Свіжий номер

5(505)2024

Час ставати сильнішими

Стати автором

Церква у світі

Ватикан – Святіший Отець Бенедикт XVI, взявши до відома рішення Синоду єпископів УГКЦ, призначив Преосвященного владику Гліба (Лончину). Апостольським екзархом для українців візантійського обряду у Великобританії. Дотепер владика Гліб був Апостольським адміністратором вакантного осідку цього екзархату. Владика Гліб народився у 1954 р. в українській родині в м. Стюбенвілі, США. Богословську освіту здобував у Римі: в Папському університеті «Урбаніанум» захистив ліценціат з біблійного богослов’я, а в Папському східному інституті – докторат з літургіки. У 1975 році він вступив до українського монастиря отців студитів у Ґроттаферата (біля Рима), а 1977 року був висвячений Блаженнішим Йосифом (Сліпим) на пресвітера. Деякий час душпастирював у США, а 1994 року разом зі співбратами-студитами прибув до України, де виконував різні служіння. 2002 року отримав єпископські свячення і був призначений єпископомпомічником Львівським. Через рік розпочав служіння Апостольського візитатора для українців грекокатоликів в Італії та прокуратора Верховного Архиєпископа УГКЦ в Римі, а з березня 2004 року – Апостольського візитатора в Іспанії та Ірландії. З 2009 року владика Гліб був призначений Апостольським адміністратором екзархату для українців візантійського обряду у Великобританії.

Барселона, Іспанія – Греко-католицька громада відсвяткувала храмовий празник і освятила іконостас. Урочисті заходи розпочались Архиєрейською Божественною Літургією, яку очолив Преосвященний владика Діонісій (Ляхович), Апостольський візитатор для українців в Італії та Іспанії. Перед Богослужінням відбулося освячення іконостаса, власноручно виготовленого прихожанами храму. Освячення іконостаса поєдналося зі святкуванням храмового свята та прийняттям дітьми урочистого святого Причастя. Під час проповіді владика Діонісій передав усім присутнім вітання від Глави УГКЦ Блаженішого Святослава та наголосив на важливості спільної участі у Службі Божій, завдяки якій вірні вже відтепер беруть участь у небесному житті. Це і пояснює значення іконостасу, на якому Ісус Христос, Пресвята Богородиця, всі святі споглядають на нас і моляться разом із нами. «Вже відтепер небо відкрите для нас», – зазначив Апостольський візитатор. Наприкінці Богослужіння діти, які урочисто прийняли святе Причастя, віршами та піснями привітали владику Діонісія.

Генуя, Італія – Глава УГКЦ Блаженніший Святослав взяв участь у процесійній ході, яку очолив Архиєпископ Генуї кардинал Анджело Баняско, голова Єпископської конференції Італії. Це відбулось під час його робочого візиту в Італію. Вірні з великою охотою приєдналися до пішої ходи двох верховних служителів. На одній із площ міста зібралися представники місцевої української церковної громади, які пізніше мали змогу привітати Главу Української Церкви. Архиепископ Генуї та Патріарх Святослав разом уділили архиєрейське благословення всім учасникам урочистостей. Опісля відбулося вечірнє богослужіння, яке об’єднало все духовенство і монашество архиєпархії Генуї, представників влади та вірних парафіяльних церков міста. Наступного дня на площі святого Стефана Главу УГКЦ зустрічали численні священнослужителі, представники дипломатичного корпусу та вірні українських церковних громад. Під час Архиєрейської Божественної Літургії Патріарх Святослав наголосив на «святості кожного з нас, яка є певним шляхом до спасіння». Пригадуючи візит в Україну Івана Павла ІІ, який проголосив українських блаженних, Предстоятель УГКЦ закликав до наслідування цих святих людей, адже щоразу, коли приступаємо до Причастя, беремо участь у святості Христа.

Рим, Італія – «Літургійна традиція Київської Церкви у контексті взаємин візантійського Сходу й латинського Заходу». Ця тема лягла в основу літньої школи, яка відбулася в Інституті святого Климента-Папи Українського католицького університету в Римі. Директор Інституту св. Климента-Папи о. д-р Іван Дацько зазначив, що УКУ в Римі часто організовує конференції і літні школи на тематику, яка допомагає на фаховому рівні представити історію, літургійне життя, обрядову особливість та традиції Східних Церков. Під час цьогорічної школи учасники вивчали важливі проблеми історії та сучасного літургійного життя християн візантійськослов’янського обряду, зокрема, питання обрядової контроверзи між візантійським Сходом і латинським Заходом. Також велику увагу було присвячено обрядовим питанням у контексті укладення та полеміки навколо Берестейської унії, проблемі латинізації в XVII-XVIII ст., обговорено обрядову ідентичність греко-католиків ЦентральноСхідної Європи у XX ст. Важливою подією під час школи стала презентація українського перекладу монографії о. д-ра Юрія Аввакумова «Витоки унійного богослов’я. Проблема церковної єдності в обрядових дискусіях між Римом і Константинополем в XI–XIII ст.»

