Свіжий номер

5(505)2024

Час ставати сильнішими

Стати автором

Церква у світі

Відень, Австрія – Відбулася робоча зустріч голови Пасторально-місійного відділу владики Йосифа (Міляна) з душпастирями УГКЦ в Австрії. На робочій зустрічі о. прелат Олександр Оштайм-Дзерович, генеральний вікарій, ознайомив присутніх з життям УГКЦ в Австрії, її канонічним статусом та особливостями душпастирства. За словами генерального вікарія, сьогодні в Австрії проживають до 20 тис. українців і душпастирюють 7 наших священиків. Учасники заходу підтримали пропозицію о. Василя Поточняка щодо участі в Києві у зустрічах священнослужителів, які душпастирюють за кордоном, а також щодо допомоги в організації конференцій і пасторальних курсів для мирян і мігрантів. Владика Йосиф розглянув труднощі душпастирювання в Австрії, подякував священикам, зокрема генеральному вікарію, за зустріч і висловив сподівання на дальшу плідну співпрацю для добра українського народу.

Посадас, Аргентина – Храм святого Володимира стає культурним центром Аргентини та гостинно відчинив свої двері для всіх охочих, що готуються до Христового Різдва. З благословення Преосвященнішого владики Святослава (Шевчука) відбувся передріздвяний концерт класичної музики «Барокове Різдво». У виконанні хору Університету провінції Місіонес та струнного оркестру Освітнього центру міста під керівництвом професора Еміліо Рочоль прозвучали твори Йогана Себастіана Баха, Йогана Франца фон Гербека, Йозефа Шнабеля, Франца Грюбера та інших композиторів барокового періоду.

Брюссель, Бельгія – «Релігія – віра – освіта. Від пасивної толерантності до активного сприйняття». Під таким гаслом пройшла міжнародна конференція, орга‑ нізаторами якої виступили Європейська асоціація освітньої політики і права (ELA), Європейський коледж (Брюссель) та Університет міста Тільбурга. З благословення Блаженнішого Любомира від УГКЦ участь у конференції взяли о. Роман Небожук, керівник Бюро УГКЦ для зв’язків з органами державної влади, та о. Ігор Шабан, голова Комісії УГКЦ для сприяння єдності між християнами. Тема діалогу, спільного свідчення моральних цінностей, демократії та християнські коріння об’єднали представників Європейського Союзу, депутатів Європарламенту та науковців з Європи, Америки й Африканського континенту. Міжконфесійні та міжрелігійні стосунки, як і освітні питання, стали одними з важливих тем сьогоднішнього світу, – переконані учасники конференції. Особливо була відзначена роль релігійної освіти як чинника формування у школярів необхідних якостей мирного співжиття та діалогу в мультикультурному суспільстві. Учасники конференції вказали на сьогоднішній розвиток релігійних цінностей і процес десекуляризації серед європейського суспільства. Наголошувалося на важливості збереження принципів світськості держави й рівного ставлення до усіх Церков.

Герфорд, Великобританія – «Священство – дорога покликання, служіння і випробування». Під такою назвою відбулись реколекції для духовенства греко-католицького екзархату у венедиктинському монастирі Белмонт, які провів о. д-р Андрій Танасійчук, викладач канонічного права Факультету св. Пія Х у Венеції та в Папському східному інституті у Римі. Під час реколекцій отці разом із владикою Глібом (Лончиною), Апостольським адміністраром екзархату, відслужили англійською мовою Божественну Літургію, щоб подякувати Богові за монаші покликання. У своїй проповіді владика, зокрема, сказав: «Монаше свідчення в сьогоднішньому світі має надзвичайну вагу, навіть якщо воно йде всупереч сучасній культурі. Нелегко, ані не звично зректися права на власність, на родинне життя, на свою незалежність. Але, якщо є люди, які це роблять, ми повинні замислитися над значенням життя і його викликами, шукати причини такої сміливості. А причиною останньої є лише одне – любов до Господа нашого і Спаса Ісуса Христа…» Реколекції закінчилися Літургією у свято священномученика Йосафата, який є для священиків світильником душпастирської ревності й прагнення єдності всіх християн. Після Служби Божої о. Андрій прочитав лекції про канонічні аспекти таїнств Хрещення і Подружжя, а опісля отці провели соборчик.

Рим, Італія – Україна – чаcтина Європи. Виступаючи під час конференції «Україна–Ватикан у контексті християнської Європи», владика Богдан (Дзюрах), Куріальний єпископ УГКЦ, секретар Синоду єпископів УГКЦ, наголосив: «Ми не під воротами Європи, у нас немає необхідності стукати в них, тому що ми повноправно належимо до неї, ми повною мірою є «всередині», ми в її серці та розумі як свідки тисячолітньої християнської спадщини центральних та східних регіонів. Ми вклали свою лепту в її формування і продовжуватимемо живити її нашим культурним та духовним внеском». На думку владики, сьогодні для Європи актуальним залишається питання: чи вона хоче залишатися закритою соціально-політичною сферою, в якій домінує спільний ринок матеріальних благ, чи знову стати спільним простором духовних цінностей, оживлених християнською традицією? Захід проходив у Папському університеті святого Томи Аквінського «Анджелікум» з ініціативи Посольства України при Святому Престолі та факультету суспільних наук Папського університету «Анджелікум».

