з історії єпархії, а також особисті речі слуги Божого Митрополита Андрея Шептицького, який мав два душпастирські візити до Чикаго – у 1910-му та 1922 роках. На цій зустрічі вшанували найбільших спонсорів і меценатів єпархії, котрі фінансово підтримували її впродовж багатьох років існування.

Наступного дня вранці Блаженніший Святослав відвідав кардинала Френциса Джорджа у його резиденції. Їхнє знайомство відбулося ще 2005 року, коли кардинал Джордж відвідав Україну (тоді отець Святослав Шевчук був віце-ректором Львівської духовної семінарії). Після цього Патріарх прибув до Українського культурного осередку на зустріч із молоддю. Тут пройшла молодіжна конференція на тему «Унікальний внесок Східних Церков у переміну світу», яку провадив о. Яків Бнекстон, парох із Сан-Дієго (штат Каліфорнія). На цій зустрічі були присутні близько двохсот дітей всіх суботніх українських шкіл «Рідна Школа», що існують при чиказьких парафіях.

Потім Патріарх і його почет перейшли на площу перед собором св. Володимира і Ольги, щоби тут офіційно акафістом із перенесенням ювілейної ікони розпочати урочистості з нагоди золотого ювілею єпархії. Перед храмом Главу Церкви дзвінкими голосами вітали насамперед діти, а тоді – провід Парафіяльної Ради, зокрема перший радник парафії св. Володимира і Ольги Олег Караван та парох собору о. крилошанин Олег Кривокульський.

Парох собору, о. Олег, вручив Блаженнішому Святославу хрест і запросив до храму, щоби розпочати акафіст до Покрову Божої Матері. При вході до храму парафіяльний хор заспівав «Патріарше Многая Літа» і «Молитву за Патріарха». Відспівавши три ірмоси акафіста, який Патріарху співслужили Владика Річард Стефан і численне духовенство єпархії, вірні вийшли з процесією на вулицю, аби перенести ювілейну ікону Покрову Пресвятої Богородиці зі собору св. Володимира і Ольги до катедрального собору св. Миколая.

Ікона, на якій зображений Покров Пресвятої Богородиці, простягнутий над єпархією, була намальована для відзначення ювілею. Цей образ упродовж 18 місяців «подорожував» усіма 48 парафіями єпархії. Парафія святих Володимира і Ольги була його передостанньою зупинкою перед катедрою св. Миколая. Після акафіста Блаженніший Патріарх уділив кожному особисто своє благословення і виголосив проповідь, у якій, зoкрема, сказав, що цей процесійний хід є «унікальною іконою нашого земного життя», тому що Господь Бог кличе нас протягом цього життя іти в процесії «від храму земного до храму небесного» і що в цій іконі «подорожувала разом із нами Пресвята Богородиця». Блаженніший наголосив, що «ми, як Українська Церква, не маємо жодного земного покрову, жодна сила людська не може нас захистити. І в цих днях, коли собор св. Софії у Києві святкує своє тисячоліття, ми підносимо свої очі до Небесного Покрову Пресвятої Богородиці і благаємо її, щоб під цим Покровом сьогодні зібралися усі сини й доньки україн‑ ського народу, які силою долі та Бо‑жественного промислу знайшлися на цій землі».

Увечері цього ж дня влаштували бенкет у готелі «Гаєт Маккормік», де були присутні понад 550 вірних і представників духовенства з усіх куточків єпархії. Головним промовцем на бенкеті з нагоди золотого ювілею був Блаженніший Патріарх Святослав, який у своєму слові підкреслив важливу роль єпископа в церкві, спираючись на святоотцівські традиції. Згадав Блаженніший і важливі віхи в історії єпархії, її попередніх єпископів, назвавши владику-емерита Інокентія Лотоцького Патріархом Українського Чикаго. «Без пере‑ більшення можна сказати, що цей ювілей знаменує собою особливий момент божественної благодаті – тої сили Святого Духа, якою Господь будує і розвиває свою Церкву, поширює своє Царство поміж нами», – наголосив Глава УГКЦ у своїй промові. Рано-вранці у неділю Блаженніший Святослав відвідав парафію святого Йосифа Обручника, щоб освятити грот відновленої мозаїки Гошівської Пресвятої Богородиці на подвір’ї храму. Біля входу до храму Патріарха вітав парох Микола Бурядник, духовенство, миряни і діти.