Саскатун, Канада – Пройшли урочистості з нагоди 10-річчя з дня проголошення блаженними преподобномучениць Олімпії та Лаврентії. Розпочалися ювілейні урочистості процесією із почесним супроводом лицарів Колумба ІV ступеня та Українським католицьким братством. Після трикратного молитовного обходу довкола храму владика Браян (Байда), єпарх Саскатунський, владика-емерит Михайло (Вівчар), духовенство, сестри святого Йосифа та численні вірні зі співом увійшли до святині на вечірнє богослужіння, благоговійно звеличуючи пам’ять преподобномучениць та просячи про їхнє небесне заступництво. Після благодарного Молебня до блаженних, чину освячення фелонів та загального поклоніння святим мощам всі були запрошені на урочисту програму до парафіяльного залу катедрального собору святого Юрія.

Вільнюс, Литва – Нова євангелізація європейського континенту. Ця тема лягла в основу зустрічі, організованої Радою Єпископських конференцій Європи. У заході взяли участь 35 учасників від 27 Єпископських конференцій та Синоду єпископів УГКЦ. Вони обговорили питання зв’язку між культурою та вірою, духовне та церковне життя, комунікацію в Церкві з урахуванням сучасних можливостей. Представники від УГКЦ – о. Любомир Жибак, о. Ігор Яців, керівник Департаменту інформації УГКЦ, та Дмитро Крикун, керівник Аналітичного відділу цього Департаменту, представили виклики, які стоять перед Церквою, ознайомили присутніх із стратегією євангеліза‑ ції УГКЦ та презентували Катехизм УГКЦ «Христос – наша Пасха».

Городло, Польща – Відбулися урочистості, присвячені поєднанню і примиренню польського та українського народів. Упродовж останніх кількох років з ініціативи місцевого латинського пароха – о. каноніка Генріка Круковського відбуваються спільні богослужіння духовенства Римо-Католицької та Української Греко-Католицької Церков як видимий знак єдності завдяки присутності українців і поляків на спільних молитвах за примирення наших народів. У Божественній Літургії св. Івана Золотоустого, яку очолив Перемишльсько-Варшавський митрополит УГКЦ Іван Мартиняк, взяли участь духовенство двох Церков, численні вірні та гості. У проповіді митрополит Іван звернув увагу на те, що починаючи з Городла, де в 1413 році була підписана унія між Польщею та Великим князівством Литви, яка загалом позитивно вплинула на становище українців, набирають сили унійні стремління і в Українській Церкві. Після урочистої відправи був здійснений чин благословення пам’ятної таблиці, яку встановили біля церкви польські мешканці Городла. Того самого дня українська семінарійна спільнота відвідала місцевість Ґдешин, де в 1671 році була збудована церква Покрови Пресвятої Богородиці. У 2013 році в Ґдешині заплановано встановити пам’ятник, присвячений польсько-українському поєднанню.

Люблін, Польща – Каноністи УГКЦ взяли участь в обговоренні питання адміністративного процесу в Церкві. Міжнародна наукова конференція на цю тему, пройшла у Люблінському католицькому університеті Івана Павла ІІ (ЛКУ). Програма заходу передбачала три сесії, під час яких було виголошено сім доповідей та проведено багато обговорень. Зокрема, учасники розглядали питання основ загальної адміністративної процедури в Кодексі канонічного права 1983 р., процедуру поєднання з метою запобігання виникненню адміністративного спору, мотиви та наслідки ієрархічного рекурсу до конгрегацій Римської курії та адміністративні процедури в Кодексі канонів Східних Церков.

Відень, Австрія – Попередження проти непокори і заклик керуватися наукою Церкви надіслав священикам глава австрійського єпископату, кардинал Крістоф Шенборн. Цим жестом митрополит Відня відреагував на інформацію про зібранння організацією «Ініціатива парохів» 250 підписів австрійських священиків під пропозицією про допущення жінок до священичих свячень, причому вони стверджують, що Ватикан не має права нав’язувати їм свої погляди. Кардинал Шенборн викликав представника організації «Ініціатива парохів» Гельмута Шуллера і передав йому обширного листа, в якому заявив, що його глибоко ранять дії повстанців. Кардинал зазначив, що він глибоко зворушений становищем цієї групи духовенства і не може погодитися з твердженням, що непослух є чеснотою. Він нагадав, що під час свячення кандидати добровільно зобов’язуються дотримувати послуху своєму єпископові та Папі, навіть якщо це буде нелегко. Митрополит Відня навів приклад блаженного Франца Джагерстатера (1907-1943), беатифікованого в 2007 році, котрий заплатив своїм життям за відмову служити у вермахті, бо це суперечило його совісті. Кардинал Шенборн закликав священиків наслідувати Блаженного, завжди керуватися совістю, яка може розпізнати істину, нею свідчити і жити.

Ясна Гора, Польща – Пройшла європейська зустріч екзорцистів та осіб, пов’язаних із служінням звільнення. Такі конференції відбуваються щодва роки і збирають представників різних країн, передовсім зі Старого континенту, а цього разу також з Індії та Африки. Цього року участь у закритій зустрічі взяли близько 300 осіб. Метою конференції є обмін досвідом та ознайомлення з новими викликами. Серед цьогорічних тем для обговорення є сучасна мода на вампіризм, шизофренія і психічні зрушення, окультизм та спіритизм.

Поділитися:

Популярні статті