Рим, Італія – Монаші згромадження на службі українським мігрантам в Італії. Завершилася дводенна зустріч представників 13 монаших згромаджень. Під час зустрічей учасники наголосили на важливості переосмислення та координації служіння українським іммігрантам в Італії. Зустріч із представниками монашества в Римі організована з нагоди проголошеного Синодом єпископів Української Греко-Католицької Церкви Року покликання з особливим наголосом на покликанні до богопосвяченого життя. Зі слів Апостольського візитатора для українців греко-католиків в Іспанії та Італії владики Діонісія (Ляховича) стало відомо, що сьогодні для монаших чинів є важливо ще більше сконцентруватися на душпастирському служінні українцям, які проживають в Італії, де перебуває понад 300 тисяч українців. Така ситуація, на думку єпископа, повинна згуртувати всі монаші чини в Римі для служіння мігрантам.

Караганда, Казахстан – Державний секретар Ватикану Кардинал Тарчізіо Бертоне відвідав греко-католицький храм. У храмі Кардинала зустрічали діти, одягнені в український національний стрій, з подарунками: короваєм, квітами та вишитою бісером іконою. Настоятель храму о. Василій Говера виголосив привітання, в якому зазначив радість із візиту Кардинала Бертоне до українського храму, а також коротко вказав на жертву, яку склала Греко-Католицька Церква протягом своєї історії за єдність з єпископом Рима, згадавши також про дар мучеництва двох блаженних, які віддали своє життя в карагандинських концентраційних таборах – єпископа Микити (Будки) та священика Олексія Зарицького. У своєму слові Кардинал Бертоне підкреслив свідчення ГрекоКатолицької Церкви під час переслідування і закликав всіх вірних вчитися у своїх мучеників відваги у визнаванні християнської віри. Кардинал пообіцяв розповісти про свій візит Святішому Отцю та на завершення уділив всім Апостольське благословення від Папи Римського Бенедикта XVI.

Канада–США – Греко-католицькі та православні ієрархи США і Канади спільно звернулися до українців з нагоди 77-х роковин Голодомору. «Важливо, щоб ми пам’ятали більш як 7 мільйонів невинних жертв чоловіків, жінок і дітей гордої нації, які просто намагалися захиститися від насильної колективізаційної політики Совєтської Росії», – йдеться у спільному Пастирському посланні «Заклик до молитви і живого голосу за справедливість». Як зазначають церковні провідники українців США та Канади, «ми піднімемо наш об’єднавчий голос проти тих жорстокостей та мук, що застосовувалися в ім’я ідеології».

Ватикан – Представлено післясинодальне Апостольське повчання Папи Бенедикта XVI «Verbum Domini» (Господнє Слово). Документ підсумовує напрацювання та пропозиції ХІІ Звичайної Генеральної асамблеї Синоду єпископів Католицької Церкви на тему «Слово Боже в житті та місії Церкви», що в жовтні 2008 року проходила у Ватикані. Заклик наново відкрити центральність Божого слова в особистому житті та в житті Церкви, а також наголошення на необхідності та красі звіщати його задля спасіння людства, будучи переконаними та вірогідними свідками воскреслого Христа. Так можна підсумувати послання, з яким Вселенський Архієрей Бенедикт XVI звертається до Божого люду. Майже 200-сторінковий документ є щирим заохоченням для пастирів Церкви, богопосвчених осіб та мирян дедалі краще пізнавати Священні Писання, пам’ятаючи про те, що «в основі кожної справжньої та живої християнської духовності є Боже слово, яке звіщається, приймається, служиться та розважається у Церкві».

Відень, Австрія – Християни є жертвами дискримінації та нетерпимості в Європі. Про це повідомив «Комітет зі спостереження за нетерпимістю та дискримінацією проти християн у Європі», який представить свій звіт за останніх 5 років. Перелік прикладів цього досить довгий: обмеження свободи совісті та віросповідання, поширення неправдивих відомостей і образ навіть у друкованих виданнях, усунення релігійних символів з публічних місць, при чому аж до справжніх актів вандалізму й насильства. У документі представлені факти і особистості, пов’язані з недавнім і все більш поширюваним феноменом нетерпимості та дискримінації проти християн у Європі. Звіт складається з 40 сторінок і містить докладний опис подій і ситуацій, що мали місце у різних європейських країнах. У кінці звіту зазначено низку рекомендацій урядам європейських країн, Євросоюзу і міжнародним організаціям із захисту прав людини.

США – Новий бестселер Папи. 50 тисяч екземплярів італійського видання книжки «Світло світу. Папа, Церква, знаки часу» було розпродано за короткий час. Оголошено, що за декілька днів з’явиться її наступне видання, також тиражем 50 тисяч. Книжка, що містить запис розмови Святішого Отця з німецьким письменником і журналістом Петером Зеєвальдом, повинна з’явитися 18-ма мовами. Її американський видавець «Ignatius Press» поінформував, що перш ніж вона з’явилася в книжкових магазинах, на неї було вже 12 тис. замовлень. Можна очікувати, що і в інших країнах вона буде справжнім бестселером.

Поділитися:

Популярні статті