У неділю по обіді в кафедральному соборі св. Миколая розпочалася подячна архиєрейська літургія з нагоди 50-літнього ювілею єпархії. Літургія розпочалась процесією від школи св. Миколая, у якій брали участь 17 українських, закарпатських та маронітських владик зі США і Канади, 44 священики, учні школи св. Миколая, представники молодіжних організацій – СУМу і Пласту, братчики з хоругвами та вірні, котрі представляли 33 парафії єпархії. Коло канцелярії до процесії приєдналися Блаженніший Патріарх, кардинал Френцис Джордж, митрополит Стефан Сорока і Владика Річард Стефан. Проповідь англійською виголосив кардинал Френцис Джордж, римо-католицький Архиєпископ Чикаго, який привітав єпархію із золотим ювілеєм та підкреслив, що Церква в секуляризованому американському суспільстві стоїть нині перед серйозними викликами, бо держава сумнівається в моральних цінностях, які тисячоліттями ніхто не піддавав сумніву… Кардинал пригадав свою зустріч в Україні в 2005 році з дружиною репресованого священика, який був проголошений блаженним під час візиту в Україну блаженного Папи Івана Павла ІІ в 2001 році. Після проповіді кардинала Блаженніший Святослав звернувся до вірних і наголосив, що цей ювілей є особливим Божим даром, «який єднає всю Українську Церкву в святкуванні золотого ювілею цієї єпархії». Патріарх зазначив: якщо на бенкеті згадували єпископів і духовенство, то «як не згадати десятки тисяч мирян, які молилися за свою Церкву, за свій український народ і останню лепту давали на підтримку своєї української Церкви». Патріарх закликав «не загубити віри своїх батьків, своєї культури і своєї мови, бо це завжди було багатством усіх наших попередників». Блаженніший привітав молодь, присутню на богослужінні, особливо молодих батьків із дітьми, та попросив їх взяти відповідальність за свою Церкву, запевнивши, що наша мати-Церква за всіх нас пам’ятає і він, як її Глава,ще раз «хоче потвердити цю внутрішню єдність нашої Церкви», яка «хоч і розкидана по різних континентах, але є єдиним організмом і єдиним Тілом Христовим». Подячна торжественна літургія завершилась «Молитвою за Патріарха».

У понеділок вранці Предстоятель нашої Церкви відвідав парафію Непорочного Зачаття у м. Палатайн, що на північному заході від Чикаго, де освятив наріжний камінь під будову нового храму. Його тепло вітали парох Михайло Кузьма і парафіяни. Після візиту відбулася зустріч Патріарха з членами дирекції Українсько-американської федеральної кооперативної кредитної спілки «Самопоміч». Був позитивний обмін думками, Блаженніший подякував за підтримку Церкви в Україні, зокрема Українського католицького університету. Кредитівка склала пожертву на завершення будови патріаршого собору в Києві. Цього дня відбулася ще одна зустріч із членами дирекції фундації «Спадщина», після якої Глава нашої Церкви відвідав Український інститут модерного мистецтва. Закінчився цей день урочистим прийняттям Патріарха як Великого Канцлера УКУ, яке організувала Українська католицька освітня фундація.

У вівторок, 27 вересня, на празник Воздвиження Чесного і Животворящого Хреста Господнього, Блаженніший Патріарх Святослав відслужив урочисту патріаршу Божественну літургію у соборі св. Володимира і Ольги. При вході до храму Главу УГКЦ і Владику Річарда Стефана знову привітали провід парафіяльної ради і парох собору Олег Кривокульський. Під спів зведеного парафіяльного хору під керуванням Олени Новик «Будь Ім’я Господнє» Патріарх увійшов до храму. Цю Божественну літургію Предстоятелю співслужили Преосвященний Владика Річард Стефан (Семенюк) і владика Северіян (Якимишин), єпископ-емерит Нью-Вестмінстера в Канаді. Блаженніший наголосив, що це свято дуже тісно пов’язане з особою слуги Божого Блаженнішого Патріарха Йосифа, бо він прийняв священичі свячення саме на Воздвиження Чесного Хреста в 1917 році, а в 1976-му, під час останніх відвідин Чикаго, Блаженніший Патріарх Йосиф востаннє відслужив архиєрейську Божественну літургію в соборі св. Володимира і Ольги саме в цей празник. Прикладом поклоніння Хрестові Глава УГКЦ назвав «життя Блаженнішого Патріарха Йосифа, який пішов за своїм Спасителем до кінця, був разом із ним розп’ятий багато років, в той час разом із ним була розп’ята вся наша Церква», але він знав і розумів, що «саме через Хрест приходить Воскресіння і що наша Церква після такого розп’яття та знищення зараз воскресає». Бла‑ женніший патріарх привітав пароха Олега Кривокульського з 13-літтям ієрейських свячень та подякував парафіянам за їхню відданість до починань Патріарха Йосифа, а також за те, що вони завжди були жертвенними парафіянами, і тепер завдяки їхній підтримці наша Церква може воскресати. Свята літургія завершилась грімким многоліттям, поклонінням Святому хрестові та «Молитвою за Патріарха». Після літургії відбулось прийняття на честь Патріарха в Українському культурному осередку, на якому парафія передала Блаженнішому десять тисяч доларів на будову патріаршого собору в Києві. О. Архимандрит Іван Кротець привітав Главу Церкви і вручив йому кришталеву чашу. Від парафії Блаженнішому подарували міні-скульптуру зі скла, на якій викарбуваний храм св. Володимира і Ольги та постать Блаженнішого Патріарха Йосифа Сліпого. Цього ж вечора Глава УГКЦ Святослав відбув до України. Святкування золотого ювілею і перший візит до США Батька Української Греко-Католицької Церкви показали, що Господь знову посилає нам сильного і харизматичного провідника для нашої Церкви в особі молодого та енергійного Блаженнішого Патріарха Святослава. Дай Боже, щоб усі наші єпархії та екзархати на поселеннях поза рідною землею ніколи не втратили свідомості й глибокого відчуття тої єдності з материнською Церквою в Україні, із золотоверхим Києвом, бо ці святкування є доказом того, що тої єдності не дано розірвати нікому. Цей патріарший візит підтвердив: Блаженніший Святослав успішно ввійшов у роль видимого центру такої єдності, щоб гідно зустріти всі виклики часу та історії і зібрати «всіх воєдино» у розсіянні сущих, існуючи й далі як Українська Патріарша Церква всюди, де є структури нашої Церкви і де перебувають наші вірні.

Тарас Матвіїв

Поділитися:

Популярні статті