Свіжий номер

5(505)2024

Час ставати сильнішими

Стати автором

Церква в Україні

УГКЦ

Глава УГКЦ вважає Церкву сильним моральним ядром, яке може стати основою відродження українського суспільства. «Наша Церква повстала з попелу. У часи Радянського Союзу ми не могли вільно визнавати свою віру. Тепер потрібно наново вибудувати свою структуру, що передусім стосується теренів Центральної та Східної України… Що стосується проблем зовнішніх, то вони пов’язані з екуменічним діалогом. В Україні діє велика кількість Церков. Найближчою для нас є Православна», –таку думку висловив Блаженніший Святослав (Шевчук), Глава УГКЦ, в інтерв’ю словацькому виданню «Слово» під час паломництва до відпустового місця в с. Літманова (Словаччина). На думку Глави УГКЦ, через те що Православна Церква поділена (адже існує УПЦ (МП), УПЦ (КП), УАПЦ), складно вести з ними екуменічний діалог, оскільки вони самі мають суперечності між собою.

Відбулася міжнародна піша проща мігрантів і їхніх родин до Зарваниці. Десятиденна проща від Самбора до Зарваниці загальною протяжністю 250 км тривала з 3 до 12 серпня. Організував її Пасторально-місійний відділ Української Греко-Католицької Церкви. Проща мала дві цілі: перша – щоб і похід, і молитва, і праця у групах, і катехиза були посвячені Господу; друга – молитися за мігрантів та їхні родини. Згідно з даними різних джерел, за кордон виїхало 5 – 7 мільйонів українців. У прощі мігрантів та їхніх родин взяло участь понад 300 осіб.

Владика Гузар став на захист української мови. На думку Блаженнішого, україномовних в Україні все ж більше, навіть якщо вони є носіями російської мови. Любомир Гузар закликав владу не ділити українське суспільство на схід і захід, а почати служити своїй країні, почати будувати її. Кардинал наголосив, що з початком розгляду «мовного» питання ніхто суспільство не ділив на схід і захід, сам народ поділився на тих, хто любить українську мову, і тих, хто її не любить. Крім того, першоієрарх зазначив, що народ не повинен боятися, а навпаки, заявляти, чого прагне, бо Україна – вільна держава. Незважаючи на ці слова та заклики інших представників Церков, Президент Віктор Янукович 8 серпня все ж таки підписав Закон №5029-VI «Про засади державної мовної політики», який надав російській мові в Україні статусу регіональної в тих областях, де російськомовне населення переважає.

Глава УГКЦ – про мовну ситуацію: «Відчувається зневага до того, що є святим для людини». Коментуючи ситуацію, що склалася з ухваленням Верховною Радою України 3 липня скандального «мовного» законопроекту, Глава УГКЦ Патріарх Святослав (Шевчук) в одному з інтерв’ю наголосив, що питання мови належить до найглибших струн людської душі, тому маніпулювати ним не можна. «Коли ми говоримо про мову чи про пошану до мови, якою та чи та особа розмовляє, то говоримо про пошану до людської особи. Коли спостерігаємо за подіями в нашій державі, то відчувається зневага до того, що є важливим і святим для кожної людини. Коли питання мови виливається у різні законопроекти, то це маніпуляція тим, що є найсвятішим для кожної особи», – вважає Патріарх Святослав. Як наголошує першоієрарх, дискутуючи на цю тему, ми повинні ставити на перше місце пошану до людської особи, якою б мовою вона не говорила».

У Львові вперше за останні 70 років висвятили священика-єзуїта. 2 серпня у храмі святих апостолів Петра і Павла (колишньому костелі єзуїтів) рукоположено у священики ченця-єзуїта Андрія Зелінського. Зі слів настоятеля храму отця Степана Суса, вперше за 70 років тут відбулося возведення у сан священика-єзуїта. Урочисту літургію очолив архиєпископ-митрополит Львівський УГКЦ Ігор (Возьняк). Йому співслужили священики-єзуїти з України, Росії, Польщі, Італії, Індії, Казахстану та Грузії. Висвячення отця Андрія Зелінського відбулось у рамках конференції отців-єзуїтів з провінції, до якої належать країни колишнього СНД.

Єпископи УГКЦ закликали вірян прийти на вибори. Синод єпископів УГКЦ 27 липня звернувся до вірян із Пастирським посланням, у якому закликав взяти участь у виборах до парламенту, запланованих на жовтень цього року. Ієрархи вважають, що прийти до виборчих дільниць у день виборів – не лише громадянський, а й християнський обов’язок кожного з нас. «Не прийти на вибори – означає самоусунутися від відповідальності за долю власної країни, відмовитися від християнського свідчення в суспільному житті, віддаючи свою долю і долю своїх дітей та внуків у випадкові, а часом і злочинні руки», – наголошують греко-католицькі владики. І радять вірянам зробити усвідомлений вибір та не довіряти щедрим на обіцянки політикам.

Глава УГКЦ відкритий до діалогу з Російською Православною Церквою. Про це Патріарх Святослав (Шевчук) розповів італійському виданню «Il Regno». Зі слів першоієрарха, в УГКЦ боляче переживають поділ єдиної Київської Церкви, народженої від Володимирового Хрещення. «Я відкритий до діалогу, навіть більше – вважаю, що повинен відбутися процес примирення з РПЦ. Маємо історичні рани, які можуть бути зцілені лише завдяки процесові, в якому братимуть участь всі церковні інституції. Я хотів започаткувати цей шлях і сподіваюся, що з боку РПЦ буде така ж відкритість», – сказав Блаженніший Святослав.

УГКЦ шукає своїх вірних у Молдові та Придністров’ї. Українська Греко-Католицька Церква активно шукає своїх вірних у Молдові та Придністров’ї і просить поширити інформацію про те, що в цій країні існує греко-католицька громада та реєструються нові. Душпастир громади УГКЦ у Кишеневі отець Роман Поправка повідомив, що за часів Радянського Союзу багато греко-католиків виїхали до Молдови працювати за скеруванням. Відповідно до даних перепису населення 2002 року, в цій країні проживали понад 950 сімей, які вважали себе греко-католиками. Тому, переконаний душпастир, греко-католики в цій країні є. І їх потрібно знайти.

УГКЦ відкрила центр для постраждалих від сект. У Львові з 12 липня почав діяти центр «Якір» для постраждалих від сект та псевдорелігійних рухів. Потреба такого центру виникла найперше через активну діяльність групи Догнала та численні звернення людей, що постраждали від діяльності цієї секти. Центр відкрився з благословення архиєпископа і митрополита Львівського УГКЦ Ігоря (Возьняка) та ініціативи мирян і є внутрішнім підрозділом благодійного фонду «Спільнота Золотого Віку». Мета організації – допомогти на практиці всім потребуючим. Кожна людина має право на вичерпну інформацію про угруповання, до якого належить (як позитивну, так і негативну). Працівники центру поважають релігійні та світоглядні переконання кожного, хто потребує поради, захисту чи іншої допомоги.

Митрополит Пряшівський передав Главі УГКЦ мощі двох блаженних священномучеників. Патріарх Святослав (Шевчук), Глава УГКЦ, 5 серпня 2012 року на запрошення митрополита і архиєпископа Пряшівського Івана (Баб’яка) очолив літургію під час прощі до Літманови (гора Звір) у Словаччині. Цього ж дня митрополит Пряшівський подарував мощі блаженних священномучеників Павла (Гойдича) та Василя (Гопка) предстоятелеві УГКЦ. «Ці блаженні завжди діяли разом, у єдиній Колегії греко-католицьких єпископів Галицької й Підкарпатської Русі-України, адже Церква в східній частині Європи мала подібну до УГКЦ історію, а отже, й спільне коріння», – сказав Патріарх Святослав (Шевчук).

РКЦ

Папа Римський прийняв зречення єпископа Маркіяна Трофим’яка. Бенедикт XVI, згідно з каноном 401-м §2 Кодексу канонічного права прийняв зречення з уряду єпископа Маркіяна Трофим’яка. Владика Маркіян дотепер був ординарієм Луцької дієцезії католиків латинського обряду. На час вакансії уряду Луцької дієцезії її адміністратором Папа номінував єпископа-помічника Київсько-Житомирської дієцезії РКЦ в Україні Станіслава Широкорадюка.

УПЦ (КП)

УПЦ (КП) просить християнський світ засудити практику повторного хрещення в УПЦ (МП). Синод УПЦ (КП) 27 липня звернувся до католиків, англіканців та до предстоятелів і всієї повноти Помісних Православних Церков з проханням допомогти припинити в Україні «ганебну для всього християнського світу» практику Московської Патріархії, що стосується «повторного хрещення» тих, хто вже прийняв таїнство Хрещення у Київському Патріархаті. Ієрархи Київського Патріархату зазначають, що практику повторного хрещення Московська Патріархія запровадила виключно з політичних мотивів. Священнослужителі УПЦ (КП) зверталися до духівництва МП з проханням припинити її чи хоча б дати богословське і канонічне пояснення, чому вона виникла. Проте відповіді не дочекалися, бо ніякого богословського і канонічного пояснення така практика не має і мати не може, вважають у Київському Патріархаті.

Автентичні мозаїки ХІІ ст. Михайлівського Золотоверхого собору відреставрують коштом американського фонду. 8 серпня відбулася зустріч керівництва Національного заповідника «Софія Київська» з представниками Американського посольського фонду зі збереження культурної спадщини щодо використання гранту, що надається українській стороні для реалізації проекту збереження колекції автентичних мозаїк ХІІ ст. Михайлівського Золотоверхого собору, які зберігаються у фондах Софії Київської. Розмір гранту – 45, 850 доларів США. Термін дії – до 30 червня 2013 року.

Церква і держава

ЮНЕСКО закликав Україну запровадити мораторій на будівництво поблизу Києво-Печерської лаври та Софії Київської. Комітет всесвітньої спадщини ЮНЕСКО в ході 36 сесії 6 липня закликав Україну не лише запровадити такий мораторій, але й зобов’язав до лютого 2013 року надати йому список будівель навколо цих заповідників. У протилежному випадку в наступному році вони можуть бути переміщені зі списку об’єктів всесвітньої спадщини до переліку об’єктів, що перебувають під загрозою. Та, незважаючи на неодноразові вимоги ЮНЕСКО запровадити мораторій на забудову буферних зон, зведення багатоповерхівок триває. Українська сторона так і не надала ЮНЕСКО детальної інформації про згадані «висотки». Понад те, дозволила будівництво нового об’єкта в буферній зоні Софії Київської!

УПЦ (МП)

УПЦ (МП) свідомо не хоче коментувати «мовного» закону, вважаючи, що в Україні питання мови розглядають не по суті, а з політичних і передвиборчих міркувань. Тому Церква свідомо не хоче коментувати законопроект Ківалова-Колесніченка і закликає «всі сторони до конструктивного діалогу та прийняття зважених рішень на благо народу України». Про це сказав голова Синодального інформаційно-просвітницького відділу УПЦ (МП) протоієрей Георгій Коваленко.

Поділитися:

Популярні статті